آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
جامعه
۱۲

رئیس شورای اسلامی شهرستان ری مطرح کرد: لزوم رسیدگی به وضعیت بازداشتی های زندان فشافویه

«زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است، از مسئولان قضائی خواهش می کنم در شرایط کنونی توجه و رسیدگی بیشتری به این زندان داشته باشند». این موضوع را روز گذشته حسن خلیل آبادی، رئیس شورای اسلامی شهرستان ری در گفت وگو با خبرگزاری ایلنا اعلام کرد.

بر اساس اعلام مقامات رسمی بیشتر بازداشت شدگان مرتبط با ناآرامی ها و اعتراضات اخیر به زندان فشافویه منتقل شده اند و به همین دلیل نیز سه روز پیش حجت الاسلام منتظری، دادستان کل کشور برای کسب اطلاع از وضعیت زندانیان و نظارت بر زندان ها از زندان فشافویه بازدید کرد. آن گونه که خبرگزاری قوه قضائیه اعلام کرد، دادستان کل کشور در راستای تاکیدات رئیس قوه مبنی بر کسب اطلاع از وضعیت زندانیان و نظارت بر زندان ها، به عنوان یکی از نمایندگان حجت الاسلام رئیسی از زندان بزرگ فشافویه بازدید کرد و از نزدیک در جریان رسیدگی به پرونده های تشکیل شده در ارتباط با اغتشاشات اخیر قرار گرفت. 

در همین شرایط روز گذشته حسن خلیل آبادی، عضو شورای شهر تهران که مسئولیت ریاست شورای اسلامی شهرستان ری را نیز بر عهده دارد و درباره وضعیت زندان فشافویه پس از انتقال بازداشتی های ناآرامی های اخیر به آنجا، با این خبرگزاری مصاحبه کرده است، اظهار کرد: «ابتدا از دادستان کشور که در این شرایط به زندان فشافویه رفتند، تشکر می کنم؛ چراکه حضور دادستان باعث می شود مقررات و قوانین مربوط به بازداشتی ها به طورکامل رعایت شود». او با اشاره به بازدیدی که یک ماه پیش از زندان فشافویه داشت، تصریح کرد: «مسئولان زندان افراد مسئولیت پذیر و دلسوزی هستند و فارغ از نوع جرائم زندانیان اظهار کردند وضعیت زندانیان از نظر امکانات مناسب نیست و گنجایش و زیرساخت های لازم برای نگهداری از مجرمان را ندارد».

خلیل آبادی با اشاره به جمعیت بالای زندانیان در این زندان تصریح کرد: «همان زمان نیز جمعیت زندانیان زیاد بود و در پی اتفاقات اخیر نیز جمعیت بازداشتی ها در این زندان بیشتر شده است و جواب گوی این حجم از بازداشتی نیست. زندان فشافویه امکانات لازم را ندارد و استقرار این تعداد بازداشتی در این مکان سخت است، از همه مسئولان به ویژه مسئولان قضائی خواهش می کنم در شرایط کنونی توجه و رسیدگی بیشتری به این زندان داشته باشند».

خلیل آبادی با تاکید بر اینکه باید بازداشتی ها غربالگری شوند، ادامه داد: «باید هرچه سریع تر در خصوص بازداشتی ها غربالگری صورت گیرد تا آنهایی که مجرم نیستند یا به صورت تصادفی و ناآگاهانه در ناآرامی های اخیر مشارکت داشته اند، آزاد و با آنهایی که مرتکب جرم شدند نیز طبق روال قانونی برخورد شود. قوه قضائیه باید بر شرایط نگهداری بازداشتی ها در زندان نظارت کامل داشته باشد؛ چراکه در فشافویه زندانیان خطرناک نیز بازداشت هستند و مسئولیت قوه قضائیه در این حوزه سنگین است و تقاضا داریم، مسئولان قضائی نسبت به این امر دقت لازم را داشته باشند».

