آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
بازار دیجیتال
۱۷

از آن سو

اخراج کارمندان آمازون برای افشای اطلاعات

مهر : آمازون تعدادی از کارمندانش را به دلیل فاش کردن اطلاعات مشتریان برای شرکت های پیمانکار اخراج کرده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گیزمودو، شرکت آمازون در هفته گذشته چند نفر از کارمندان خود را به جرم فاش کردن اطلاعات مشتریان برای شرکت های پیمانکار (طرف سوم) اخراج کرد. این در حالی است که کمتر از 6 ماه قبل نیز آمازون به همین دلیل تعدادی از کارمندانش را اخراج کرد.

 سخنگوی این شرکت اخبار در این باره را تایید کرده است. از سوی دیگر نشریات خبری مختلف نیز گزارش کرده اند برخی مشتریان آمازون پیام هشداری از شرکت دریافت کرده اند. در این پیام به کاربران هشدار داده شده بود آدرس ایمیل و شماره تماس آنها برخلاف سیاست های آمازون در اختیار یک شرکت طرف سوم قرار داده شده است. در ادامه ایمیل هشدار، آمازون به مشتریانش اطلاع داده کارمند مسوول این امر را شناسایی و اخراج کرده است. با وجود این بیانیه ای که این شرکت بعدا منتشر کرد، نشان می دهد چند کارمند این شرکت در فرآیند افشای اطلاعات مشتریان نقش داشته اند.  آمازون در پاسخ به گیزمودو در بیانیه ای نوشته است:افراد مسوول این امر شناسایی و اخراج شده اند. ما از نیروهای مجری قانون در فرآیند پیگرد قانونی افراد خاطی پشتیبانی می کنیم. اما مانند گذشته، هنوز به طور دقیق شمار کارمندان متخلف یا مشتریانی که اطلاعاتشان فاش شده، اعلام نشده است. این تنها مورد افشای اطلاعات کاربران آمازون توسط کارمندان این شرکت نیست. در یک مورد روزنامه وال استریت ژورنال افشا کرد شواهدی در اختیار دارد که نشان می دهد چند کارمند آمازون اطلاعات مشتریان را در قبال رشوه در اختیار فروشندگان قرار می دهند.

پرکاربردترین موتورهای جست وجو در اروپا

ایسنا : به تازگی فهرستی از اسامی پرکاربردترین و محبوب ترین موتورهای جست وجو در اروپا به جز گوگل منتشر شده است که نشان می دهد کاربران اروپایی تمایل زیادی به جایگزینی گوگل با سایر موتورهای جست وجو دارند. اتحادیه اروپا چندی پیش اعلام کرد که گوگل در اقداماتی انحصارگرایانه تاکنون جلوی پیشرفت سایر موتورهای جست وجو و استفاده گسترده کاربران اروپایی از آنها را گرفته و باید از این پس با ارائه حق انتخاب در گوشی های اندرویدی، به کاربران اجازه دهد خود موتور جست وجو موردعلاقه خود را انتخاب کنند. حالا بر اساس تازه ترین اخبار و گزارش های منتشرشده در وب سایت gsmarena، به نظر می رسد که موتور جست وجو داک داک گو (DuckDuckGo) بعد از جریمه گوگل و تصویب قانون مربوط به موتورهای جست وجو موفق شده نظر و توجه خیل عظیمی از کاربران گوشی های اندرویدی در کشورهای اروپایی را به سمت و سوی خود جلب کند و جایگاه نخستین فهرست محبوب ترین و پرکاربردترین موتور جست وجو را در این قاره سبز به خود اختصاص دهد. طبق اطلاعات مندرج در فهرست زیر، به وضوح می توان دریافت که رتبه نخست بیشترین استفاده کاربران اروپایی از موتورهای جست وجو به شرکت DuckDuckGo تعلق گرفته است. همچنین از دیگر موتورهای جست وجو محبوب در اروپا می توان به Info.com، یاندکس، بینگ، PrivacyWall، Qwant، GMX و Seznam اشاره کرد. البته نکته جالب توجه آن است که موتور جست وجوی بینگ که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده شده است، در هیچ کشور اروپایی به جز انگلستان طرفدار ندارد.

فروش 100 هزار گوشی تاشوی هوآوی در ماه

ایسنا : هوآوی به تازگی اعلام کرده است که در ماه 100هزار دستگاه گوشی هوشمند تاشو می فروشد. از آنجا که بازار گوشی های هوشمند به مرحله اشباع رسیده و شرکت های سازنده نیز با معرفی و افزودن قابلیت های جدید، دیگر نمی دانند باید برای جلب مشتریان بیشتر و رضایت طرفدارانشان چه کار کنند، به سمت گوشی های هوشمند تاشو و منعطف روی آورده اند تا شاید بتواند بازار راکد و بی تلاطم را رونق بخشند و تحولات عظیم و قابل توجهی را برای کاربران و شرکت های تولیدکننده موبایل به ارمغان بیاورد. از سال پیش تاکنون شرکت های متعددی به توسعه و تولید گوشی های هوشمند تاشو و مجهز به نمایشگر انعطاف پذیر اقدام کردند که سامسونگ و هوآوی جزو پیشگامان آنها بودند. هوآوی میت ایکس که نام گوشی تاشوی شرکت چینی هواوی است، تقریبا همزمان با گلکسی فولد سامسونگ معرفی و روانه بازارهای جهانی شد و توانست نظر خیل عظیمی از مشتریان و کاربران را به سمت و سوی خود جلب کند. بر اساس گزارش اندروید سنترال که در وب سایت gsmarena آمده است، هوآوی به تازگی اعلام کرده که از زمان عرضه در بازار چین در ماه نوامبر 2019 میلادی توانسته است در ماه 100 هزار دستگاه گوشی هوشمند تاشوی میت ایکس را به فروش برساند. گوشی تاشوی میت ایکس هوآوی هم اکنون تنها در بازار چین عرضه می شود و قیمتی معادل 16 هزار و 999 یوآن معادل دو هزار و 400 دلار دارد. کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری بر این باورند که هوآوی به منظور ایجاد شرمساری و رقابت با بزرگ ترین رقیب خود، سامسونگ، آمار و ارقام اخیر را منتشر کرده است. یانگ سون، مدیر اجرایی سامسونگ پیش تر اعلام کرده بود که 400هزار تا 500 هزار دستگاه گوشی تاشوی گلکسی فولد را از زمان آغاز عرضه در سپتامبر فروخته است.