آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۶
اقتصادی
۴

یک مدیر بانکی: صدور رمز دوم یکبارمصرف کاملا رایگان است

یک مدیر بانکی از صدور و نصب نرم افزار تولید رمز دوم یکبار مصرف در تمام بانک ها به صورت رایگان خبر داد.

مسعود خاتونی در گفت و گو با  باشگاه خبرنگاران جوان، در تشریح روند راه اندازی رمز دوم یکبار مصرف تاکید کرد: چه بسا در وهله اول، رمز یکبار مصرف برای رمز های اول کارت ها نیز صادر می شد. چرا که کلاهبرداری ها  حتی در این روند هم روند افزایشی داشتند. در نتیجه بانک ها باید در قبال خدماتی که به مشتریان ارائه می کنند فضای امنی را نیز ایجاد کنند.

عضو هیئت مدیره بانک ملی اضافه کرد: برای تکمیل فرآیند تولید رمز دوم یکبار مصرف باید عوامل ایجاد ناامنی در شبکه بانکی را شناسایی می کردیم. همواره تعداد تراکنش های بانکی توسط رمز اول بیش تر از رمز دوم است در نتیجه امکان ناامنی در این عملکرد نیز زیاد است.

خاتونی افزود: نباید تمرکز را تنها روی مشکلات رمز دوم باشد چرا که ما در پایانه های فروش، خودپرداز ها و فروشگاه ها هم شاهد سو استفاده هستیم، هر چند روند کلاهبرداری از طریق رمز دوم شدت بیشتری دارد.

وی ادامه داد: بانک ملی تولید رمز دوم یکبار مصرف را از سال 95 کلید زد، چه بسا که در همان زمان تولید رمز اول یکبار مصرف نیز عملیاتی شد. تولید رمز اول یک بار مصرف  تا حدودی سخت بود، اما کوتاه نیامدیم تا برای کار با دستگاه خودپرداز نیز این روند ادامه پیدا کند. طی سال های متوالی با استفاده از توضیحات سایت مردم را به سمت خودپرداز ها هدایت کردیم.

این مسئول افزود: شبکه بانکی شرایط خوبی دارد و جدا از اینکه رمز دوم برای گوشی های هوشمند راه اندازی شده است، برای تلفن های همراه غیرهوشمند نیز با کد دستوری *737*60# این روند قابل اجراست. این روند امکان ارسال پیامک را به تلفن های همراه عملیاتی می کند.

خاتونی ادامه داد: ابتدا باید به دستگاه خودپرداز ها مراجعه کنند تا شماره تلفن همراه را تایید و اهراز هویت در مرحله اول تایید شود. با این کار هویت فرد وارد شده به این سیستم را تایید می کنیم. ورود رمز به این دستگاه ها به معنای امضای الکترونیکی افراد است.

او در پاسخ به این سوال که در تولید رمز قطعی اینترنت نیز موثر خواهد بود؟ بیان کرد: نرم افزار تولید رمز یک بار مصرف بانکی به صورت آفلاین و بدون نیاز اینترنت رمز تولید می کند. ضمن اینکه صدور و نصب نرم افزار تولید رمز دوم یکبار مصرف در تمام بانک ها به صورت رایگان صورت می گیرد.

این فعال بانکی در پاسخ به این سوال که تعدد ورود رمز به سیستم بانکی تا چه حد امکان انسداد کارت می شود؟ گفت: اگر سه بار رمز اشتباه ارسال شود کارت افراد مسدود می شود. چرا که احساس می شود فردی با گرفتن کارت فردی دیگر، قصد سوءاستفاده دارد. برخی معتقدند چندین نرم افزار بانکی با نصب روی گوشی دچار مشکل می شوند. سامانه حریم این امکان را به افراد می دهد که با پیامک این رمز ها را دریافت کنند.