آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۳
صفحه اول
۱
یادداشت : وظیفه ما بعد از شهادت سلیمانی (1)

شرحی بر حدیث ولایت: وظیفه ما بعد از شهادت سلیمانی

دکتر حمیدرضا ترقی

شهید سلیمانی چهره بین المللی مقاومت است و همه دلبستگان مقاومت خونخواه اویند. همه دوستان - و نیز همه دشمنان- بدانند خط جهاد مقاومت با انگیزه مضاعف ادامه خواهد یافت و پیروزی قطعی در انتظار مجاهدان این راه مبارک است.

13/10/98 مقام معظم رهبری

ویژگی های شهید سلیمانی ازنگاه رهبری

1-شجاع بود، 

2-با تدبیر بود؛ 

صرف شجاعت نبود؛ بعضی ها شجاعت دارند اما تدبیر و عقل لازم برای به کار بردن این شجاعت را ندارند. بعضی ها اهل تدبیرند اما اهل اقدام و عمل نیستند، دل و جگر کار را ندارند. این شهید عزیز ما هم دل و جگر داشت -به دهان خطر می رفت و ابا نداشت؛ نه فقط در این حوادث این روزها، [بلکه] در دوران دفاع مقدس هم در فرماندهی لشکر ثارالله همین جوری بود؛ خودش و لشکرش- هم با تدبیر بود؛ فکر می کرد، تدبیر می کرد، منطق داشت برای کارهایش. این شجاعت و تدبیر توامان، فقط در میدان نظامی هم نبود، در میدان سیاست هم همین جور بود؛ بنده بارها به دوستانی که در عرصه سیاسی فعالند این را می گفتم؛ رفتار او را، کارهای او را [می دیدم]. در عرصه سیاست هم، هم شجاع بود، هم با تدبیر بود؛

3-سخنش اثرگذار بود، قانع کننده بود، تاثیر گذار بود.

4-با اخلاص بود.

از همه اینها بالاتر، اخلاص او بود؛ ؛ این ابزار شجاعت و ابزار تدبیر را برای خدا خرج می کرد؛ اهل تظاهر و ریا و مانند اینها نبود. اخلاص خیلی مهم است. ماها تمرین کنیم در خودمان اخلاص را.

5-تظاهر نمی کرد.

 درجلسات رسمی معمولی- حاج قاسم یک گوشه ای می نشست که اصلا دیده نمی شد. آدم گاهی اوقات می خواست بداند یا استشهاد کند، باید می گشت تا او را پیدا می کرد؛ خودش را جلوی چشم قرار نمی داد، تظاهر نمی کرد.

 6- یک فرمانده جنگاور مسلط بر عرصه نظامی بود.

الف) درجنگ به شدت مراقب حدود شرعی بود. در میدان جنگ، گاهی افراد حدود الهی را فراموش می کنند، می گویند وقت این حرف ها نیست؛ او نه، او مراقب بود.

ب)- آن جایی که نباید سلاح به کار برود، سلاح به کار نمی برد؛ 

 ج)-مراقب بود که به کسی تعدی نشود، ظلم نشود؛ احتیاط هایی می کرد که معمولا در عرصه نظامی، خیلی ها این احتیاط ها را لازم نمی دانند؛ [لکن] او احتیاط می کرد.

 د)- به دهان خطر می رفت اما جان دیگران را تا می توانست حفظ می کرد؛ مراقب جان نزدیکانش، اطرافیانش، سربازانش، همکارانش در ملت های دیگر که در کنار او بودند، بود.

7- در مسائل داخل کشور - اهل حزب و جناح و مانند اینها نبود،

8- به شدت انقلابی بود. انقلاب و انقلابی گری خط قرمز قطعی او بود؛

 این را بعضی ها سعی نکنند کم رنگ کنند، این واقعیت او است؛ ذوب در انقلاب بود، انقلابی گری خط قرمز او بود. در این عوالم تقسیم به احزاب گوناگون و اسم های مختلف و جناح های مختلف و مانند اینها نبود اما در عالم انقلابی گری چرا، به شدت پایبند به انقلاب، پایبند به خط مبارک و نورانی امام راحل (رضوان الله علیه) بود.

