آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۷
خودرو
۱۶

رویداد

تولید 395 هزار خودروی سواری در هفت ماه امسال

ایرنا : بررسی آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید 394 هزار و 500 دستگاه خودروی سواری از سوی خودروسازان از ابتدای امسال تا پایان مهرماه است؛ آماری که افت 8/ 35 درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال نشان می دهد. بر پایه آمارهای یاد شده، در هفت ماهه امسال 33 هزار و 800 دستگاه وانت تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال رشد 3/ 5 درصدی نشان می دهد. در این مدت، یک هزار و 70 دستگاه اتوبوس، مینی بوس و ون و همچنین دو هزار و 444 دستگاه کامیون، کامیونت و کشنده از سوی خودروسازان تولید شد که به ترتیب رشد منفی 4/ 57درصدی و منفی 2/ 66 درصدی داشته است. برپایه این گزارش، در مدت یاد شده 232 دستگاه کمباین تولید شد که در مقایسه با 560 دستگاه کمباین تولید شده در هفت ماهه پارسال افت 6/ 58درصدی داشته است. تولید 10 هزار و 762 دستگاه تراکتور از جمله نکات مثبت این آمار است که با رشد 2/ 20درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ثبت رسید.

خودروها را در مراکز مجاز گازسوز کنید

فارس : شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران طی اطلاعیه ای درباره گازسوز کردن خودروها در مراکز غیرمجاز هشدار داد. در متن این اطلاعیه آمده است: «شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به اطلاع مالکان خودروهایی که متقاضی گازسوز کردن (CNG) خودروی خود هستند می رساند، برای ثبت درخواست خود به سامانه irngv.ir مراجعه و اقدام به ثبت نام کنند. تاکید می شود به زودی شرایط و امکانات برای متقاضیان اطلاع رسانی خواهد شد. در ضمن به هموطنان عزیز اکیدا توصیه می شود برای حفظ ایمنی و سلامت خود، در مراکز غیرمجاز اقدام به گازسوز کردن خودروهای خود نکنند.»

مزدا 3 خودروی سال چین و تایلند

ایسنا : نسل جدید مزدا 3 عنوان خودروی سال 2020 را در چین از آن خود کرد. مزدا 3 که همواره یکی از خودروهای جذاب، زیبا و جوان پسند برای مشتریان در سراسر جهان به شمار می رود، به تازگی توانسته است با معرفی نسل جدید خود نظر و توجه خیل عظیمی از مشتریان، داوران و شرکت کنندگان در مراسم اهدای جایزه خودروی سال در چین را نیز به سمت و سوی خود جلب کند و این جایزه و عنوان را به خود اختصاص دهد. در این مراسم که 10 خودرو به عنوان فینالیست توسط هیاتی 38 نفره از داوران در میان 194 خودروی واجد شرایط انتخاب شده بودند، نسل جدید مزدا 3 به عنوان یک خودروی کامپکت ژاپنی توانست در نهایت این جایزه را کسب کند و خودروی سال 2020 در چین شود. مزدا 3 هفته پیش نیز لقب خودروی سال در تایلند را نیز از آن خود کرده بود. همچنین جایزه خودروی سال 2019 مورد توجه بانوان را نیز کسب کرده بود. بر اساس گزارش وب سایت Automotive News، این در حالی است که داوران در چنین مراسمی پیش تر به خودروهای بزرگ تر و لوکس تر رای می دادند و تمایل بیشتری برای انتخاب آنها به عنوان خودروی سال داشتند اما به نظر می رسد که با توجه به روند صعودی استقبال مشتریان جهانی از خودروهای کوچک تر و کم مصرف تر، نظر داوران مراسم مذکور نیز تغییر پیدا کرده است.

استقبال عالی از سایبرتراک تسلا

تسلا سایبرتراک روز 22 نوامبر 2019 معرفی شد و تنها 4 روز پس از رونمایی رسمی آن پیش فروش بیش از 200 هزار دستگاهی برای این خودرو گزارش شده است. این وانت پیکاپ جدید به رغم طراحی بدنه متمایز خود و جنجال های به وجود آمده در زمان رونمایی، با بازخوردی مثبت مواجه شده است. مدیرعامل تسلا، ایلان ماسک یک روز پس از معرفی این مدل جدید با اشاره به بازخورد عالی به این خودرو در توییتر اعلام کرد 146 هزار دستگاه سایبرتراک تاکنون پیش فروش شده که 42 درصد آنها برای مدل دو موتوره، 41 درصد برای مدل سه موتوره و 17 درصد برای مدل تک موتوره بوده است در حالی که هیچ تبلیغاتی برای این خودرو صورت نگرفته است. و ماسک در 25 نوامبر بار دیگر در توییتر پستی منتشر و اظهار کرد پیش فروش این خودرو به 200 هزار دستگاه رسیده است. سایبرتراک تسلا با شکل لبه دار عجیب خود و طراحی که شبیه به کتاب های کامیک است با بازخوردهای متفاوتی در بازار مواجه شد. اما برخلاف نقدها و نظرات متفاوت، این پیکاپ تمام برقی تسلا موفق شده بازخورد مثبت زیادی از سمت طرفداران داشته باشد.