آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۲۰
اقتصادی
۴
گزارش

درآمدهای مالیاتی سال آینده 160 هزار میلیارد تومان

وزیر امور اقتصادی و دارایی در بزرگداشت روز حسابدار اعلام کرد که با توجه به اینکه در بودجه 99 بیشتر ارز دولتی برای واردات کالاهای اساسی تخصیص می یابد، نرخ ارز تغییر خاصی نمی کند. به گزارش ایرنا، «فرهاد دژپسند» روز سه شنبه در حاشیه مراسم بزرگداشت روز حسابدار در جمع خبرنگاران درباره محاسبه نرخ ارز در لایحه بودجه سال 99، افزود: نرخ ارز هیچگاه در لایحه بودجه تعیین نمی شود و نرخ ارز کالاهای اساسی هم در دولت، دوشنبه شب (دو روز قبل) چهار هزار و 200 تومان تعیین شد. وی درباره بررسی حساب های بانکی نیز گفت: یکی از معیارهای محاسبه نرخ مالیات بررسی حساب هاست. دژپسند درباره درآمدهای مالیاتی نیز گفت: درآمدهای مالیاتی سال 97 حدود 109 هزار میلیارد تومان بود که در سال 99 به 160 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد داشت. وی درباره معافیت مالیاتی هنرمندان گفت: معافیت های مالیاتی مشروط به تصویب مجلس است و هرگونه وضع یا معافیت مالیات باید به تصویب مجلس برسد.

بررسی معافیت مالیاتی

وزیر اقتصاد اضافه کرد: بحث معافیت مالیاتی به شکل جامع در وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال بررسی است و کمیته ای در این باره تشکیل شده که پس از تصویب، قانون را در اختیار دولت قرار می دهد که دولت نیز در نهایت پیشنهادات خود را به مجلس ارائه می کند. وی درباره معافیت مالیاتی هنرمندان از مالیات گفت: معافیت های مالیاتی مشروط به تصویب مجلس است و هرگونه وضع یا معافیت مالیات باید به تصویب مجلس برسد.

معافیت مالیاتی بخش فرهنگ

 رئیس سازمان امور مالیاتی هم در حاشیه این رویداد، درباره معافیت مالیاتی هنرمندان گفت که به دنبال کاهش معافیت های مالیاتی هستیم و چاپ کتاب باید معاف از مالیات باشد. رئیس امور مالیاتی کشور گفت: از نظر سازمان امور مالیاتی حجم معافیت های مالیاتی بسیار بالا است و همه مشاغل باید مشمول اخذ مالیات شوند مگر اینکه به دلیلی معاف از مالیات باشند. به گزارش ایرنا، امیدعلی پارسا با اشاره به تصمیماتی مبنی بر معافیت مالیاتی برای هنرمندان و سلبریتی ها اظهار داشت: تمام این موضوعات باید فرآیند بررسی را طی کنند. از نظر سازمان امور مالیاتی حجم معافیت های مالیاتی بسیار بالا است و همه مشاغل باید مشمول اخذ مالیات شوند مگر اینکه به دلیلی معاف از مالیات باشند. پارسا با تاکید بر اینکه این حکم که تمام بخش فرهنگ و هنر از مالیات معاف باشند، قطعا حکم دقیقی نیست، اظهار داشت: بخشی مانند چاپ کتاب باید معاف از مالیات باشد اما این موضوع نباید به تمام حوزه تسری یابد.

 گزارش مصرف ارزهای 4200 تومانی

«عادل آذر» درباره گزارش پرداخت ارزهای 4200 تومانی اظهار داشت: گزارش مربوط به نظام پرداخت این ارزها گیرندگان و همچنین کالاهایی که این ارزها برای آنها اختصاص یافته از جمله کالاهای اساسی و دارو خوراک در قالب تفریغ بودجه 97 در هفته اول بهمن به مجلس ارائه می شود. رئیس کل دیوان محاسبات با بیان اینکه هنوز جمع بندی در رابطه با اختصاص این ارزها وجود ندارد، ادامه داد: اما بیشتر چالش ها مربوط به کسانی است که ارز را گرفته و همچنین ضرر و زیان وارده به بیت المال است.

سامانه ثبت حقوق و مزایا

عادل آذر همچنین در رابطه با سامانه ثبت حقوق و مزایا گفت: سامانه ثبت حقوق و مزایا در برنامه ششم مورد توجه قرار گرفته که این سامانه در اختیار سازمان امور استخدامی کشور بوده اما دیوان محاسبات بر آن نظارت می کند.رئیس دیوان محاسبات خاطرنشان کرد: با وجود مزایا، اما باید توجه داشت که این سامانه کامل نیست و همه دستگاه ها پرداخت های قانونی خود را در این سامانه اظهار نمی کنند. رئیس دیوان محاسبات درباره تخلفات احتمالی دستگاه ها در گزارش تفریغ بودجه سال 97 گفت: این گزارش هنوز نهایی نشده اما بررسی های ما نشان می دهد که انضباط مالی در استان ها خیلی بیشتر از دستگاه های ملی است.