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا برای بررسی وضعیت بازداشتی ها اجازه بازدید از زندان را دارید یا خیر؟ تصریح کرد: «اگر این امکان برای ما فراهم شود، بازدیدی خواهیم داشت و در شورای شهر این آمادگی را داریم که از وضعیت بازداشتی ها بررسی هایی داشته باشیم». خلیل آبادی با تاکید بر اینکه مشکل زندان فشافویه کمبود امکانات است، افزود: «کارکنان سازمان زندان ها در آنجا شرایط سختی را می گذرانند، چه برسد به زندانیان. امیدواریم سازمان زندان ها، وزارت دادگستری، قوه قضائیه و مسئولان دولتی و استانی کمک کنند و شرایط این زندان بهتر شود». براساس آمار رسمی زندان فشافویه که در 60 کیلومتری تهران قرار دارد، گنجایشی حدود 20 هزار نفر دارد. ولی طبق آمارها هم اکنون در هر وعده غذایی 15 هزار غذا برای تقسیم شدن بین زندانیان پخته می شود.

آن طورکه فارس خبر داده است، در این زندان اتاقی برای محل استقرار عوامل اورژانس تعیین شده که 10 نفر از تیم اورژانس از سه شنبه به زندان آمده اند و به گفته مسئولشان یک درمانگاه تخصصی شبانه روزی در این محل دایر شده است که حتی امکان تهیه عکس رادیولوژی هم دارند و اگر نیاز باشد عمل های سرپایی در این محل انجام می گیرد و اگر احیانا بازداشت شدگان زخمی در بدن شان داشته باشند، برای کنترل عفونت و پیشگیری از آن آنتی بیوتیک های قوی تجویز می شود. طبق گفته این مسئول اورژانس در زندان فشافویه تا سه روز پیش 200 نفر را ویزیت کرده اند که از این تعداد 42 نفر مصدوم بوده اند و از بین اینها 12 نفرشان مجروح شده بودند.

در روز بازدید دادستان کل کشور از این زندان او در پاسخ به اعتراض یکی از بازداشت شدگان که گفته بود بی گناه او را گرفته اند، اعلام کرد: «ما انکار نمی کنیم که در سر هر صحنه شلوغی و تجمعی شاید یک عده ای هم بی گناه و بدون آنکه در اغتشاش نقشی داشته باشند، بازداشت شوند. اتفاقا من امروز آمدم که به دوستان بگویم هرچه سریع تر غربالگری های مورد نیاز را انجام بدهند تا شما زودتر به سر خانه و زندگی تان بروید. تاکید ما به قضات و بازجوها این است که کسی بی گناه در زندان نماند». او افزود: «این غربالگری حتما انجام می شود و نمی گذاریم شما بی گناه در زندان بمانید».

حال باید دید در روزهای آینده وضعیت این زندان و بازداشتی های جدیدی که به آن وارد شده اند، به کجا خواهد رسید.

تکذیب پزشکی قانونی

یکی دیگر از خبرهایی که در روزهای گذشته در شبکه های اجتماعی مرتبط با اعتراضات اخیر و برخی کشته شدگان حوادث منتشر شد، این بود که برخی مدعی شده بودند برای گرفتن جنازه کشته شدگان از آنها طلب پول شده است. با این حال روز گذشته رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور نسبت به شایعات مطرح شده در فضای مجازی درباره این سازمان، پاسخ داد. براساس خبری که باشگاه خبرنگاران پویا متعلق به خبرگزاری تسنیم منتشر کرد، عباس مسجدی آرانی درباره ادعاهای مطرح شده از طرف معاندان مبنی بر دریافت پول در قبال تحویل اجساد کشته شدگان اغتشاشات اخیر با رد این شایعات، اظهار کرد: «دشمن از موضوعات به وجودآمده قصد نهایت سوءاستفاده را دارد. تمام تلاش ها و برنامه ریزی های دشمنان در این حوادث بی ثمر ماند و به همین دلیل در پی این هستند که ناکامی خود در اجرای اهداف و نقشه ها را با انتشار چنین شایعاتی جبران کرده و دستگاه های مختلف نظام را متهم کنند». او تاکید کرد: «تمام خدمات انجام شده در این زمینه از سوی پزشکی قانونی رایگان بوده و هیچ مطالبه پولی وجود ندارد و دشمن به دنبال ایجاد شایعه در هر مسئله ای است. در اغتشاش اخیر، مسئله خاصی در سازمان پزشکی قانونی به وجود نیامد. مانند قبل و بر اساس موارد مطرح شده از طرف دستگاه قضائی، کار خود را انجام دادیم. در این ایام نه افزایش شیفت، نه افزایش کار و نه مطالبه مالی از متقاضیان داشتیم و هیچ کدام از موارد مطرح شده صحت ندارد».

