آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
اقتصاد
۸

خبر

«کد 25» کارت سوخت به چه معناست؟

هنگام استفاده از کارت سوخت شخصی ممکن است با پیام هایی مانند «کد 25» یا «کارت ابطال شده» مواجه شوید که این مسئله به دلیل استفاده نادرست از کارت و مخدوش شدن فیزیک کارت است. همچنین ممکن است مالک کارت آن را ابطال کرده باشد که در صورت دریافت این پیام، مالکان برای صدور المثنی کارت باید به مراکز پلیس 10+ مراجعه کنند.به گزارش ایسنا، مالکان وسایل نقلیه در صورت فراموش کردن رمز، می توانند به نواحی و مراکز پخش فراورده های نفتی در سراسر کشور مراجعه کنند؛ همچنین باید توجه داشت که صدور کارت سوخت هوشمند المثنی فقط از طریق دفاتر پلیس 10+ مقدور است؛ بنابراین کسانی که کارت سوخت ندارند و تاکنون نیز درخواست صدور کارت سوخت نکرده اند، می توانند خود یا وکیل قانونی شان با در دست داشتن مدارک هویتی مالک خودرو و وسیله نقلیه به مراکز پلیس10+ مراجعه کنند.حذف رمز کارت سوخت نیز در این دفاتر انجام می شود. مدارک هویتی مالک برای درخواست المثنی کارت هوشمند سوخت نیز به این شرح است که برای اشخاص حقیقی، یکی از مدارک شناسایی معتبر مالک وسیله نقلیه شامل اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند یا گذرنامه نیاز است. برای اشخاص حقوقی نیز معرفی نامه رسمی از سازمان یا شرکت مربوطه با امضا و مهر مجاز به همراه اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند یا گذرنامه نماینده نیاز است.دارندگان وکالت نامه معتبر قانونی از مالک نیز می توانند با ارائه مدارک شناسایی معتبر شامل اصل شناسنامه یا کارت ملی هوشمند یا گذرنامه نسبت به اخذ خدمات مورد نیاز اقدام کنند. درباره خودروهای لیزینگی (خودروهای اجاره به شرط تملیک)، اسناد و مدارک در اختیار استفاده کننده خودرو مثل کارت خودرو ملاک عمل است. مدارک شناسایی وسیله نقلیه نیز شامل کارت شناسایی خودرو یا شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه یا بنچاق محضری به همراه بیمه نامه شخص ثالث معتبر است.برای تکمیل فرم تعهدنامه در دفاتر پلیس10+ واریز مبلغ 10 هزار تومان در پایانه های پوز بانک ملت مستقر در این دفاتر و  اخذ رسید ثبت درخواست کارت هوشمند سوخت المثنی از کاربر، مراحلی است که باید طی شود. کسانی که در سایت دولت همراه ثبت نام کرده اند، نیازی به ارائه درخواست المثنی ندارند. کارت سوخت این اشخاص از طریق اداره پست به آدرسی که اعلام کرده اند، ارسال می شود.

