آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سخنگوی شورای نگهبان خبر داد

تایید صلاحیت دو سوم نمایندگان کنونی از سوی هیات های نظارت

با پایان روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط هیات های نظارت شورای نگهبان، رسانه ها به انتشار لیست چهره های تایید یا رد صلاحیت شده پرداخته اند.

طبق قانون، شورای نگهبان وضعیت هر کاندیدا را از نظر تایید یا رد صلاحیت، فقط به خود کاندیدا اعلام می کند و رسانه ها در تماس با تک تک چهره های داوطلب، وضعیت آنها را جویا شده اند.

البته سخنگوی شورای نگهبان دیروز گزارش هایی درباره وضعیت کلی نتایج بررسی صلاحیت ها ارائه کرد.

عباسعلی کدخدایی در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرد: از مجموع داوطلبان انتخابات مجلس، صلاحیت حدود 30 درصد در هیات های نظارت استانی تایید نشد.

کدخدایی افزود: رقم ثبت نامی ها در این دوره از انتخابات مجلس، 16 هزار و 33 داوطلب بود که تعدادی از آنان در مرحله بررسی صلاحیت ها در هیات های اجرایی انصراف دادند و تعدادی هم در آن مرحله تایید صلاحیت نشدند.

وی اضافه کرد: تعدادی از داوطلبان هم شکایت نکردند که آنان هم ملحق می شوند به انصرافی ها؛ اما تعدادی شکایت کردند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مجموعه داوطلبانی که شکایت کردند از مجموع 16 هزار و 33 ثبت نام کننده، حدود 14 هزار و 500 داوطلب هستند که ما باید صلاحیت شان را بررسی کنیم و در این مرحله رسیدگی اولیه انجام شد.

کدخدایی افزود: در این مرحله، حدود 30 درصد صلاحیت شان تایید نشد و صلاحیت برخی داوطلبان نیز به علت کامل نبودن مدارکشان یا دقیق نبودن نشانی شان، اصطلاحا احراز نشد.

سخنگوی شورای نگهبان همچنین از تایید صلاحیت دو سوم نمایندگان کنونی مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: 249 نفر از نمایندگان کنونی مجلس برای انتخابات اسفند نام نویسی کردند که با درگذشت نماینده ایرانشهر این آمار به 248 نفر کاهش یافت و در مجموع صلاحیت 90 نفر یعنی حدود یک سوم ثبت نام کنندگان تایید نشد.

وی افزود: نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان به فرمانداری ها اعلام شده است که به آنان اعلام خواهد شد.

کدخدایی درباره برخی نمایندگان فعلی که رد صلاحیت شده اند، گفت: در بررسی ها، فردی که در همین دوره جزو نمایندگان شاخص هم بوده رد صلاحیت شده است که البته وقتی ما نتایج را اعلام کنیم هم خود آن فرد بهتر متوجه خواهد شد و هم افرادی که این نماینده یا نمایندگان را می شناسند. عمده دلایل برای رد صلاحیت ها اقتصادی و سوء استفاده از موقعیت شغلی و دخالت در اموری است که مربوط به آنها نیست.

اگرچه کدخدایی اشاره ای به نام نمایندگان ردصلاحیت شده نکرد اما بر اساس گزارش خبرگزاری ها نمایندگان سرشناسی نظیر محمدرضا تابش نماینده اردکان، الیاس حضرتی نماینده تهران، بهروز نعمتی نماینده تهران، غلامرضا کاتب نماینده گرمسار، نقوی حسینی نماینده ورامین، حمیده زرآبادی نماینده قزوین و آبیک و نادر قاضی پور نماینده ارومیه در میان رد صلاحیت شدگان هستند.

