آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۶
هنر و ادبیات
۹
سینمای جهان

«سایت اند ساوند» 50 فیلم برتر سال را معرفی کرد

از استادان قدیمی تا سینماگران جوان و جسور

هما بختیاری

با وجود اینکه تقریبا یک ماه تا پایان سال 2019 باقی مانده و تاریخ اکران بسیاری از فیلم های سینمایی در ماه دسامبر است، نشریه سینمایی معتبر «سایت اند ساوند» متعلق به انستیتوی فیلم بریتانیا به همت بیش از 100 رای دهنده (60 منتقد مرد و 40 منتقد زن) فهرستی از 50 فیلم برتر سال 2019 را معرفی کرده است. در این فهرست اسامی استادان قدیمی سینما و آثار جسورانه سینماگران جوان دیده می شود که جایگاه نخست آن نصیب فیلمساز زن بریتانیایی شده است.

فیلم «یادگاری» ساخته جوآنا هاگ در رتبه اول این فهرست قرار دارد. داستان این فیلم ملودرام در دهه 1980 لندن روی می دهد که روایت دلباختگی دانشجوی سینما به مردی مسن است.

منتقدان درباره این انتخاب شان نوشته اند: «در سالی که مولفان بزرگی مانند مارتین اسکورسیزی، کوئنتین تارانتینو و پدرو آلمودوار آثاری تحسین شده روی پرده بردند که تمام نقدها و ریویوهای رسانه ها حول این آثار می گردد، می ترسیدم فیلم هاگ از گردونه رقابت بیرون بیفتد. خوشبختانه با این مساله مواجه نشدیم. «یادگاری» روایتی زندگینامه ای از بلوغ شخصی و هنری فیلمساز جوان مشتاقی در دهه 1980 بریتانیاست؛ فیلم شایسته ای هم درباره فیلمسازی و هم جست وجوی زندگی هنری...»

در جایگاه دوم فیلم «انگل» ساخته کارگردان اهل کره جنوبی، بونگ جون هو قرار دارد که نخل طلای جشنواره کن امسال را به خانه برد و یکی از مدعیان کسب اسکار شناخته می شود. تازه ترین ساخته مارتین اسکورسیزی، «ایرلندی» در جایگاه سوم قرار دارد. این فیلم با بازی رابرت دنیرو، آل پاچینو و جو پشی اول نوامبر در سینماهای امریکا به صورت محدود روی پرده رفت تا کمپانی نت فلیکس در 27 نوامبر فیلم را در پلتفرم اینترنتی در دسترس مشترکانش قرار دهد و از سوی دیگر بتواند بلیت ورود به نودودومین دوره اسکار را به دست بیاورد.

«روزی روزگاری... در هالیوود» یا نامه عاشقانه کوئنتین تارانتینو به دهه 1960 لس آنجلس، در جایگاه بعدی ایستاده است.

«رنج و افتخار» به کارگردانی پدرو آلمودوار، فیلمی که آنتونیو باندراس برای ایفای نقش سالوادور مایو، کارگردانی که افولش را شروع کرده است، جایزه نخل طلای کن را به دست آورد، در جایگاه ششم قرار دارد. ماریا دلگادو، منتقد فیلم «سایت اند ساوند» درباره این کارگردان اسپانیایی و حرفه اش نوشته است: «آلمودوار یکی از متمایزترین فیلمسازان پنجاه سال گذشته شناخته می شود و فیلم «رنج و افتخار» او شاید بیش از فیلم های نخستینش، دریچه ای رو به عشق و اشتیاقی برای سینما باز می کند که باعث شکل گیری کارنامه حرفه ای او شده است.»

«جوکر» به کارگردانی تاد فیلیپس و با بازی واکین فینیکس یکی از پرهیاهوترین فیلم های سال بود. این اثر سینمایی که رکوردها را در گیشه شکست در جایگاه سی ونهم این فهرست قرار دارد. همچنین «قاچاقچی» تازه ترین فیلم کلینت ایستوود در جایگاه پنجاهم را از آن خود کرده است.