آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۷۶۸
خودرو
۱۶

جهان خودرو

شکایت 100 هزار بریتانیایی از فولکس

دنیای اقتصاد : گروه خودروسازی فولکس واگن آلمان با یکی از بزرگترین شکایت های گروهی در تاریخ بریتانیا مواجه شده است؛ در این پرونده نزدیک به 100هزار شهروند بریتانیایی این خودروساز را به گمراه کردن مشتریان با استفاده از نرم افزار تقلب در نشان دادن میزان آلایندگی محصولات دیزلی خود متهم کرده اند. وکلای مالکان محصولات دیزلی فولکس واگن این پرونده را در روز دوشنبه گشوده اند و ابتدا باید ثابت کنند که پرونده طرح شده، دارای وجهات قانونی لازم برای پیگرد است. آنها باید برای قضات دادگاه به اثبات برسانند که نرم افزار تقلب برای کم نشان دادن آلاینده های کربنی در این خودروها که بر خلاف قانون اروپا است، روی محصولات فولکس واگن نصب شده اند. در مرحله بعد و با رای مثبت دادگاه مقدماتی، این پرونده به دادگاه دیگری ارجاع داده می شود تا بررسی کند که آیا مالکان خودروهای مزبور از این جانب متحمل زیان شده اند یا خیر. پس از آنکه در سال 2015، مشخص شد برخی از خودروهای فولکس مجهز به این نرم افزار شده اند تاکنون شکایات متعددی علیه آن ثبت شده است.

 
برگ برنده نیسان در اروپا

دنیای اقتصاد : شرکت خودروسازی نیسان موتور که این روزها به دلیل افت شدید فروش در بحران مالی به سر می برد، با بدترین وضعیت خود در اروپا مواجه است. نیسان در 10 ماه نخست امسال، بیشترین کاهش فروش بین خودروسازان جهانی را در اروپا به نام خود ثبت کرد. سهم بازار نیسان در اروپا از رکورد 9/ 3 درصدی در سال 2012 به 5/ 2 درصد در سال 2019 سقوط کرده است. از سال 2014 تاکنون، نیسان نتوانسته است حتی یک سال سودآور را در اروپا تجربه کند. نیسان اکنون درحال کاهش شیفت های کاری در کارخانه ساندرلند انگلیس و تعدیل 700 نفر از کارکنان کارخانه بارسلونا اسپانیا است. در سال 2006 زمانی که نیسان عملا با معرفی نیسان قشقایی، کلاس کراس اور را وارد صنعت خودرو کرد، این خودروی محبوب توانست سودهای هنگفتی را برای این خودروساز فراهم کند. اکنون نیز براساس گزارش بلومبرگ از منابع آگاه در نیسان، این خودروساز ژاپنی بنا دارد تا با معرفی کراس اور های جدید، و نسل جدید قشقایی سودآوری خود را در اروپا تقویت کند.

 
فراخوان تویوتا در استرالیا

دنیای اقتصاد : شرکت تویوتا موتور فراخوانی را برای اتوبوس «کوستر» مدل 2017 تا 2019 در استرالیا اعلام کرده است. این اتوبوس به دلیل نگرانی از نقص در چراغ های خطر جلو فراخوان شده است. به گفته این مقامات تویوتای استرالیا، استفاده زیاد از چراغ های خطر در این مدل ها می تواند باعث سوختن فیوز آنها شده و چراغ های خطر یا چراغ های راهنما را غیرفعال کند. اگر چراغ های خطر یا راهنما غیرفعال شوند، دیگر کاربران جاده نمی توانند تشخیص دهند چه زمانی راننده قصد گردش دارد و راننده نیز نمی تواند با استفاده از چراغ های خطر به دیگر کاربران جاده در مورد خطر بالقوه هشدار دهد. به طور کلی، 683 دستگاه خودرو مشمول این فراخوان هستند. تویوتای استرالیا قرار است به زودی با مالکان این اتوبوس ها تماس بگیرد و جزئیات مراجعه به نمایندگی های مجاز را اعلام کند. به علاوه مالکان هزینه ای برای تعمیر نقص مذکور پرداخت نخواهند کرد.