 یک مرحله دیگر برای بررسی صلاحیت ها باقی است

سخنگوی شورای نگهبان همچنین درباره فرآیند رسیدگی به شکایات و اعتراض احتمالی داوطلبان تایید صلاحیت نشده، تاکید کرد: همه داوطلبانی که تایید صلاحیت نشدند، بدانند طبق قانون نظارت، یک مرحله دیگر در بررسی صلاحیت ها باقی مانده است.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به مراحل مختلف بررسی صلاحیت داوطلبان از هیات های اجرایی تا هیات های نظارت استانی و نیز در این شورا، گفت: مرحله بررسی ها در شورای نگهبان از روز یکشنبه (دیروز) آغاز شده است و پس از این هم مرحله ده روز دیگری داریم و در مجموع دو مرحله رسیدگی در شورای نگهبان انجام می شود.

کدخدایی درباره نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس در هیات های نظارت استانی، گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان ابتدا در هیات های اجرایی انجام شده که در آن مرحله تعدادی از داوطلبان، تایید صلاحیت شدند و صلاحیت برخی نیز تایید نشد.

وی افزود: مرحله دوم، بررسی صلاحیت ها در هیات های نظارت استانی بود که بررسی صلاحیت ها باید با مشورت هیات مرکزی نظارت بر انتخابات انجام می شد و دیدگاه های شان را درباره داوطلبان به هیات مرکزی ارائه کنند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: البته کار بسیار سنگینی بود و همکارانم شبانه روز در تهران و استان ها مشغول کار بودند و بالاخره شنبه شب موفق شدیم نتایج بررسی ها را از طریق فرمانداری های کشور اعلام کنیم به همین منظور نتایج بررسی به فرمانداری ها تحویل داده شد و آنان نیز طبق قانون موظفند نتایج را به طور کتبی به داوطلبان اعلام کنند. قائم مقام دبیر شورای نگهبان گفت: ما همزمان رسیدگی به اعتراض ها را آغاز کرده ایم و تلاش خواهیم کرد در مهلت قانونی 20 روزه یعنی تا 11 به همن نتایج رسیدگی به شکایات و اعتراض ها را اعلام کنیم.

 برخی دلایل ردصلاحیت ها

کدخدایی با ذکر مثال هایی خاطرنشان کرد: در روند بررسی پرونده ها به پرونده خانم و آقایی برخوردیم که در فرمشان نوشته بودند شغلی ندارند و بیکارند.

در ادامه علیرضا نیاچی، مدیرکل انتخابات شورای نگهبان گفت: وقتی علت و انگیزه آن آقا را سوال کردند، گفته بود: من به خواستگاری رفتم. پدر دختر خانم به من گفت اگر شورای نگهبان تو را تائید کرد ما هم دختر به تو می دهیم.

کدخدایی در ادامه بیان کرد: کارشناسان ما بررسی های اولیه را درباره پرونده ها انجام می دهند و قبل از ورود این پرونده ها به هیات مرکزی، اعضای حقوقدان شورای نگهبان، پرونده ها را مورد بررسی قرار می دهند و اگر نتیجه ای که کارشناسان به آن رسیده بودند مورد تایید بود پرونده در هیات مرکزی مطرح می شود.

سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان گفت: یکی از موضوعاتی که در روند رسیدگی به پرونده ها مورد بررسی قرار می گیرد، سوء استفاده ها از موقعیت شغلی است. افراد به دلیل سمت هایی که در جاهای مختلف دارند ممکن است سوء استفاده هایی داشته باشند. کلاهبرداری و جعل اسناد از جمله تخلفاتی بود که در بررسی بعضی پرونده ها به ما گزارش شده بود.

وی افزود: در حوزه ارتشاء و تضییع حقوق بیت المال و تحصیل مال نامشروع مواردی گزارش شده بود. در مواردی، سوابق محکومیت در حوزه های مختلف را داریم. این محکومیت ها حتی در مورد مسائل امنیتی وجود دارد که البته تعداد آنها کم است.

کدخدایی خاطرنشان کرد: در بررسی پرونده ها سختگیری هم می شود. گاهی اوقات مرجعی که گزارش داده را دعوت می کنیم تا توضیحات و جزئیات بیشتر را برای ما مطرح کنند. بیشتر اوقات مستندات را درخواست می کنیم که باید برای ما ارسال کنند و تا وقتی اطمینان حاصل نکنیم اتهام متوجه فرد ثبت نام کننده نیست، طبیعتا اظهار نظر هم نمی کنیم.