آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۳۹
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۲

احتمال دریافت مالیات از فعالان حوزه فرهنگ وهنر، سروصدای زیادی را در این بخش به راه انداخته است

هرکه بامش بیش...

آذر مهاجر

فعالان حوزه های فرهنگ و هنر هم باید مالیات بدهند، اگر لایحه حذف معافیت مالیاتی که پیش نویس آن آماده شده، تصویب شود. همین پیش نویس، این روزها سر و صداهای زیادی به پا کرده و آه از نهاد عده ای بلند شده که زیرساخت های فرهنگ و هنر یا به عبارت درست تر اقتصاد فرهنگ در کشور ما توان رفتن زیر بار مالیات را ندارد. چه کسانی موافق هستند و چه کسانی مخالف؟ طبیعی است که فعالان حوزه فرهنگ و هنر مخالف حذف معافیت باشند اما نکته جالب این که دولت با خودش دست به گریبان شد؛ وزارت امور اقتصادی و دارایی، موافق با حذف معافیت مالیاتی حوزه فرهنگ و هنر بود و وزارت فرهنگ و ارشاد با پرداخت مالیات اهالی فرهنگ و هنر موافق نبود تا این که بالاخره با دستور صریح و فوری محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، معافیت مالیاتی فعالیت های انتشاراتی، مطبوعاتی، فرهنگی و هنری در لایحه بودجه 99 پایدار شد و به این ترتیب اهالی فرهنگ و هنر همچنان از پرداخت مالیات معاف خواهند بود. معافیت مالیاتی در حوزه فرهنگ و هنر در حال حاضر شامل همه می شود از ویراستار یک انتشاراتی کوچک تا بازیگرانی با دستمزدهای میلیاردی. به همین منظور است که نگاهی داشته ایم به هر دو سوی ماجرا و با علی اصغر کاراندیش، معاون حقوقی، امور مجلس و استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت وگو کرده ایم.

 ماجرا  چیست؟

در بند «ل» ماده 139 قانون مالیات های مستقیم، مشاغل فرهنگی و هنری از پرداخت مالیات معاف شده اند. این قانون از سال 1380 تا امروز در حال اجراست اما مدتی است پیش نویس جدید لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی تب و تابی در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد کرده، چرا که براساس این پیش نویس پیشنهادهای لغو معافیت مالیاتی تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری در حوزه هایی چون انتشارات، تئاتر، سینما و موسیقی (مشمول مالیات با ضریب 25 درصد) ذکر شد.

 حوزه فرهنگ و هنر مالیات ندهد؟

موافقات بند ل ماده 139 معتقدند تصویب چنین پیشنهادی لطمه های جبران ناپذیری به بدنه فعالیت های فرهنگی در ایران وارد می کند. مشروح این دلایل را می توانید در گفت وگوی همین صفحه بخوانید.

 حوزه فرهنگ و هنر مالیات بدهد؟

بدیهی است که برخی شاخه های فرهنگی و هنری در صورت پرداخت مالیات با مشکلات جدی مواجه می شوند، از جمله حوزه نشر که با حمایت ها و یارانه های دولتی سرپا مانده و آینده این صنعت در هاله ای از ابهام قرار دارد اما در همین حوزه فرهنگ و هنر شاهد درآمدهای سرشار و سرمایه گذاری هایی هستیم که از گردش مالی قابل اعتنایی حکایت دارند. در ادامه چند نمونه از درآمدهای هنگفت و گردش مالی قابل اعتنا در حوزه فرهنگ و هنر را می خوانید که بیشتر از هر چیز اثبات می کند که شاید تداوم یا حذف قانون معافیت مالیاتی حوزه فرهنگ و هنر، ضرورتی ندارد که به صورت جامع و در تمام بخش های حوزه فرهنگ و هنر اعمال شود.

 بر اساس گزارش هایی که طی سال های اخیر در رسانه های مختلف ارائه شده، برخی کنسرت های موسیقی از جمله کنسرت های موسیقی پاپ درآمدهای قابل توجهی دارند و نیز برخی از شرکت ها و موسسات مرتبط با بلیت فروشی یا اجرای کنسرت هم از میزان درآمدی برخوردار است که ضرورتی ندارد شامل معافیت مالیاتی شو د.

درباره دستمزدهای میلیاردی ستارگان سینما بارها و بارها خبرهایی این سو و آن سو شنیده ایم. تقریبا این مساله برای خیلی ها روشن است که اگر نه همه بازیگران اما برخی از آنها درآمدهای کلان و قابل توجه از حرفه بازیگری کسب می کنند.

علاوه بر دستمزد قابل توجه برخی بازیگران برای حضور در فیلم ها و سریال های شبکه نمایش خانگی مواردی هم بوده که بازیگری برای بازی نکردن دستمزد گرفته است. طبق اخباری که اوایل امسال به نقل از رسانه ای به نام «هفت راه» منتشر شده بود، یک بازیگر قراردادی 12 ماهه با شرکت سرمایه گذار سریال شبکه خانگی «قورباغه» امضا کرده که طی آن حتی در ماه هایی که مشغول بازی در سریال نیست، حق بازی در هیچ فیلم و تئاتری را نخواهد داشت، تا پس از یک سال غیبت او توزیع این سریال با استقبال بالاتری از سوی مخاطبان مواجه شود و بر اساس این قرارداد بازیگر مذکور برای هر ماه 600 میلیون تومان، یعنی برای یک سال هفت میلیارد و 200 میلیون تومان دریافت خواهد کرد.

 درباره سرمایه های سرگردان در حوزه فرهنگ و هنر به خصوص در شبکه نمایش خانگی نکات متعددی مطرح شده و در این زمینه دست کم یک مورد قابل اثبات وجود دارد که در مراجع قضایی نیز مطرح شده است. به نظر می رسد معافیت مالیاتی در حوزه فرهنگ و هنر این فرصت را فراهم کرده که صاحبان سرمایه های سرگردان، اگر نگوییم نامشروع، وارد این حوزه شوند و دست به تولید آثار هنری بزنند.

 حراجی های بزرگ هنرهای تجسمی در تهران هم از آن دسته مواردی هستند که گردش مالی قابل اعتنایی دارند و شاید لازم باشد در مورد آنها هم قانون معافیت مالیاتی مورد توجه قرار بگیرد. خرید و فروش آثار هنری با قیمت های میلیاردی، از مواردی است که در معافیت یا حذف معافیت مالیاتی باید مدنظر قرار بگیرد.