با وجود گذشت حدود یک هفته از اعتراضات رخ داده همچنان خبرهایی مبنی بر بازداشت افراد جدید از سوی نیروهای انتظامی منتشر می شود و خبرگزاری ها هر روز فهرستی جدید از بازداشت شدگان و جزئیات جدید درباره ماجرای اعتراضات منتشر می کنند.

دستگیری عامل تخریب بانک و یک آرایشگر

روز گذشته خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی پایتخت از دستگیری عامل تخریب یکی از شعبات بانک مسکن در غرب پایتخت خبر داد و گفت: این فرد شرور از لیدر های اغتشاشات اخیر غرب تهران بود که با اقتدار پلیس دستگیر شد. سرهنگ علی محمدی با بیان اینکه با تخریب و آتش زدن تعدادی از بانک ها و شکستن شیشه آنها در شهر تهران از سوی تعدادی از آشوبگران در ناآرامی های اخیر، تیم هایی از ماموران این پلیس بررسی موضوع را در اختیار گرفتند، گفت: با دریافت خبر تخریب و به آتش کشاندن یکی از شعبات بانک مسکن در غرب تهران، بلافاصله کارشناسان پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی پایتخت به محل وقوع جرم در حوالی خیابان جنت آباد شمالی اعزام شدند. این مقام انتظامی با بیان اینکه با بررسی های تکمیلی سر نخ هایی از هویت عامل اصلی این تخریب به دست آمد، عنوان کرد: با شناسایی مخفیگاه متهم، هماهنگی های قضائی انجام و در نهایت او روز گذشته دستگیر شد و برای تحقیقات بیشتر به پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی این پلیس انتقال یافت. رئیس پایگاه دوم پلیس امنیت عمومی با بیان اینکه متهم 30 ساله برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شده است، خاطرنشان کرد: تحقیقات پلیسی برای دستگیری دیگر همدستان او ادامه دارد.

در خبری دیگر نیز به نقل از سرپرست پایگاه ششم پلیس امنیت عمومی پایتخت اعلام شد: آرایشگر متخلفی که آرایشگاه خود را محل دپوی مواد اشتعال زا برای تخریب اموال عمومی و دولتی در ناآرامی های اخیر کرده بود، دستگیر شد. براساس گزارش ایرنا سرهنگ یعقوب علی رجبیان در توضیح این خبر گفت: در پی نا آرامی های روزهای اخیر، گزارشی مبنی بر فعالیت غیر مجاز یکی از آرایشگران جنوب تهران که واحد صنفی خود را به محلی برای دپوی مواد اشتعال زا و محترقه تبدیل کرده بود، دریافت کردیم. او با اشاره به اینکه با توجه به حساسیت موضوع تیمی از ماموران نظارت بر اماکن عمومی پایگاه ششم پلیس امنیت پایتخت به همراه اکیپی از ماموران عملیاتی این پایگاه وارد عمل شدند و در بررسی و بازدید صنفی انجام گرفته از این آرایشگاه صحت خبر تایید شد، گفت: با هماهنگی مقام قضائی متصدی این واحد صنفی در مغازه اش دستگیر و از آرایشگاه او دو گالن 20 لیتری نفت و شش بطری الکل و مقادیری مواد اشتعال زا کشف شد».

همچنین سرهنگ «سعید راستی»، رئیس مرکز عملیات پلیس امنیت عمومی، از دستگیری عامل انسداد و راه بندان بزرگراه امام علی (ع) خبر داد و گفت: این متهم با همدستی چند نفر دیگر مشکلات بسیاری را برای شهروندان ایجاد کرده بودند.

