آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
سیاست گذاری
۶

خارج از معمول

روبات ها 18 هزار نیروی بانکی را بیکار می کنند

دویچه بانک در نظر دارد با استفاده از روبات ها در عملیات بانکداری، تعداد بیشتری از کارکنان خود را تعدیل کند. به گزارش «ایبنا» به نقل از رویترز، دویچه بانک اعلام کرده قصد دارد روبات ها را جایگزین بخشی از 18 هزار نیرویی کند که قرار است به تدریج تعدیل شوند.

مسوولان این بانک هدف از این تصمیم را افزایش قابل توجه کارآمدی و بهره وری در بخش هایی از فعالیت های تجاری این بانک اعلام کرده اند. به گفته آنها، برآورد می شود در بدو امر، بالغ بر 680 هزار ساعت کار انسانی با استفاده از روبات ها صرفه جویی شود. در ماه جولای، دویچه بانک از طرح گسترده ای برای بالا بردن بهره وری در این غول بانکی خبر داد که ضمن تعدیل هزاران نفر، بخش هایی از دارایی های خود را نیز به فروش خواهد رساند. دویچه بانک از سال گذشته تاکنون چهار هزار نیروی خود را تعدیل کرده که هزار نفر از آنها در شش ماه اخیر تعدیل شده اند. براساس گزارش های منتشر شده، این غول بانکی از روبات ها در عملیات بانکی خارج از شعب خود استفاده می کند. این طرح بخشی از طرح صرفه جویی 6/ 6 میلیارد دلاری طی سه سال آینده است. این بانک آلمانی اعلام کرده ظرف سه سال آینده با 18 هزار نفر از نیروهای خود قطع همکاری خواهد کرد.

روایت گوگل از سیاست بنزینی

ایسپا : در سال های اخیر بسیاری از سوالات مردم با جست وجوی چند کلیدواژه در اینترنت پاسخ می گیرد. انسان ها روزانه با عبارات مختلفی که به ذهنشان می رسد و در گوگل جست وجو می کنند از خود ردپایی به جا می گذارند که جمع شدن این عبارات و بررسی آنها می تواند خود راهی برای بررسی دغدغه های مردم در جست وجوهای اینترنتی باشد. طی پانزده روز گذشته بعد از اجرای طرح افزایش قیمت بنزین، میزان کلمات پر جست وجوی مردم ایران در گوگل تغییرات چشمگیری داشته است و برخی موضوعات در اولویت مردم برای جست وجو و بررسی در اینترنت قرار گرفته اند. از آن جمله رشد جست وجوی عبارات «سایت درخواست یارانه و سبد حمایت معیشتی»، «گرانی بنزین»، «اعتراض به گرانی بنزین»، «یارانه» و «اعتراضات امروز در ایران» است.

اگرچه بالاترین میزان جست وجوی عبارات مرتبط با بنزین در 24 آبان همزمان با شروع اجرای طرح بوده است اما به دلیل عدم دسترسی مردم به موتور جست وجوگر گوگل در هفته اول اجرای طرح، در این گزارش به بررسی جست وجوهای ایرانیان طی یک هفته اخیر (2 الی 9 آذر) پرداخته شده است. عبارت بنزین در هفته گذشته صبح روز یکشنبه 3 آذر بالاترین میزان جست وجو را داشته است. استان های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، زنجان و مرکزی بالاترین میزان جست وجوی عبارات مرتبط با بنزین را در جست وجوهای گوگل داشته اند. یارانه بنزین، سهمیه بنزین، قیمت بنزین، گرانی بنزین و بنزین وانت عبارات مرتبط با بنزین بوده اند که بیشترین میزان جست وجو در گوگل را بین مردم داشته اند.

یارانه بنزین که به عنوان پرجست وجو ترین عبارت مرتبط با بنزین طی هفته گذشته بوده است با خود جست وجوی عباراتی چون «اعتراض به یارانه بنزین»، «واریز یارانه بنزین» و «ثبت یارانه بنزین» را به همراه داشته است که طی هفته گذشته درخصوص یارانه بنزین بین جست وجوهای ایرانیان آمار بالایی داشته اند. جست وجوی «بنزین وانت» از عباراتی بوده که از 5 آذرماه رشد چشمگیری داشته است. موضوعی که ممکن است در سیاست جدید دولت برای توزیع بنزین مغفول مانده باشد یا اطلاع رسانی درستی درخصوص توزیع آن و نحوه سهمیه بندی صورت نگرفته باشد و جست وجوگران برای پاسخ سوالاتشان رو به گوگل آورده اند.

به رغم آنکه میزان جست وجوی عبارات مرتبط با نرخ بنزین رو به کاهش و روند یکسانی است، برخی عبارات مرتبط با سیاست جدید توزیع بنزین طی هفته گذشته در جست وجوهای ایرانیان رشد داشته اند. از آن جمله می توان به «نحوه اعتراض به یارانه بنزین»، «تک نرخی شدن بنزین»، «شماره پیامک یارانه بنزین» و «کد معیشتی بنزین» اشاره کرد. «تک نرخی شدن بنزین» نیز از عباراتی است که از چهارشنبه 6 آذر در جست وجوهای مردم رشد داشته است و عبارات مشابهی که مردم در این زمینه جست وجو کرده اند شامل «طرح تک نرخی شدن بنزین»، «طرح دوفوریتی تک نرخی شدن بنزین» و «احتمال تک نرخی شدن بنزین» است. تک نرخی شدن بنزین و شروع به جست وجوی این موضوع و عبارات مشابه توسط مردم می تواند نشان از امید مردم یا کنجکاو بودنشان درخصوص این طرح پیشنهادی باشد. Hemayat.mcls.gov.ir از روز چهارشنبه 6 آذر رشد چشمگیری در جست وجوهای مردم ایران داشته است. در این راستا «بسته حمایت معیشتی» نیز از عباراتی بوده است که طی 7 روز گذشته، پس از واریز اولین بسته حمایتی دولت افزایش چشمگیری داشته است. عبارات مشابهی که در این راستا مردم جست وجو کرده اند شامل «یارانه حمایتی معیشتی»، «پیگیری بسته حمایتی»، «سایت بسته حمایتی دولت»، «کد اعتراض بسته حمایتی» و «وزارت رفاه» بوده است که بیانگر پیگیری مردم در راستای بسته حمایتی است که دریافت نکرده اند.

آنچه در نهایت لازم به تاکید است، در نظر داشتن جامعه آماری در این بررسی است که صرفا شامل افرادی می شود که به اینترنت دسترسی داشته و از آن استفاده می کنند. در این گزارش هدف تعمیم نتایج به کل مردم ایران نبوده و صرفا توصیفی از عبارات جست وجو شده در گوگل از سوی مردم ساکن ایران بوده است.