آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
اقتصاد
۹

خبر

جزئیات خسارات وارده به بیش از 100 جایگاه سوخت در اغتشاشات بنزینی

رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور با اشاره به خسارات وارده به جایگاه های سوخت در جریان اغتشاشات هفته گذشته گفت: متاسفانه بیش از صد واحد مجاری عرضه سوخت در کل کشور صدمه دیدند. برخی از این صدمات به حدی بود که جایگاه را از مدار خارج کرد.صالحی، رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور، در گفت وگو با فارس درباره میزان خسارات وارده به جایگاه های بنزین در کشور در جریان ناآرامی های هفته گذشته که به بهانه افزایش قیمت بنزین صورت گرفت، گفت: در سال 1397 کشور با تورم افسارگسیخته روبه رو شد و این روند در سال جاری نیز ادامه پیدا کرد. در همین اثنا شوک افزایش قیمت بنزین به ملت وارد شد. در نتیجه این تصمیم در نرخ اول (سهمیه ای) بنزین، قیمت 50 درصد و در نرخ دوم سه برابر افزایش بها داشتیم؛ درحالی که سبد درآمدی مردم هیچ تغییری نکرده بود و طبق آمار بانک مرکزی و سازمان آمار، حدود 49 تا 50 درصد تورم در کشور وجود داشت.وی افزود: بنابراین افزایش قیمت بنزین شوک بزرگی به مردم وارد کرد، درحالی که سه روز قبل از این مسئله، وزیر نفت در پاسخ به خبرنگاری اعلام کرد بحث افزایش قیمت شایعه است و مجلس هم اجازه این کار را به دولت نداده. سخنگوی دولت هم روز 23 آبان گفت قرار است هفته آینده جلسه ای برگزار و تصمیم نهایی گرفته شود. در این فضا انرژی به عنوان اعتراض همگانی در جامعه آزاد شد و شوربختانه چون مسئولان باز هم آمادگی این وضعیت را نداشتند، هجمه هایی صورت گرفت.رئیس انجمن جایگاه داران سوخت کشور تصریح کرد: در میانه این اعتراضات به مکان هایی که هیچ گونه تقصیر و کوتاهی نداشتند، صدمات جدی وارد شد، از جمله به جایگاه های بنزین. این در حالی است که جایگاه داران در تمام شرایط بحرانی کشور، از جمله سیل، زلزله و حتی جنگ در صف اول خدمت رسانی هستند. متاسفانه بیش از صد واحد مجاری عرضه سوخت در کل کشور صدمه دیدند. برخی از این صدمات به حدی بود که جایگاه را از مدار خارج کرد؛ برای مثال در استان اصفهان بیش از 22 جایگاه، در استان فارس بیش از 22 جایگاه، در تهران بیش از 21 جایگاه، در استان کردستان بیش از شش جایگاه، در مریوان پنج جایگاه، در استان لرستان بیش از شش جایگاه و در استان خوزستان 12 جایگاه دچار آسیب جدی شدند و بسیاری از آنها کاملا از بین رفتند.صالحی تاکید کرد: صدمات به حدی است که فکر نمی کنم تا چند ماه آینده این جایگاه ها بتوانند به مدار برگردند. واقعیت این است که انتقاد هم باید دارای دانش علمی و اخلاقیاتی باشد؛ یعنی هم وجدان علمی می خواهد و هم وجدان اخلاقی. این انتقاد به مسئولان از وزارت نفت، به خصوص شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تا نیروهای امنیتی و حفاظتی وارد است که نتوانستند در روزهای اول اعتراضات نیروی کافی در جایگاه ها مستقر کنند تا مانع این اتفاقات شوند. حتی به جایگاه داران صدمات روانی هم وارد شد.او ادامه داد: یکی از جایگاه هایی که در کرمانشاه آسیب دید برای ما بود که البته ما بعد از دو، سه روز آن را مجدد راه اندازی کردیم و الان با نزدیک به صد درصد توان به مدار برگشتیم. اما دوربین های مداربسته نشان می دهد حمایت و حفاظت کافی از جایگاه ها نشد.