پاسخ فرمانده ناجا به منتقدان

روز گذشته همچنین فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به برخی انتقاداتی که در روزهای گذشته درباره عملکرد این نیرو در مواجهه با اعتراضات اخیر مطرح شده بود، پاسخ داد و گفت: متاسفانه عده ای از افراد که خود در صحنه عملیات حضور نداشته اند، با زیرسوال بردن اقدامات خوب ناجا امروز منتقد ما هستند. به گزارش سایت پلیس، سردار حسین اشتری در جلسه قرارگاه رسانه ای ناجا با بیان اینکه نیروی انتظامی در حوادث اخیر بسیار خوب عمل کرد، گفت: متاسفانه عده ای از افراد که خود در صحنه عملیات حضور نداشته اند، با زیر سوال بردن اقدامات خوب ناجا امروز منتقد ما هستند و این در حالی است که مقام معظم رهبری این اقدامات خوب را یک پیروزی برای نظام دانسته اند. سردار اشتری تصریح کرد: ناجا در حوادث اخیر خوش درخشید و این مسئله باید برای گروه ها و افراد تاثیرگذار تبیین شود و خبر و فیلم افراد اصلی دستگیر شده در اغتشاشات باید از طریق رسانه ملی و همه رسانه ها پخش شود.

دستگیری در استان های دیگر

خبرهای مربوط به بازداشت فقط محدود به تهران نبود و براساس اخبار منتشر شده در دیگر استان ها نیز افرادی مرتبط با این ماجرا بازداشت شده اند.

به عنوان مثال فرمانده انتظامی استان یزد در خبری از دستگیری سه نفر از عوامل اصلی اغتشاشات و تخریب اموال عمومی در ناآرامی های اخیر خبر داد. سردار محمدرضا میرحیدری اظهار کرد: با توجه به اعتراضات هفته گذشته به افزایش قیمت بنزین و سوء استفاده برخی افراد فرصت طلب و اغتشاشگر که باعث تخریب اموال عمومی و بروز ناامنی در سطح شهر شده بود، دستگیری عوامل اصلی ناامنی های اخیر در دستور کار قرار گرفت و ماموران با کار اطلاعاتی گسترده سه نفر از عوامل اصلی و محرک اغتشاشات را شناسایی و پس از هماهنگی و اخذ دستور قضائی، متهمان را در سه عملیات جداگانه در مخفیگاه شان دستگیر کردند. همچنین در خبری دیگر ایسنا به نقل از فرمانده انتظامی لرستان با بیان اینکه همکاری مردم با پلیس درباره معرفی و دستگیری اغتشاشگران جای قدردانی دارد، از دستگیری 17 نفر عوامل اصلی آشوبگران در ناآرامی های اخیر در استان خبر داد. سردار حاجی محمد مهدیان نسب در تشریح این خبر اظهار کرد: ماموران با کار اطلاعاتی و تحقیقات گسترده و هماهنگی قضائی 17 نفر از عوامل اصلی اغتشاشات را شناسایی و در عملیات های غافلگیرانه در سطح استان دستگیر کردند.هنوز آمار دقیقی از تعداد افراد بازداشت شده در کل کشور درباره اعتراضات بنزینی هفته گذشته منتشر نشده است و مشخص نیست در این اعتراضات چند نفر نیز کشته شده اند. با این حال در رسانه های غیررسمی و خارج از کشور آمار و ارقامی متفاوت و گوناگون در این باره منتشر شده است که هیچ کدام را به صورت رسمی نمی توان تایید کرد.در جدیدترین خبر در رابطه با بازداشتی های حوادث اخیر نیز روز گذشته رئیس سازمان زندان ها، با بیان اینکه سه استان کشور در جریان اتفاق های اخیر هیچ گونه ورودی به زندان نداشته اند، گفت: تعداد درخور توجهی از دستگیر شدگان آزاد شده اند. اصغر جهانگیر در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با ارائه گزارشی از وضعیت زندان ها پس از حوادث اخیر و اعلام آماری از بازداشتی ها تصریح کرد: تاکنون نیز در کل کشور تعداد درخور توجهی از دستگیر شدگان آزاد شده اند که با پیگیری دادستان تهران و بازپرس ها که تا ساعت دو نیمه شب گذشته مشغول کار بودند، آمار این افراد افزایش می یابد.