آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
استان ها
۱۹

خبر کوتاه

صادرات کالا از آذربایجان شرقی 100 درصد افزایش یافت

دنیای اقتصاد - تبریز - سیما نیک رفتار : ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز اعلام کرد: در 9 ماه امسال بیش از 2 میلیون تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 380 میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 30 و 100 درصد افزایش داشته است. لیلی اورنگی اظهار کرد: در این مدت چدن، آهن و فولاد، سوخت های معدنی، روغن های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها، مواد پلاستیکی واشیای ساخته شده از این مواد، میوه های خوراکی، مصنوعات از چدن، آهن یا فولاد، مس و مصنوعات مسی، شیشه و مصنوعات شیشه ای، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزا و قطعات آنها، فرآورده های غلات و کاکائو و فرآورده های آنها بیشترین کالاهای صادر شده از گمرکات استان است. وی افزود: این محصولات بیشتر به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، چین، افغانستان، پاکستان، بلغارستان و ایتالیا صادر شده است.

اورنگی اظهار کرد: در 9 ماه سال جاری بیش از یک میلیون تن کالا به ارزش یک میلیارد و 400 میلیون دلار از گمرک تبریز صادر شده است که از لحاظ وزنی و ارزش دلاری در رتبه اول بین گمرکات استان قرار گرفته است. دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی افزود: در 9 ماه سال جاری حدود 400 هزار تن به ارزش 900 میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است. اورنگی با بیان اینکه این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب 72 و 29 درصد افزایش داشته است، گفت: توتون و تنباکو، ماشین آلات و وسایل مکانیکی، اجزا و قطعات آنها، گوشت و احشای خوراکی، کاغذ و مقوا، چدن، آهن و فولاد، مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، ماشین آلات و دستگاه های برقی،کاکائو و فرآورده های آن، چوب و اشیا چوبی و زغال چوب و خمیر چوب بیشتر کالاهای وارداتی بوده است.

کارخانه طلای هیرد نهبندان مهر 99 افتتاح می شود

دنیای اقتصاد - بیرجند - محمد قربانی : رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه معدن هیرد 4 آنومالی دارد که اکنون در آنومالی 3، کارخانه فرآوری احداث می شود، گفت: براساس پیش بینی ها، کارخانه طلای هیرد مهر سال آینده به بهره برداری می رسد. خداداد غریب پور در نشست «بررسی وضعیت تجهیز معدن طلای هیرد» اظهار کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده، با سرعت عمل سرمایه گذار، روند احداث کارخانه، طی 15 ماه و زودتر از برنامه پیش بینی شده به اتمام می رسد. وی یادآور شد: پیشتر قرار بود کارخانه فرآوری این معدن 2 ساله و در سال 1400 به بهره برداری برسد. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه تجهیزات کارخانه تا اسفند امسال وارد و نصب تجهیزات در خرداد 99 انجام می شود، گفت: اکتشافات تکمیلی این معدن در حال انجام است و پیش بینی می شود ذخایر قابل توجهی در این معدن به دست آید.