آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بانک و بیمه
۱۲

جزئیات سایت فروش اموال بانک ها (فام) بررسی شد : عرضه مجازی املاک مازاد بانکی

دنیای اقتصاد : بررسی ها نشان می دهد سایت فروش اموال مازاد بانک ها با عنوان نام اختصاری فام شروع به کار کرده است. این سایت اطلاعات جالبی درباره فروش املاک بانک ها در اختیار مخاطبان قرار می دهد و قیمت های کارشناسی ارائه شده با توجه به آمارهای متوسط منطقه براساس آمار بانک مرکزی، کمتر بوده است. البته به نظر می رسد که این قیمت کارشناسی، قیمت حداقلی بانک ها بوده است؛ زیرا قیمت برخی از فایل ها کمتر از سطح قیمت منطقه است. مطابق بررسی ها، برای درخواست خرید می توان به پایگاه اینترنتی این سایت رفت و پس از ثبت نام درخواست خرید این املاک را ارائه کرد.

  فروش اموال مازاد 18 بانک

در ابتدای هفته گذشته، سامانه اموال مازاد بانک ها به منظور ثبت اموال و دارایی های راکد و مازاد شبکه بانکی کشور رونمایی شد. آن طور که اعلام شده در این سامانه اطلاعات مربوط به اموال مازاد 18 بانک دولتی و خصوصی وجود دارد و مهم ترین هدف آن ایجاد شفافیت و تعیین دقیق مشخصات املاک در اختیار بانک ها برای اطلاع رسانی به سرمایه گذاران و مردم است. مسوولان اقتصادی عنوان کردند که راه اندازی این سامانه در راستای اصلاح نظام بانکی صورت می گیرد که یکی از عوامل ناترازی بانک ها، مطالبات غیرجاری و اموال مازاد بانک ها است. به گفته مسوولان، درآمد فروش اموال مازاد بانک ها صرف افزایش سرمایه آنها می شود. بر این اساس، تسهیل دسترسی مردم به اطلاعات املاک قابل واگذاری بانک ها و تسهیل فرآیند فروش و مزایده های برخط، از ویژگی ها و اهداف سامانه اموال مازاد بانک ها است که درخواست های خرید این اموال از طریق شرکت فروش اموال مازاد بانک ها موسوم به فام پیگیری می شود. این سامانه به آدرس www.fam-bank.com در دسترس عموم قرار گرفته است.  در این سایت که با عنوان فام مشاهده می شود، گزینه هایی نظیر مزایده آنلاین، خرید پاکت مزایده، مزایده جاری و... وجود دارد. برای اینکه فردی بخواهد وارد این شرایط شود، باید وارد شود و ثبت نام کند. در بخش دیگری از این سایت نیز مشخصات فام بانک به تصویر کشیده شده است. برای خرید این املاک باید در مزایده شرکت کرد و جزئیات این مزایده در پایگاه فام منتشر شده است. در بخش دیگری از این پایگاه، اطلاعات درباره این شرکت منتشر شده است.براساس اطلاعات این پایگاه، شرکت فروش اموال مازاد بانک ها (فام) براساس مصوبه هیات محترم وزیران و تحت نظارت وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مشارکت و سهم 10 بانک دولتی کشور در تاریخ 3/ 9/ 1387 فعالیت خود را آغاز کرده است. این شرکت افتخار دارد با بهره گیری از کادری متخصص و مجرب در تهران و استان ها در زمینه های مختلف ملکی از جمله کارشناسی (توسط کارشناسان رسمی دادگستری)، آماده سازی، اخذ استعلامات، بازاریابی (از طریق جراید، اینترنت، پیامک، پلاکارد و...)، برگزاری مزایده (با شرایط نقد و اقساط)، عقد قرارداد، تحویل ملک، تهیه مقدمات انتقال سند و نهایتا انتقال سند به نام خریداران، خدماتی متمایز و کیفیتی برتر به سیستم بانکی کشور ارائه کند. همچنین با عنایت به اخذ مجوزهای لازم و تکمیل اساسنامه این شرکت در راستای فروش اموال منقول و غیر منقول بانک ها، این امکان و آمادگی را نیز دارد تا درخصوص فروش کلیه اموال (اعم از منقول و غیر منقول) متعلق به تمام اشخاص حقوقی، دولتی و غیر دولتی شامل وزارتخانه ها، سازمان ها، نهادها، شرکت ها و... اقدامات و عملیات اجرایی را به انجام برساند.

  عرضه 10 هزار ملک

شعاری که در این سایت عنوان شده این است که «ما بیش از 10 هزار ملک برای شما داریم.» در این سایت، اطلاعات املاک مازاد بانک ها براساس چند شاخص دسته بندی شده است. در این خصوص می توان از لحاظ کاربری مشخص کرد که افراد به دنبال چه نوع املاکی هستند که دسته بندی هایی نظیر مسکونی، تجاری، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، ورزشی، اداری و... وجود دارد. همچنین در بخش دیگری از این سایت نوع ملک را مشخص کرده است که براساس آن این املاک به انواع زمین، ساختمان، آپارتمان، کارخانه و... دسته بندی شده است. در بخش دیگری از این سایت نیز اموال براساس آخرین وضعیت تصرف به تصویر کشیده شده است.در بخش دیگری از این دسته بندی می توان استان، شهر و حتی آدرس مدنظر را مشخص کرد. همچنین در یک دسته بندی نیز می توانید قیمت املاک را تا 500 میلیون تومان، یک میلیارد تا 10 میلیارد تومان و بیشتر از آن نیز مشخص کرد. البته به نظر می رسد که این سایت نیز هنوز مشکلاتی دارد؛ به عنوان مثال اگر در شهر تهران، در جست و جوی آپارتمان با قیمت بیشتر از 10 میلیارد تومان ثبت کنید، برخی آپارتمان های کمتر از این قیمت را نیز منتشر می کند. یا اینکه اگر شهر تهران، انتخاب شود، آمار شهرهای دیگر نیز لیست خواهد شد.