صنعتگران ایرانی 6 برابر کشورهای پیشرفته مالیات می دهند

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه صنعت به تنهایی 61 درصد مالیات در ایران را پرداخت می کند، گفت: این در حالی است که در اکثر کشورهای پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از 10 درصد است.به گزارش خبرگزاری تسنیم، سینا احدیان، کارشناس اقتصادی، در برنامه پایش درباره وضعیت صنعت در اقتصاد ایران تصریح کرد: سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی، 12 درصد است. اما صنعت به تنهایی 61 درصد مالیات کشور را پرداخت می کند. در دنیا این روند برعکس است.او ادامه داد: سهم صنعت در تولید ناخالص کشورهای مالزی، کره جنوبی و فرانسه بیش از 20 درصد است و در پرداخت مالیات نیز 3.2، 13.6 و 16.5 درصد است؛ به طورکلی در اکثر کشورهای پیشرفته سهم مالیات صنعت کمتر از 10 درصد است.احدیان گفت: وقتی وضعیت صنعت ما بدین شکل است، پس توان رقابت با کشورهای پیشرفته را از دست می دهد. در حال حاضر دست دولت در گلوی صنعتگران است و آنها تحت فشار هستند. اساسا مالیات منبع درآمد دولت ها در کشورهای پیشرفته است. همچنین به عنوان ابزار تنظیمی استفاده می شود.او تصریح کرد: این مسئله بدین معناست که مالیات ابزاری برای رشد صنایع مولد است؛ بدین ترتیب که دولت با کاهش مالیات صنایع مولد به رشد و نمو آنان کمک می کند و به نوعی از مالیات به عنوان مشوق استفاده می کند.

پرداخت 13/3 هزار میلیارد تومان تسهیلات در مرحله چهارم اشتغال روستایی

مدیر برنامه های اشتغال فراگیر با بیان اینکه 87 درصد متقاضیان طرح اشتغال روستایی دیپلم و کمتر بوده اند، گفت: کل طرح های ارسال شده به بانک های عامل 162هزارو 425 طرح است، طرح هایی که در شبکه بانکی تاکنون پرداخت شده است، نزدیک به 10 هزار میلیارد تومان است.رامین اسدی، مدیر پروژه های سرمایه گذاری در برنامه های اشتغال فراگیر در گفت وگو با تسنیم، درباره آخرین وضعیت عملکرد اعطای تسهیلات اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری گفت: کل طرح های ارسال شده به بانک های عامل 162هزارو 425 طرح است. حدود 10 هزار میلیارد تومان هم تسهیلات به طرح هایی که در شبکه بانکی بوده، پرداخت شده است. در مجموع 80 درصد اعتبار ابلاغی برای پرداخت تسهیلات روستایی که به وزارت کار ارائه شده بود، پرداخت شده است.اسدی درباره پیش بینی ایجاد اشتغال در طرح اشتغال روستایی گفت: پیش بینی ایجاد اشتغال جدید و اشتغال ایجادشده 260هزارو 442 نفر است. این پیش بینی از ابتدای طرح تاکنون است. از این میزان حدود 60 درصد شغل جدید ایجاد شده و 40 درصد باقی مانده شغل ایجاد خواهد شد.مدیر پروژه های سرمایه گذاری در برنامه های اشتغال فراگیر درخصوص دسته بندی اختصاص تسهیلات به طرح های خرد، کوچک و بزرگ افزود: 97 درصد این اعتبارات مربوط به طرح های کمتر از 10 نفر اشتغال (خرد) بوده و هدف ما رسته ها بوده است.وی با بیان اینکه 87 درصد متقاضیان طرح اشتغال روستایی دیپلم و کمتر از آن بوده اند، گفت: حدود 13هزارو 380 میلیارد تومان از تسهیلات در مرحله چهارم پرداخت می شود. تسهیلات مرحله پنجم نیز هم زمان با رشد پیشرفت فیزیکی طرح ها پرداخت می شود.

ذخایر بزرگ نفت و گاز در پاکستان کشف شد

شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان حین اکتشاف گاز شیل و نفت در ایالت سینج، ذخایر جدید نفت و گاز کشف کرده است.به گزارش تسنیم به نقل از جئونیوز، شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان ذخایر جدید نفت و گاز شیل کشف کرده است.به گفته منابع آگاه، شرکت توسعه نفت و گاز پاکستان 95 تریلیون فوت مکعب گاز شیل و 14 میلیارد بشکه ذخایر نفتی کشف کرده که برای تامین نیاز این کشور به مدت 90 سال کافی است.مقامات می گویند استخراج این نفت و گاز شیل تنها توسط فناوری های جدید امکان پذیر است و انتظار می رود 14 میلیارد بشکه استخراج شود.