آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بانک و بیمه
۱۲

خبر بنگاه ها

تغییر در هیات مدیره بانک گردشگری

گروه بنگاه ها : بانک گردشگری از سهامداران حقیقی برای عضویت در هیات مدیره این بانک دعوت کرد. به گزارش «دنیای اقتصاد» بانک گردشگری در اطلاعیه ای اعلام کرد همه سهامداران حقیقی که داوطلب عضویت در هیات مدیره این بانک هستند می توانند براساس مواد 61، 62 و 63 اساسنامه بانک درخواست داوطلبی خود را همراه با مشخصات کامل به انضمام تایید کتبی دارندگان حداقل پنج درصد از سهام بانک، حداکثر تا دو ماه بعد از تاریخ چاپ این آگهی به اداره سهامداران و امور مجامع بانک برای انجام اقدامات قانونی و اخذ تاییدیه لازم از بانک مرکزی ارسال کنند.

پیش تر این بانک در تاریخ 19 آبان ماه اسامی اعضای هیات مدیره و نمایندگان آنها و سمت هر یک را اعلام کرد. در این اطلاعیه، رضا کامران، حسین ثابتی و سعید جمشیدی به عنوان عضو حقیقی یا حقوقی جدید هیات مدیره معرفی شدند. اعضای قدیم شامل رضا کامران، حسین ثابتی و محمد آخرتی بود. رضا کامران نایب رئیس هیات مدیره و عضو موظف، حسین ثابتی رئیس هیات مدیره و عضو غیرموظف و سعید جمشیدی عضو غیرموظف هیات مدیره جدید هستند. بانک گردشگری در تاریخ 25 شهریورماه 1397، مهدی جهانگیری کوشاهی را به عنوان رئیس هیات مدیره معرفی کرده بود که با ترکیب جدید، اخباری مبنی بر استعفای وی منتشر شد. در اخبار غیررسمی اعلام شده بود که جهانگیری در اول آبان ماه گذشته از عضویت در هیات مدیره بانک گردشگری استعفا کرده است. روابط عمومی بانک نیز درخصوص صحت این خبر به «دنیای اقتصاد» گفت: به زودی اخبار تغییرات به صورت رسمی منتشر می شود. مهدی جهانگیری جزو موسسان بانک گردشگری بوده است.

روش های فعال سازی و دریافت رمز دوم پویا

گروه بنگاه ها : مدیر امور فناوری اطلاعات بانک رفاه گفت: براساس ابلاغ بانک مرکزی، برنامه موبایلی رمزساز توسط بانک ها برای کاربران دارای گوشی هوشمند ارائه شده است که با استفاده از آن دارندگان کارت می توانند برای هر بار استفاده از کارت در انواع درگاه های غیرحضوری، به جای رمز دوم ثابت کارت که تاکنون استفاده می کردند، از رمز یکبار مصرف تولید شده توسط این سامانه جهت انجام تراکنش غیرحضوری کارتی خود استفاده کنند. ضیاءالدین حجاری افزود: رمز تولید شده هر بار عددی متفاوت بوده و همانگونه که از نام آن پیداست هر رمز صرفا برای انجام یک تراکنش آن هم در بازه زمانی محدود معتبر خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، وی تاکید کرد: از آنجا که رمزهای دوم ثابت کلیه کارت ها از دی ماه امسال غیرفعال خواهند شد، بانک مرکزی با مشارکت بانک ها و سایر ارکان شبکه پرداخت کشور، برای آرامش خاطر دارندگان کارت بالاخص آن دسته از مشتریان که به هر دلیل امکان استفاده از گوشی هوشمند را ندارند، علاوه بر روش فوق، روش دیگری را نیز با نام سامانه هریم عرضه خواهد کرد. در این سامانه، کاربران در زمان انجام تراکنش، با انتخاب یک گزینه در درگاه خرید می توانند رمز دوم یکبار مصرف خود را از طریق پیامکی که از طرف بانک صادرکننده کارت به ایشان ارسال می شود، دریافت کنند. شایان ذکر است برای حفظ امنیت، این پیامک فقط به شماره تلفن همراه مرتبط با کارت که در بانک صادرکننده کارت ثبت شده است ارسال می شود. علاوه بر اینها، هر بانک نیز می تواند بسته به نیاز و انتخاب مشتریانش از روش های ممکن دیگری همانند به کارگیری کدهای دستوری موبایلی یا همان USSD برای ارائه رمز یکبار مصرف پویا به مشتریان خود استفاده کند.مدیر امور فناوری اطلاعات بانک رفاه گفت: برای بهره گیری از رمز دوم پویا به روش های گفته شده، انجام مرحله فعال سازی در بانک مربوطه الزامی است و به این منظور دارندگان کارت صرفا با مراجعه به مبادی و درگاه های رسمی و شناخته شده بانک صادرکننده کارت و به واسطه یکی از سه شیوه خودپرداز، اینترنت بانک یا شعبه بانک خود نسبت به فعال سازی این خدمت اقدام کنند. وی تاکید کرد: دارندگان کارت برای فعال سازی رمز دوم پویا فقط به درگاه های شناخته شده بانک خود مراجعه کرده و آگاه باشند به این منظور هیچ نیازی به وارد کردن اطلاعات حساس مانند CVV2، تاریخ انقضا و رمز کارت نیست.