  لیست قیمت های کارشناسی در پایتخت

در قسمت جست وجوی املاک آپارتمانی بانک ها، برخی از این املاک با قیمت کارشناسی عنوان شده که برخی از این آپارتمان ها زیر قیمت منطقه است. به عنوان مثال یک آپارتمان 72 متری در افسریه با قیمت کارشناسی 475 میلیون تومان گزارش شده است. این آپارتمان که در طبقه دوم قرار دارد، با این قیمت، متری 6 میلیون و 500 هزار تومان گزارش شده است. البته سن این ساختمان در این گزارش عنوان نشده است؛ اما به نظر می رسد که قیمت آن نسبت به متوسط منطقه کمتر باشد. به گزارش بانک مرکزی، در آبان ماه سال جاری متوسط قیمت آپارتمان در منطقه 15 به میزان 7 میلیون و 200 هزار تومان گزارش شده است.به عنوان یک گزینه دیگر، یک ملک در منطقه شهران با قیمت 685 میلیون تومان گزارش شده است. متراژ این ملک 62 متر است و در توضیحات این ملک عنوان شده است: «با عنایت به مجوز هیات مدیره بانک به عنوان مامورسرای بانک استفاده می شود.» با توجه به این توضیحات قیمت هر متر از این آپارتمان به میزان 11 میلیون تومان گزارش شده است. این در حالی است که براساس گزارش بانک مرکزی قیمت هر متر مربع آپارتمان در منطقه 5 به میزان 14 میلیون و 800هزار تومان ارزش گذاری شده است. همچنین در این بررسی ها ملکی در حوالی میدان هفت تیر به میزان 220 میلیون تومان گزارش شده است که دارای متراژ 51 متری است. بنابراین قیمت هر متر مربع از این آپارتمان که به عنوان مازاد با قیمت کارشناسی گزارش شده 4 میلیون و 300 هزار تومان خواهد شد. به نظر می رسد که قیمت این آپارتمان بسیار ارزان تر از سطح متوسط منطقه است؛ زیرا قیمت آپارتمان در منطقه 6 به طور متوسط قیمت 17 میلیون تومان بوده است.این گزارش ها تنها مربوط به گزینه های آپارتمانی نیست و برخی مبالغ کارشناسی نیز عنوان شده است. به عنوان مثال، در خیابان حافظ یک مغازه 120 متری با قیمت کارشناسی یک میلیارد و 650 میلیون تومان عنوان شده است. همچنین در خیابان زرتشت غربی، یک مغازه تخلیه با قیمت کارشناسی 9 میلیارد تومان آگهی شده است. همچنین در این سایت، املاکی با عنوان کارخانه، باغ، زمین زراعی، مزرعه پرورش ماهی، هتل گردشگری و مرغداری نیز موجود است و متقاضیان می توانند درخواست خود را برای خرید این اموال ارائه کنند.

  پاسخ به سوالات متداول

در بخش دیگری از این گزارش به برخی از سوالات متداول اشاره شده است. در این بخش در پاسخ به این موضوع که چرا مزایده مناسب است، توضیح داده است: امروزه بسیاری از مشتریان به دلایل مختلفی از قبیل قیمت مناسب املاک، شرایط پرداخت اقساطی بدون سود یا سود کم و... تمایل زیادی به شرکت در مزایده و استفاده از مزیت های آن دارند. همچنین در بخش دیگری از این سوالات درباره چگونگی شرکت در مزایده عنوان کرد که می توان برای عضویت در سایت و تکمیل اطلاعات شخصی و در ادامه با خرید پاکت و پرکردن اوراق شرکت در مزایده و نهایتا پرداخت 5 درصد مبلغ پایه ملک می توان در مزایده شرکت کرد. همچنین اگر افراد فاقد ممنوعیت قانونی برای شرکت در مزایده نباشند، می توانند در این مزایده ها شرکت کنند. البته برای شرکت در این مزایده، باید پاکت خرید که یا با مراجعه حضوری به دفتر مرکزی شرکت یا به کارگزاران مستقر در استان ها رجوع شود، یا با مراجعه به سایت شرکت و با پرداخت 23 هزار و 700 تومان می توان این پاکت را خریداری کرد. متقاضیان پس از تکمیل اوراق شرکت در مزایده و واریز 5 درصد سپرده شرکت در مزایده پاکت ها را تا پایان زمان مشخص شده، به کارگزاران مستقر در استان ها یا دفتر مرکزی شرکت ها تحویل دهند.