آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
بانک و بیمه
۱۲

اشتغال مجدد 13 هزار مقرری بگیر بیمه بیکاری

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: بیش از 13 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری در 7 ماه اول سال جاری اشتغال مجدد پیدا کردند.

کریم یاوری، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرگزاری فارس، اعلام کرد: بیش از 13 هزار نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری در 7 ماه اول سال جاری اشتغال مجدد پیدا کردند. وی در مورد پیگیری موثر برای مطالبات قانونی معوق کارگران گفت: بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است که با دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان طبق مقررات قانون بیمه بیکاری، بیکار می شوند، مقرری بیمه بیکاری ماهانه پرداخت می شود.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری مهرماه98 نسبت به شهریور ماه 98 حدود سه در صد کاهش پیدا کرده است. به گفته یاوری، حمایت از بنگاه های مشکل دار موجب شده تا تعداد برقراری مقرری بیمه بیکاری با روند کندتری نسبت به مدت مشابه افزایش داشته باشد و این امر بر میزان اخراج کمتر از بنگاه ها اثرگذار بوده است. وی گفت: با توجه به فعالیت کارگروه های تسهیل و رفع موانع تولید در استان ها و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در کشور و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی انتظار می رود با حمایت از بنگاه های مشکل دار شاهد خروج کمتر نیروی کار از بنگاه های اقتصادی هستیم. وی یادآور شد: طی دوره های آموزش فنی و حرفه ای، فرصت بسیار گران بهایی برای مقرری بگیران بیمه بیکاری است تا با مهارت آموزی یا تجدید مهارت یا باز آموزی مهارت یا ارتقای تکمیل مهارت نسبت به اشتغال مجدد خود اهتمام کنند. به گفته یاوری، هزینه طی تمامی دوره های آموزش فنی و حرفه ای برای مقرری بگیران بیمه بیکاری رایگان است و تمام هزینه ها توسط حساب بیمه بیکاری پرداخت می شود. مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هزار و 271 بنگاه اقتصادی مشکل دار شناسایی شده و در شرایط زرد قرار دارند. از مجموع بنگاه های مشکل دار 1126 بنگاه صنعتی، 75 بنگاه کشاورزی و 80 بنگاه خدماتی هستند.

به گفته وی، مهم ترین مشکلات درون سازمانی بنگاه های اقتصادی شامل کمبود نقدینگی، بدهی معوق، اختلاف بین سهامداران، سوء مدیریت و ساختارهای قدیمی است. یاوری یادآور شد: مهم ترین مشکلات برون سازمانی در بنگاه های مشکل دار، واردات بی رویه کالاهای مشابه، عدم سهولت در تامین مواد اولیه (تحریم ها)، قاچاق کالا و مطالبات از سازمان های دولتی است.