آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
فرهنگ: ادبیات و هنر
۱۰
گپ

هنرمند اهل پرو در گفت و گو با جام جم: معماری ایرانی - اسلامی هنری رده بالاست

نهمین هم اندیشی بین المللی مجسمه سازی تهران این روزها در تهران برگزار شده است؛ رویدادی که تا به همن ماه در محل برگزاری این رویداد هنری در بوستان نوروز از اراضی عباس آباد برپا خواهد بود.

یکی از هنرمندان مجسمه سازی که در این رویداد شرکت کرده، ویکتور آرتورو گوآدلوپه تینئو از کشور پرو است. او در گفت وگو با جام جم، علاوه بر اشاره به تغییر دیدگاه و نگرش خود پس از سفر به ایران می گوید: «زمانی را که برای نهمین هم اندیشی مجسمه سازی تهران گذرانده ام بسیار خوب بوده است.»

تینئو با اثری اجرایی با عنوان «دوگانگی در سرزمین آندره» در نهمین هم اندیشی بین المللی مجسمه سازی تهران حاضر شده. او درباره اثرش می گوید: «اثری که اینجا خلق می کنم، به نوعی نشان دهنده فرهنگ اینکاها در پرو است. چیزی که اثرم نشان می دهد این است که بشر و طبیعت در کنار یکدیگر قرار دارند و با هم شکل گرفته اند، بنابراین جدایی ناپذیر هستند. زمانی که بشر به این نقطه و طرز فکر برسد، ما انسان های بهتر و واقعی تری را در فضای اطراف خود می توانیم داشته باشیم.»

این هنرمند مجسمه ساز درباره شرایط نهمین هم اندیشی مجسمه سازی تهران، می گوید: «مدیریت این هم اندیشی به نظر من عالی است. چیدمان و انتخاب هنرمندان بسیار خوب است و آثاری که اجرا می شود به نظر من از نظر هنری و کیفی در رده بسیار بالایی هستند که نشان دهنده انتخاب بسیار خوب داوران و سیاستگذاران این هم اندیشی است.»

گوآدلوپه تینئو استفاده از معماری در آثار مجسمه سازان ایرانی را جذاب می داند و می گوید: «در آثار مجسمه سازان ایرانی آنچه که به نظر من بسیار بارز دیده می شود، استفاده از هندسه و فضای هندسی است که ما در معماری ایرانی و اسلامی نیز بسیار آن را می بینیم. به نظرم آثاری که خلق می شود، با توجه به الهام گرفتن از فضاهای معماری ایرانی و اسلامی، از نظر هنری در رده بالایی قرار دارد. احساس می کنم باید در مورد ایران و هنر این کشور و صد البته هندسه ایرانی و اسلامی مطالعه بیشتری داشته باشم، زیرا با توجه به آثار و فرهنگی که دیده ام به این حوزه علاقه مند شده ام.»