آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۰
فرهنگ
۹
آینه آینه هفته

پرویز، کارن، هومن و دیگران

 دیروز در همین صفحه، گزارشی منتشر کردیم درباره بیانیه تعدادی از هنرمندان که راجع به اتفاقات اخیر صادر شده بود. در آن گزارش گفته بودیم حواشی سه برابر شدن قیمت بنزین هنوز ادامه دارد و حالا رسیده به بیانیه هنرمندان. واقعیتش را بخواهید خودمان هم تصور نمی کردیم بیانیه هنرمندان هم خودش ادامه دار شود. جالب است همان ساعات انتهایی شب که فایل های روزنامه در حال ارسال و چاپ در چاپخانه به سر می برده، اتفاقات جالب دیگری هم افتاده که دامنه اش هنوز که هنوز است، ادامه دارد.

در همان بازه زمانی که خدمت تان عرض کردیم، جناب کارن همایون فر از آهنگسازان فیلم های سینمایی که نامش پای آثار مهمی هم هست، متنی در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد که حاشیه های زیادی ایجاد کرد. حاشیه ها تا حدی بالا گرفت که با ریپورت شدن پست ایشان، لاجرم حذف شد. همایون فر در جملاتی کنایی و طعنه آمیز و یادآوری بعضی کنش های سیاسی هنرمندان نوشته بود:

«البته که روزگار سیاه است و همه غمگین، فقط سوال این است تمام این مدت که پست ها و استوری ها به تبلیغات و جشن تولد و آلودگی هوا گذشت حالا که خود تلویزیون و همه شروع به اعتراض کردند ناگهان آبان سیاه ایران مد شد؟ چرا ایران را سیاه می کنیم؟ سیاه خود ماییم، سیاه کار خود ماییم. دولت ها می روند و می آیند چیزی که عوض نمی شود حال مردم است. خدا را شکر شخصا تا به حال به کسی رای ندادم. آنها که دادند و خود را هم جر دادند الآن بیانیه می نویسند؟! عجبا. عزیز، سیاه کار خود ماییم.» وسط این دعوا یکی هم مثل پرویز پرستویی- که حضور پررنگی هم در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دارد- پیدا شده و کامنتی زیر پست همایون فر گذاشته که خودش تبدیل به متن شده: «درود بر کارن عزیز! دستمریزاد به شما که حرف حق را زدی!»

صبر کنید! اینها همه تمام ماجرا نیست! به جز اینها، موج این حواشی به هومن سیدی هم رسید. این بازیگر که نامش پای بیانیه مذکور به عنوان یکی از امضاکنندگان به چشم می‎خورد بعد از انتشار فیلمی توسط عده ای از منتقدان -که در جشنواره فیلم فجر سال 1392 جایزه اش را به حسن روحانی تقدیم کرده بود- با انتشار پستی به این اقدام واکنش نشان داد. سیدی با ذکر این مساله که این کار منتقدانش شبیه بازی»آینه آینه» دوران بچگی است نوشته: «چقدر عده ای در این خلا فضایی من را یاد همکلاسان خردسالم می اندازند. جدا حرف معتنابهی برای گفتن ندارید؟ باشد اگر به تریج قباتان بر می خورد سکوت می کنیم. لطفا همه ساکت! دوستان خوابند!»