مقام معظم رهبری 18/10/98

شهید سلیمانی چه قیامتی بپا کرد؟

1-خنثی سازی نقشه های نامشروع آمریکا در منطقه

او به کمک ملت های منطقه یا با کمک هایی که به ملت های منطقه کرد، توانست همه نقشه های نامشروع آمریکا در منطقه غرب آسیا را خنثی کند. این آدم توانست در مقابل همه نقشه هایی که با پول، با تشکیلات تبلیغاتی وسیع آمریکایی، با توانایی های دیپلماسی آمریکایی، زورگویی هایی که آمریکایی ها روی سیاستمداران دنیا به خصوص کشورهای ضعیف دارند، تهیه شده بود قد علم کند و این نقشه ها را در این منطقه غرب آسیا خنثی کند.

الف) تقویت مقاومت فلسطین

 این مرد، دست فلسطینی ها را پر کرد؛ کاری کرد که یک منطقه کوچکی، یک وجب جا مثل نوار غزه در مقابل رژیم صهیونیستی با آن همه ادعا می ایستد، کاری و بلایی سر آن ها می آورد که آن ها سر 48 ساعت می گویند آقا بیایید آتش بس بدهید؛ اینها را 

حاج قاسم سلیمانی کرد. دستشان را پر کرد. کاری کرد که بتوانند بایستند، بتوانند مقاومت کنند. این چیزی است که برادران فلسطینی ما مکرر در مکرر پیش خود بنده گفته اند .(مقام معظم رهبری)

ب) خنثی سازی نقشه آمریکا درباره عراق 

آمریکایی ها عراق را مثل رژیم طاغوت ایرانی -رژیم پهلوی؛ ایران در زمان طاغوت- یا امروز سعودی می پسندند، یک نقطه ای باشد پر از نفت، در اختیار آنها که هر کار مایلند بکنند؛ به تعبیر آن شخص «مثل گاو شیرده»؛ اینها عراق را این جوری می خواهند. عناصر مومن عراقی و شجاع عراقی و جوانان عراقی و مرجعیت در عراق در مقابل این قضایا ایستادند و حاج قاسم (رضوان الله تعالی علیه) به همه این جبهه بسیج به عنوان یک مشاور فعال مدد رساند، کمک رساند، و به عنوان یک پشتیبان بزرگ در آنجا ظاهر شد. (مقام معظم رهبری)

متلاشی کردن لشگر ده ها هزار نفری تکفیرهای داعش و جلوگیری از تشکیل حکومت این گروه تروریستی افراطی در عراق وباز گرداندن امنیت به این منطقه وافشاء رابطه داعش تروریست  با آمریکااز جمله کارنامه درخشان شهید سلیمانی است که با کمک نیروهای مردمی و ارتش عراق محقق شد.

ج)-خنثی سازی نقشه آمریکا علیه سوریه

شبیه همین قضیه در مورد سوریه هست، سردار سلیمانی با فرماندهی نیروهای مدافع حرم متشکل از نیروهای سپاه قدس ومرکب از رزمندگان کشورهای اسلامی منطقه

 نه تنها جلو براندازی نظام قانونی و حامی مقاومت سوریه را گرفت بلکه با تفکیک معارضین سیاسی ازتروریست های داعش وگروه های وابسته به آن تمامیت ارضی سوریه را با کمک ارتش مردمی و نیروهای مسلح آن حفظ ومردم مظلوم علوی در نقاط مختلف سوریه را از چنگال تروریستها نجات داد .

د)-خنثی سازی نقشه آمریکا علیه لبنان .

