آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
دنیا
۴

خبر

تحریم جلسات استماع کنگره توسط کاخ سفید

دنیای اقتصاد : کاخ سفید در نامه ای به کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کرد: دونالد ترامپ و وکلای او در جلسه استماع این کمیته که فردا، چهارشنبه برگزار می شود، شرکت نخواهند کرد. به گزارش سی ان ان از کاخ سفید هیچ کس در این جلسه حضور نخواهد داشت. پت سیپولون، مشاور حقوقی کاخ سفید در نامه ای به جرالد نادلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان اظهار کرد: «درخصوص جلسه استماعی که برای برگزاری آن در روز چهارم دسامبر برنامه ریزی شده، نمی توان انتظار داشت روند منصفانه ای درخصوص رئیس جمهور اجرا شود و ما به همین دلیل در این جلسه شرکت نمی کنیم؛ از طرف دیگر در این نشست گفت وگوی آکادمیک مورد وثوق با استادان حقوق برگزار نمی شود تا دست کم تصویری از یک روند منصفانه به رئیس جمهوری ارائه شود.

بر همین اساس، در شرایط فعلی قصد نداریم در جلسه استماع روز چهارشنبه شما شرکت کنیم.» غیبت کاخ سفید در این جلسه در ادامه هفته ها اعتراض لفظی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و جمهوری خواهان کنگره صورت می گیرد که دموکرات ها را به ممانعت از برخورداری آنان از حقوقشان در روند تحقیقات استیضاح متهم کرده اند. جرالد نادلر ضرب الاجلی را تا ساعت 6 بعدازظهر روز یکشنبه برای کاخ سفید تعیین کرده بود تا به کمیته قضایی درباره حضورشان در جلسه استماع چهارشنبه اطلاع دهند. او پیش تر رئیس جمهوری و مشاورانش را به حضور در این جلسه دعوت کرده بود. دونالد ترامپ روز شنبه در توییتی نوشت: «در زمان برگزاری جلسه استماع چهارشنبه، به عنوان نماینده آمریکا در نشست ناتو حضور خواهد داشت، در حالی که دموکرات ها احمقانه ترین استماع استیضاح تاریخ را برگزار می کنند، نمایندگی کشورمان در نشست ناتو در لندن را بر عهده خواهم داشت.» او در ادامه اظهار کرد: «چپ های افراطی در حال آسیب زدن به کشورمان هستند. جلسات استماع را در روزی برنامه ریزی می کنند که نشست ناتو نیز قرار است برگزار شود.» جلسه روز چهارشنبه با شرکت کارشناسان حقوقی به عنوان شهود برگزار خواهد شد و این جلسه با عنوان «تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ: زمینه های قانون اساسی برای استیضاح رئیس جمهور» نام گذاری شده است. در این راستا سیپولون هم دموکرات های نیویورک را متهم کرده است که در زمان بدی عامدانه برنامه استیضاح را چیده اند، چرا که می دانستند دونالد ترامپ در آن تاریخ در اجلاس ناتو حضور دارد. سیپولون گفت گزارش ها حاکی است که شاهدان ظاهرا جملگی «دانشگاهی» هستند و شامل «شاهدان حقایق» نخواهد بود. «شاهد حقایق» کسی است که اطلاعات خود در مورد رویدادها را ارائه می کند؛ در حالی که شاهد متخصص با ارائه برداشت هایش به قاضی کمک می کند. مشاور حقوقی رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که کمیته سه شاهد را فراخوانده است درحالی که جمهوری خواهان فقط توانسته اند یک نفر را فرابخوانند. همچنین سیپولون این ادعای ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی را زیر سوال برد که این فرآیند با تحقیقات تاریخی استیضاح سازگاری دارد و استدلال کرد که روند استیضاح بیل کلینتون در سال 1998 منصفانه تر بود.

با این حال کمیته قضایی در نظر دارد که روز چهارشنبه چند استماع عمومی را ترتیب دهد و بعد به قوانین استیضاح رسیدگی کند و ببیند آیا شرایط برای استیضاح ترامپ پیش از کریسمس وجود دارد یا نه؟ در صورت تایید مجلس نمایندگان، ترامپ سومین رئیس جمهوری است که با استیضاح روبه رو می شود. طبق آیین نامه مصوب مجلس نمایندگان، مشاوران رئیس جمهوری برخلاف جلسات عمومی ماه گذشته در کمیته اطلاعات مجلس، می توانند در جلسات استیضاح در کمیته قضایی شرکت کنند.کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان هفته پیش به دو هفته جلسات علنی استماع در پی چند هفته پرسش از شاهدان پشت درهای بسته پایان داد. آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی گفته است که سه کمیته اطلاعاتی، نظارتی و امور خارجی که هدایت این تحقیقات را به عهده دارند گزارش خود را روز سوم دسامبر کامل خواهند کرد. این در حالی است که متن شهادت مارک سندی که از مقام های ارشد دفتر بودجه کاخ سفید است منتشر شد. او به محققان گفته است که دو مقام دفتر بودجه در پی متوقف شدن پرداخت کمک نظامی به اوکراین استعفا کرده بودند.

بازگشت اقتصاد ترکیه به عصر رشد

دنیای اقتصاد : همان طور که پیش بینی می شد، اقتصاد ترکیه طی فصل سوم در مقیاس سالانه 9/ 0 درصد رشد را تجربه کرد و به سه فصل متوالی کوچک شدن خود پایان داد. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» کوچک شدن اقتصاد ترکیه پس از آن شکل گرفت که سال گذشته بحران ارزی در این کشور پدید آمد و رکودی اقتصاد آن را در بر گرفت. داده های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه حکایت از آن دارد که تولید ناخالص داخلی این اقتصاد نسبت به فصل دوم در مقیاس فصلی 4/ 0 درصد رشد داشته است که در این مقیاس سومین رشد مثبت بوده است.رویترز پیش از این پیش بینی کرده بود که اقتصاد ترکیه در فصل سوم یک درصد رشد را نشان خواهد داد. این پیش بینی همچنین برای کل سال رشد 5/ 0 درصدی را اعلام کرده است. بالاترین رکورد رشدی که این اقتصاد نوظهور به ثبت رسانده 5 درصد است اما افت نزدیک به 30 درصدی در ارزش لیر در سال گذشته موجب افزایش نرخ تورم و نرخ بهره شد و همزمان تقاضا افت کرد.

آغاز به کار رئیس جدید کمیسیون اروپا

دنیای اقتصاد : اورزولا فون درلاین، رئیس جدید کمیسیون اروپا دوره پنج ساله خود را در این سمت آغاز کرد. او همزمان با آغاز به کار خود در این سمت اعلام کرد که مسوولیت گروه جدید کمیسیونرها همگام شدن با تغییرات در اروپاست. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، خانم فون درلاین که پیش از این وزیر دفاع آلمان بود جانشین ژان کلود یونکر شده و توانسته است به عنوان نخستین زن در این سمت نام خود را ثبت کند. او در سخنرانی خود در مراسم آغاز به کارش در سمت جدید که در بروکسل برگزار شد، اعلام کرد که نسبت به اسلافش احساس مسوولیت می کند. این مراسم همچنین به مناسبت دهمین سالگرد پیمان لیسبون برپا شده بود. او در سخنانش گفت: «از امروز، ما نگهبانان پیمان ها و متولیان روح پیمان لیسبون هستیم. من این مسوولیت را احساس می کنم.» وی همچنین افزود: «از سوی دیگر اما این مسوولیتی در قبال فرزندانمان هم هست، مسوولیت ترک آنها در اتحادیه ای قوی تر از آنچه میراث دارش هستیم.»