آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

مدیرکل جدید آژانس: در آینده نزدیک به تهران می روم

دنیای اقتصاد : رافائل گروسی، مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که روز گذشته به طور رسمی کار خود را در این پست آغاز کرد، از سفر به ایران در آینده ای نزدیک خبر داد. به گزارش «ایسنا» به نقل از اسپوتنیک، رافائل گروسی، در یک کنفرانس خبری درباره سفر به ایران گفت: «اینکه به آنجا بروم، کاملا واضح است که اتفاق خواهد افتاد. مطمئن نیستم چه زمانی اما فکر کنم در آینده نسبتا نزدیک اتفاق خواهد افتاد.» گروسی همچنین گفت که به زودی با مقامات ایرانی گفت وگو و برای این سفر، برنامه ریزی خواهد کرد. او در این کنفرانس اشاره کرد که ایران، یک اولویت برای آژانس به حساب می آید.

مسوولیت جدید نماینده ایران در آژانس

همچنین پیش از شروع به کار رسمی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی از روز دوشنبه، «کاظم غریب آبادی» سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین از سوی گروه خاورمیانه و جنوب آسیا به عنوان معاون رئیس کنفرانس ویژه برای انتصاب مدیرکل جدید این نهاد انتخاب شد.

 به گزارش «ایرنا» نشست ویژه کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته برای تایید انتصاب «رافائل گروسی» به عنوان مدیرکل جدید آژانس برگزار شد.

در همین پیوند «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در آژانس در توییتی اعلام کرد: گروسی با تایید انتصابش، فعالیت خود را در سمت مدیرکل جدید آژانس آغاز کرد. او به مدت سه سال (تا 2023) این سمت را برعهده خواهد داشت.

با مرگ «یوکیا آمانو» مدیرکل پیشین آژانس، گروسی برای هدایت این نهاد انتخاب شد. او نخستین فرد از منطقه آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می کند.

رافائل گروسی آرژانتینی که 58 سال سن دارد، پیش تر سفیر آرژانتین در آژانس بین المللی انرژی اتمی و یک مقام باسابقه در زمینه دیپلماسی هسته ای است. او در رقابتی نزدیک با کورنل فروتای رومانیایی، معاون سابق یوکیا آمانو، مدیرکل درگذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی و مدیرکل موقت این آژانس توانست پیروزی را از آن خود کند.

گروسی هفتم آبان ماه توانست دو سوم آرای مورد نیاز را از آن خود کند و حمایت 24 کشور عضو شورای حکام را به دست آورد.

10 کشور دیگر از فروتا حمایت کردند و یک کشور رای ممتنع داد.

گفته شده گروسی مدت زیادی اندیشه رقابت برای تصدی ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی در سر داشته است و پیش تر نیز قصد رقابت با یوکیا آمانو رئیس متوفی این آژانس را داشت.

دیپلمات ها در زمان ریاست گروسی، انتظار تغییرات بزرگ در مسائلی همچون نظارت بر توافق هسته ای ایران یا بازگرداندن بازرسان آژانس به کره شمالی را ندارند.

او تغییر رهبری آژانس را یک «فرصت برای ساماندهی دوباره» می داند که به جای تغییرات ریشه ای، قصد اصلاحات معتدل را دارد.

گروسی به تازگی در گفت وگو با خبرگزاری ژاپنی «ان اچ کی» اعلام کرد خواستار گسترش مناسباتی سازنده با ایران است. وی در عین حال گفت: نسبت به پیشرفت های هسته ای ایران، موضعی منصفانه و در عین حال سخت اتخاذ می کند.

جمهوری اسلامی ایران نیز برای همکاری سازنده با آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام آمادگی کرده است. «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه پس از انتخاب گروسی به عنوان مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد: ایران آماده حفظ و گسترش تعامل و همکاری سازنده توام با حسن نیت و احترام متقابل با آژانس بر مبنای دقت حرفه ای و بی طرفی این نهاد است.

واکنش سفارت ایران در لندن به ادعاها علیه بعیدی نژاد

ایرنا : سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن در واکنش به ادعای مطرح شده علیه «حمید بعیدی نژاد» با صدور بیانیه ای تصریح کرد: سفیر ایران هرگز کسی را تهدید نکرده است. در این بیانیه که روز دوشنبه در صفحه توییتری سفارت منتشر شده، آمده است: اتهام ها علیه سفیر ایران در انگلیس که توسط خبرنگاران بدون مرز و برخی رسانه های غربی مطرح شد، کذب و مردود هستند. بعیدی نژاد هرگز کسی را تهدید نکرده است، چه برسد به خبرنگار.

پس از آنکه سفیر کشورمان اعلام کرد در نامه رسمی به نهاد ناظر بر شبکه های تصویری در انگلیس (آفکام)، از شبکه های معاند فارسی زبان همچون بی بی سی فارسی، ایران اینترنشنال و من وتو، به علت تحریف مغرضانه تحولات اخیر ایران و دعوت به خشونت گسترده علیه نهادهای مدنی ایران شکایت و خواستار اجرای قانون نسبت به آنها شده است، سازمان گزارشگران بدون مرز مدعی شد که او روزنامه نگاران را در خارج از ایران تهدید می کند.

این سازمان مدعی شد، تهدید شهروندان و به ویژه روزنامه نگاران و رسانه های یک کشور از وظایف و ماموریت سفیر نیست و ما از مقام های انگلستان می خواهیم به این اقدام های تهدیدکننده و خطرناک برای آزادی رسانه ها و روزنامه نگاران توجه کنند. با این حال سفارت کشورمان تصریح کرد: صرف بیان این مطلب که برخی ایرانیانی که به خواست خود در خارج از ایران هستند و از سوی شبکه ‎هایی با حامی خارجی به کار گرفته شده باشند یا نشده باشند، فعالانی اند که تلاش دارند نظام حکومتی را در کشور تضعیف کنند، یک تهدید نیست، یک واقعیت است.

مسکو: برنامه موشکی ایران در چارچوب نیازهای دفاعی این کشور است

فارس : سرگئی ریابکوف، معاون وزیرخارجه روسیه با بیان اینکه برنامه موشکی ایران در چارچوب نیازهای دفاعی تهران است، گفت واشنگتن با اعمال تحریم، تلاش می کند حاکمیت کشورها را تضعیف کند.

معاون وزیرخارجه روسیه می گوید ایران برنامه موشکی اش را در چارچوب نیازهای دفاعی خود پیش می برد. وی که با شبکه «الجزیره» گفت وگو می کرد، گفت با وجود فشارهای آمریکا، اعضای باقی مانده در توافق هسته ای با ایران به تلاش برای اجرای این توافق ادامه می دهند. این دیپلمات روس عنوان کرده است که تلاش های واشنگتن برای تحمیل شرایط خود به کشورها از طریق تحریم، تلاشی مستقیم برای تضعیف حاکمیت کشورهاست. وی در ادامه از اروپایی ها و روسیه و چین خواست تا توافق هسته ای با ایران را با وجود مخالفت آمریکا اجرا کنند. ریابکوف به الجزیره گفت که مانورهای نظامی روسیه، ایران و چین در اقیانوس هند، علیه هیچ کشوری نیست.