 در مورد لبنان، آمریکایی ها مایلند لبنان را از مهم ترین عامل استقلال لبنان -یعنی نیروی مقاومت و حزب الله- محروم کنند تا لبنان بی دفاع در مقابل اسرائیل قرار بگیرد که بیاید تا خود بیروت را بگیرد؛ کما اینکه قبلها و سال های قبل آمدند. حزب الله به حمدالله روز به روز قوی تر شد. امروز، هم دست لبنان و هم چشم لبنان، حزب الله است؛ و نقش شهید عزیز ما در این حالت یک نقش ممتاز و برجسته است؛ (مقام معظم رهبری)

این کارهای عظیم قابل تعظیم است

بنده قلبا و زبانا او را تحسین می کردم اما امروز در مقابل آنچه او سرمنشا آن شد و برای کشور بلکه برای منطقه به وجود آورد، در مقابل او من تعظیم می کنم.کار بزرگی انجام شد، قیامتی به پا کرد.(مقام معظم رهبری)

برکات شهادت سردارسلیمانی

1-معنویت او، شهادت او را این جور برجسته کرد؛

 این بدرقه های ایرانی و آن بدرقه های عراقی؛ در کاظمین، در بغداد، در نجف، در کربلا چه کردند با این پیکر اربااربا!از روح مطهر او، از اعماق دل تشکر می کنیم.

 2-شهادت او، زنده بودن انقلاب در کشور ما را به رخ همه دنیا کشید.

 عده ای می خواستند وانمود کنند که انقلاب در ایران از بین رفته است، مرده است، تمام شده -البته عده ای هم سعی می کنند که این اتفاق بیفتد- [اما] شهادت او نشان داد که انقلاب زنده است؛ دیدید چه خبر شد در تهران؟ دیدید چه خبر شد در شهرهای دیگر؟ 

3-شهید سلیمانی چشم های غبارگرفته را باز کرد با این شهادت. 

 کسانی که در اثر تبلیغات دشمن بدنبال حذف شهید و شهادت از کوچه و خیابان و کتب درسی بودند ؛ آنهاکه دفاع از حرم را با شعار نه غزه نه لبنان نفی نفی می کردند کسانی که قدر نعمت امنیت را نمی دانستند و بدنبال ناامن سازی کشور بودند،کسانیکه نسبت به پاسداران انقلاب دچار شبهه شده بودند. بیدار شدند وفهمیدند چه نعمتی را از دست داده اند. 

4-دشمنان در مقابل عظمت ملت ایران احساس خضوع کردند

 ممکن است به رو نیاوردند اما چاره ای ندارند. حضور ده ها میلیونی مردم در تشییع جنازه این شهید و ابراز احساسات خالصانه و عمیق و گسترده و خودجوش مردم درشهرهای عراق و ایران آنقدر با عظمت بود که رسانه های خارجی مجبور به اعتراف شدند .

5- ملت ایران به دروغگویان آمریکائی تودهنی زد

آن دشمنی که سعی می کند این مجاهد عظیم القدر را و این سردار فرمانده مبارزه با تروریسم را به عنوان یک تروریست معرفی کند، آمریکایی های بی انصاف، آمریکایی های دروغ گو، آمریکایی های هجوگو که واقعا ارزشی برای حرفهای شان نمی شود قائل شد، اینها سعی می کردند این جوری عمل کنند؛ ملت ایران زد توی دهن اینها.ملت ایران به کسانی که می خواستند با پذیرش برجام های بعدی و دیگر قراردادهای تحمیلی آمریکا به تحریم سردار سلیمانی کمک کنند تودهنی زد.

6- شهادت او موجب وحدت ملی شد

    مردم ایران با هرسلیقه و دیدگاهی در تشییع پیکر او اشک ماتم ریختند و ابراز تاسف کردند و حتی جان خودرا ازدست دادند و یکپارچه فریاد مرگ برآمریکا سردادند و تنفر از آمریکا در قلوب همه عمیق شد ؛ گفتمان مقاومت محور گفتمان غالب در کشور شد.عکس این شهید در هر کوی و برزن و پشت شیشه مغازه ها و ماشین ها بعنوان قهرمان ملی و الگوی ایثار و شهادت و ولایت پذیری تجلی یافت و این یعنی وحدت و یکپارچگی فکری واعتقادی یک ملت .