اجازه نمی دهیم افراد سودجو از فرصت گرانی بنزین سوء استفاده کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ما آثار واقعی افزایش قیمت بنزین را می پذیریم با این حال دنبال آن بودیم آثار روانی را کنترل کنیم و اجازه ندهیم افراد سودجو از فرصت پیش آمده استفاده کنند.به گزارش تسنیم، رضا رحمانی گفت: در روزهای گذشته نمایندگان و مردم در جریان مباحثی درباره افزایش قیمت بنزین قرار گرفتند، بعد از اینکه در عالی ترین سطح نظام تصمیم گیری شد وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه کاری خود آثار افزایش و اصلاح قیمت بنزین را بر کالا و خدمات ارزیابی کرد.وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: از لحظه اول اعلام افزایش قیمت بنزین کنترل آثار تورمی بر کالا و خدمات در دستور کاری وزارت قرار گرفت و تا همین لحظه هر روز صبح ستاد تنظیم بازار تشکیل می شود.این عضو کابینه دولت دوازدهم بیان کرد: پیش از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت دستگاه های مختلف از جمله مرکز پژوهش های مجلس، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، موسسه مطالعاتی بازرگانی و دانشگاه ها تحلیل خود را از آثار افزایش قیمت بنزین ارائه دادند؛ به عبارتی همکاران از روزهای قبل از اجرای طرح از آثار افزایش قیمت بر کالا و خدمات مطلع بودند.رحمانی گفت: برآورد مرکز پژوهش ها از آثار افزایش قیمت بنزین 2.6 درصد و بانک مرکزی چهار درصد روی کالا و خدمات بود، با این حال تحلیل وزارت از افزایش قیمت در دو بخش واقعی و انتظاری پیگیری می شد.رحمانی با اشاره به اولین نشست ستاد تنظیم بازار پس از اعلام قیمت بنزین، اظهار کرد: دغدغه اول وفور کالا و در دسترس قرار گرفتن کالاهای اساسی از جمله مواد غذایی بود، همچنین توجه شد در روند تولید آسیبی وارد نشود از سوی دیگر تلاش کردیم آثار روانی را کنترل کنیم و اجازه ندهیم موج گرانی راه بیفتد.

سوار مسافربرهای پلاک شخصی نشوید

رئیس اتحادیه سواری کرایه گفت: پس از سهمیه بندی و اصلاح قیمت بنزین، نرخ کرایه سواری های پلاک عمومی هیچ تغییری نداشته است؛ اما سواری های پلاک شخصی که در اطراف ترمینال ها آزادانه مسافرکشی می کنند، کرایه شان را براساس بنزین سه هزار تومانی بالا برده اند و مردم نباید سوار این ماشین ها شوند.به گزارش ایسنا، از روزی که قیمت بنزین اصلاح شد و سهمیه بندی برای ماشین های شخصی و عمومی مشخص شد، مسئولان اعلام کردند که هیچ کس حق افزایش قیمت ها را در هیچ بخشی به بهانه بالارفتن قیمت بنزین ندارد. البته محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، در جمع خبرنگاران تاکید کرد که قیمت ها در این حوزه هیچ تغییری پیدا نمی کند و اگر کسی کرایه اش را به بهانه قیمت بنزین افزایش دهد، مرتکب تخلف شده و با او برخورد می کنیم.رحمت حاج محمدعلی، رئیس اتحادیه سواری کرایه کشور، در این باره به ایسنا گفت: نرخ کرایه سواری های عضو این اتحادیه هیچ تغییری نکرده است و هرکسی شاهد افزایش قیمت کرایه ای بود، می تواند آن را به این اتحادیه اعلام کند تا با راننده متخلف برخورد شود.او ادامه داد: افزایش نرخ کرایه در سواری های عضو این اتحادیه صورت نمی گیرد و راننده های عضو این اتحادیه برنامه افزایش نرخ را ندارند؛ این ماشین های سواری پلاک شخصی هستند که آزادانه جلوی همه ترمینال ها مسافرکشی می کنند.