روند تسهیلات دهی به آسیب دیدگان ناشی از سیل

گروه بنگاه ها : سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن اعلام کرد: 5/ 81 درصد از اعتبارات ابلاغی به مدیریت شعب 21 استان سیل زده کشور در قالب تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شد.

  رضا صالحی شهرابی، سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن با بیان اینکه بخش عمده تکالیف این بانک برای حمایت از سیل زدگان انجام شده است، به پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) گفت: مطابق با کارنامه عملکرد تهیه شده از روند پرداخت تسهیلات از ابتدای سال جاری تا 23 آبان ماه سال جاری، 144 میلیارد و 25 میلیون تومان اعتبار به استان لرستان، 83 میلیارد و 250 میلیون تومان به استان گلستان و 68 میلیارد و 720 میلیون تومان اعتبار به شعب استان خوزستان اختصاص پیدا کرده است.  صالحی همچنین به آمار استان هایی که بالاترین درصد از اعتبار ابلاغی خود را به شکل تسهیلات به آسیب دیدگان پرداخت کرده اند اشاره کرد و گفت: استان های زنجان، کرمان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی تاکنون چهار استانی بوده اند که 100 درصد از اعتبارات ابلاغی خود را به شکل تسهیلات پرداخت کرده اند.  وی روند پرداخت تسهیلات در شعب سایر استان ها را نیز مناسب ارزیابی واظهار کرد: استان های همدان، مرکزی،ایلام، فارس، سیستان و بلوچستان،کردستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد نیز از دیگر استان هایی هستند که بیش از نیمی از اعتبارات ابلاغی خود را اختصاص داده اند.  سرپرست اداره کل تسهیلات تبصره ای بانک مسکن همچنین مجموع اعتبار ابلاغی به شعب 21 استان را در مرحله نخست معادل 450 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: گزارش عملکرد تهیه شده از مدیریت شعب استان های مختلف تا تاریخ مذکور نشان می دهد از مجموع 450 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده شده، تاکنون 367 میلیارد و 139 میلیون و 700 هزار تومان معادل 5/ 81 درصد از اعتبارات، تاکنون به شکل تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان تخصیص پیدا کرده است.  وی با بیان اینکه میزان تقاضا برای اخذ تسهیلات در استان های مختلف طی ماه های گذشته متفاوت بوده است، تصریح کرد: در برخی استان های آسیب دیده، با وجود آنکه هنوز بخشی از اعتبار ابلاغی به شعب باقی مانده، اما مطابق با گزارش ارائه شده از سوی مدیریت شعب، به تمامی تقاضاها پاسخ داده شده و هیچ پرونده ای در صف انتظار برای اخذ تسهیلات وجود ندارد.

رتبه نخست بیمه پارسیان در ظرفیت مجاز قبولی اتکایی

گروه بنگاه ها : بیمه پارسیان با ظرفیت پذیرش 1329 میلیارد ریال در هر ریسک بزرگ ترین بیمه گر اتکایی خصوصی از لحاظ ظرفیت مجاز قبولی در هر ریسک بوده و به تنهایی 25 درصد از مجموع ظرفیت شرکت های بیمه خصوصی دارای مجوز اتکایی را در اختیار دارد. بیمه پارسیان دارای رتبه یک توانگری در صنعت بیمه بوده و عدد توانگری 120 نشانگر توان مالی بالای این شرکت در مقایسه با سایر شرکت های بیمه خصوصی است.