آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۲۰
ورزشی
۱۵

فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا با فوتبال جادویی اش بهترین بازیکن جهان در سال 2019 شد

مسی، رکورددار توپ طلا

فوق ستاره آرژانتینی برای ششمین بار روی قله فوتبال جهان ایستاد. لیونل مسی 24 ساعت بعد از هنرنمایی در ورزشگاه واندا متروپولیتانو و گل زیبایش به اتلتیکومادرید، صاحب توپ طلای سال 2019 شد. درخشش مسی در بازی حساس یکشنبه شب بارسا مقابل اتلتیکو، باعث شد روزنامه های ورزشی اسپانیا شماره دوشنبه خود را به این ستاره اختصاص دهند و با تیترهایی خاص به استقبال توپ طلایی بروند که پیش بینی می شد به مسی برسد. اتفاقی که دوشنبه شب افتاد و حتی یک سال فوق العاده ویرجیل فن دایک با تیم ملی هلند و لیورپول هم مانع بردن توپ طلا توسط نابغه آرژانتینی نشد.

لیونل مسی در حالی با کسب ششمین توپ طلا، به تنهایی رکورددار کسب این جایزه شد که یوهان کرایف اسطوره فقید باشگاه بارسلونا و فوتبال هلند، در سال 2012 درباره توپ طلا گفته بود: «لیونل مسی برنده بیشترین توپ طلای تاریخ فوتبال خواهد شد، احتمالا او فاتح 6 یا 7 توپ طلا خواهد شد.» حالا 7 سال بعد از این اظهار نظر کرایف، مسی ششمین توپ طلا را هم به ویترین افتخاراتش اضافه کرد. بلافاصله بعد از اینکه انتظارها برای انتخاب بهترین بازیکن سال جهان و جایزه توپ طلای فرانس فوتبال به پایان رسید، رسانه های مختلف و معتبر جهان با انتشار طرح ها و حتی انیمیشن هایی جذاب، به این موضوع واکنش نشان دادند. به هر حال صحبت از بازیکنی است که با 6 کفش طلا که به برترین گلزن سال در بازی های لیگ اختصاص پیدا می کند و 6 توپ طلا که به برترین بازیکن سال اهدا می شد، در تاریخ فوتبال رکورددار است. لیونل مسی پس از کسب توپ طلای ششم در صحبت هایی احساسی گفت: «اولین توپ طلایی را که گرفتم، به خاطر دارم. 22 سالم بود و با 3 برادرم به پاریس آمده بودیم و شبی عالی را سپری کردیم. 10 سال بعد، حالا با همسرم و 3 فرزندم لحظاتی خاص و متفاوت را در اینجا تجربه می کنیم. در تمام این سال ها دست از رویاپردازی نکشیدم. می دانم که الان چند ساله هستم و حالا نسبت به زمانی که اولین توپ طلا را بردم بیشتر لذت می برم؛ چراکه می دانم بزودی وقت خداحافظی فرا می رسد.» در این بین صحبت های فن دایک هم جالب توجه بود. خیلی از علاقه مندان به فوتبال معتقد بودند که امسال حق مدافع 28 ساله لیورپول و تیم ملی هلند بود که صاحب توپ طلا شود اما خودش در مصاحبه ای گفت: «من فصلی عالی را سپری کردم اما رقابتم با بازیکنی بود که غیرعادی است. مسی شایسته نهایت احترام است.»

نکته حائز اهمیت اینکه بعد از انحصار 10 ساله لیونل مسی و کریستیانو رونالدو بر توپ طلا، در سال 2018 این جایزه به بازیکن دیگری به غیر از این دو اعجوبه رسید و لوکا مودریچ صاحب آن شد؛ اما امسال و در واقع بعد از یکسال وقفه، بار دیگر توپ طلا به یکی از دو ابرستاره دنیای فوتبال رسید. هیچ تردیدی نیست که مسی با توپ گرد در مستطیل سبز جادو می کند و جاودانگی می خرد. البته کاری که او انجام می دهد، از جادو و جادوگری گذشته و لئو معجزه می کند. همان طور که خود مسی در مصاحبه اش اشاره کرد، به سال های پایانی بازی اش نزدیک شده و بهتر است فوتبالدوستان سال های باقی مانده از فوتبال این نابغه را به نظاره بنشینند. چرا که شاید تا سال های زیادی ستاره ای مشابه او در فوتبال جهان ظهور نکند. گفتنی است، پس از  لیونل مسی، ویرجیل فن دایک، کریستیانو رونالدو (که در مراسم شرکت نکرد) و سادیو مانه در رتبه های بعدی قرار گرفتند. در این مراسم جوایز دیگری هم اهدا شد.

آلیسون بکر، دروازه بان تیم ملی برزیل و لیورپول به عنوان بهترین دروازه بان جهان در سال 2019 انتخاب شده و جایزه «لئو یاشین» (لئو یاشین تنها سنگربان تاریخ است که موفق به فتح توپ طلا شده است) را از آن خود کرد. ترشتگن و ادرسون در رتبه های بعدی قرار گرفتند. آلیسون بکر بعد از کسب عنوان بهترین دروازه بان جهان در مصاحبه ای کوتاه گفت: «به خودم افتخار می کنم که در این مراسم حضور دارم. باید از همه اعضای خانواده و بخصوص همسرم تشکر کنم. همچنین از هم تیمی هایم نیز ممنونم.» ماتیس دی لیخت، مدافع جوان و هلندی یوونتوس که سال گذشته فصل فوق العاده ای را با آژاکس سپری کرد، به عنوان بهترین بازیکن زیر 21 سال جهان انتخاب شد. یادون سانچو و ژائو فلیکس در رتبه های بعدی قرار گرفتند. مگان راپینو برنده جایزه بهترین بازیکن زن دنیا در سال 2019 شد. او با تیم ملی امریکا به عنوان قهرمانی جام جهانی رسید. مگان راپینو که در مراسم حاضر نبود، در ارتباط ویدئویی کوتاهی گفت: «متاسفم که نتوانستم در این مراسم حضور پیدا کنم. سال فوق العاده ای را با تیم ملی امریکا پشت سر گذاشتم و به دیگر نامزدهای حاضر در مراسم نیز تبریک می گویم.»