آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۲۰
سیاسی
۳

اخبار

روایت امام(ره) از اعتبار رای ملت

پایگاه اطلاع رسانی و خبری «جماران» به مناسبت 12 آذرماه سالروز تصویب قانون اساسی، بخشی از بیانات بنیانگذار انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) در دیدار با اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی در 27 مرداد 58 را منتشر کرده است. در این سخنان مرحوم امام(ره) بر رای اکثریت و اعتبار خواست و نظر ملت تاکید دارند. متن سخنان یاد شده به این شرح است: «اکثریت هر چه گفتند آرایشان معتبر است ولو به ضرر خودشان باشد. شما ولی آنها نیستید که بگویید به ضرر شماست و ما نمی خواهیم آن را. شما «وکیل» آنها هستید «ولی» آنها نیستید. طبق آن طوری که مسیر ملت است؛ خواهش می کنم از اشخاصی که ممکن است مساله ای را خلاف خواسته ملت است را از اول طرح نکنند. شما آن مطالبی را که مربوط به وکالت تان هست را آن مسیری که ملت دارد، آن مسیر را بروید ولو عقیده تان این است که این مسیر ملت خلاف خودش است. خب باشد. ملت می خواهد این طور بکند شما چه کار دارید. ملت رای داده و رایش معتبر است. در همه دنیا هم رای اکثریت (معتبر است) آن هم چنین اکثریتی، آنهم یک فریاد چند ماهه و چند ساله ملت، آن هم با این مصیبت هایی که ملت ما در راه این مقصد کشیدند. انصاف نیست که حالا شما بیایید یک مطلبی بگویید که خلاف مسیر ملت باشد. نه تنها انصاف نیست که نمی شود، پیش نمی رود. اگر چنانچه یک چیزی (خلاف مسیر ملت) گفته شود، پیش نمی رود برای آنکه اولا مخالف وضع وکالت شماست و شما از طرف ملت برای هر چیزی وکیل نیستید و ثانیا خلاف مصلحت مملکت است، خلاف مصلحت ملت و خلاف مصلحت خود آقایان است.»  

بندر ماهشهر آرام است

فرماندار شهرستان بندرماهشهر گفت: افرادی دستگیر شده اند که از سوی گروه های تجزیه طلب و دشمنان خارجی تحریک شده بودند و شهرستان بندر ماهشهر در آرامش کامل قرار دارد. محسن بیرانوند در گفت وگو با فارس در بندرماهشهر در پاسخ به شایعات مطرح شده از سوی رسانه های معاند، افزود: شهرستان بندرماهشهر از سوی مردم، بزرگان، معتمدین و نیرو های امنیتی در آرامش کامل قرار دارد و تمام مواردی که مطرح می شود، تشویش اذهان عمومی است. بیرانوند گفت: از میان اغتشاشگران افرادی دستگیر شده اند که از سوی گروه های تجزیه طلب و دشمنان خارجی تحریک شده بودند و با سلاح وارد منطقه شدند، زمانی که نیرو های تجزیه طلب با سلاح وارد منطقه شدند، نیرو های نظامی نیز با قدرت جلوی افراد مسلح ایستادند تا درس عبرتی برای آنها باشد. وی با رد شایعه آتش زدن نیزار های اطراف شهرستان، بیان کرد: شایعه آتش زدن نیزار ها به هیچ عنوان صحت ندارد و هیچ گونه آتش سوزی گسترده ای گزارش نشده است. رئیس شورای تامین شهرستان بندر ماهشهر افزود: هیچ گونه نشت مواد نفتی و یا آسیب رسیدن به خطوط انتقال مواد نفتی مشاهده نشده است و منشا این شایعات رسانه های معاند هستند در حالی که هیچ کدام از شایعات صحت ندارد. در روز های آغاز اعتراضات بنزینی، تخریبگران با سوء استفاده از فضای به وجود آمده سعی داشتند جاده ورودی شهر بندر امام خمینی(ره) را مسدود نمایند تا مانع از رسیدن کالای اساسی به نقاط مختلف کشور شوند.

انهدام شبکه ای که قصد خرابکاری در دانشگاه های تهران را داشتند

اعضای اصلی یکی از شبکه های ضد انقلاب که درصدد اخلال و ایجاد درگیری در ایام 16 آذر بودند، دستگیر شدند. به گزارش جماران، سربازان گمنام امام زمان(عج)، با اقدامات اطلاعاتی اعضای اصلی یکی از شبکه های ضد انقلاب را که درصدد اخلال و ایجاد درگیری در ایام 16 آذر به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه های تهران و برخی شهرستان ها بودند، شناسایی و با هماهنگی مرجع قضایی دستگیر کردند. این شبکه در اعتراضات اخیر به طرح سهمیه بندی بنزین، قصد داشت با کشاندن برنامه دانشجویان دانشگاه تهران به بیرون دانشگاه، اخلال ایجاد نماید که با هوشیاری دانشجویان متعهد و نهادهای ذیربط خنثی گردید. همچنین برخی عناصر مرتبط با این شبکه شناسایی شده که پس از تشریفات قانونی، نتایج آن متعاقبا به اطلاع ملت عزیزمان خواهد رسید.

واکنش استاندار تهران به سخنان فرماندار شهر قدس

انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران درباره اظهارات فرماندار شهر قدس مبنی بر دستور شلیک به معترضان گفت: «منظور ایشان این بوده که هر کسی وارد فرمانداری شد با استفاده از ابزار فیزیکی با آنها مقابله کنند. در فرمانداری هیچ گونه اسلحه ای وجود ندارد که بخواهند از آن استفاده کنند؛ ایشان بزودی توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهند داد.» استاندار تهران با اشاره به تعداد افراد بازداشت شده در جریان اعتراضات هفته های گذشته گفت: بر اساس آمارهای اولیه 2021 نفر در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شده بودند؛ بسیاری از آنها بلافاصله با یک بازجویی و به دستور محاکم قضایی اگر به صورت احساسی و به دلیل ناآگاهی وارد جریانات شده باشند و این کار برای نخستین بار بوده، آزاد شدند. اما آنهایی که دستور گرفته بودند و برای ایجاد مشکل در نظم و امنیت و آرامش مردم به خیابان ها آمده بودند و همچنین سوابقی نیز در پرونده شان وجود داشت، هنوز در مرحله بازجویی هستند. محسنی ادامه داد: در جریانات اخیر در استان تهران ما دو شهید تقدیم کردیم و همچنین زخمی های نیروهای انتظامی بیشتر از زخمی های اغتشاشگران بوده است.