آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۵
سیاست: داخلی/خارجی
۲

رهبر انقلاب در دیدار امیر قطر و هیات همراه: علت وضع نامناسب منطقه فسادانگیزی آمریکاست

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب دیشب در دیدار شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و هیات همراه تاکید کردند: شرایط کنونی منطقه بیش از پیش نیازمند تقویت ارتباطات کشورهای منطقه و تاثیر نپذیرفتن از القائات بیگانگان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی گفتند: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده و آقای رئیس جمهور هم صراحتا گفته است، ایران آماده همکاری های نزدیک تر با کشورهای منطقه است.

حضرت آیت الله خامنه ای شرایط کنونی منطقه را نامناسب دانستند و افزودند: علت این وضعیت، فسادانگیزی آمریکا و رفقای او است و تنها راه مقابله با آن هم تکیه بر همکاری های درون منطقه ای است.

ایشان با اشاره به روابط سیاسی خوب ایران و قطر خاطرنشان کردند: روابط اقتصادی دو کشور در سطح روابط سیاسی نیست و باید همکاری های ایران و قطر در زمینه های مشترک بیش از پیش گسترش یابد.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: البته برخی ها به خصوص آنهایی که از آن سر دنیا به این منطقه آمده اند، تمایل به گسترش همکاری های کشورهای منطقه ندارند ولی این موضوع ربطی به آنها ندارد و کشورها و ملت های منطقه، دیگر چنین تحکم ها و دخالت هایی را قبول نمی کنند.

قدردانی امیر قطر از حمایت های ایران

در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سخنانی با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی شرایط منطقه را دشوار خواند و گفت: ما با صحبت های جنابعالی در خصوص لزوم افزایش همکاری های منطقه ای کاملا موافقیم و معتقدیم باید گفت وگوهای جامع میان کشورهای منطقه برگزار شود.

امیر قطر همچنین با اشاره به مذاکرات خود در تهران افزود: قرار بر این شد که کمیسیون مشترک دو کشور، حدود سه ماه دیگر در ایران برگزار شود و امیدواریم روابط اقتصادی ایران و قطر به سطح روابط سیاسی برسد.

وی همچنین از کمک ها و حمایت ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم قطر، تشکر و قدردانی کرد.  

  رایزنی درباره امنیت منطقه

دیدار و گفت وگو با رئیس جمهور کشورمان از دیگر برنامه های امیر قطر در تهران بود. در مواضع رسمی که پس از دیدارهای دیروز امیر قطر و رئیس جمهور کشورمان منتشر شد همکاری دو کشور برای امنیت منطقه به عنوان یکی از محورهای گفت وگو عنوان شده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در نشست خبری مشترک با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به حمایت های تهران از دوحه پس از فشارهای عربستان اشاره کرد و افزود: در سال های اخیر بعد از آن که برخی کشورها علیه قطر حصر و تحریم به وجود آوردند، ایران به وظایف همسایگی و دوستی خود عمل کرد و در کنار قطر بود و همچنان در کنار قطر خواهد ماند.

امیر قطر هم تاکید کرد: رابطه ما با ایران تاریخی است و اگر چه تحولات بسیاری را طی این سال ها شاهد بوده ایم، اما همواره کانال ها و راه های ارتباط دو کشور باز بوده اند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی تاکید کرد: در اینجا بار دیگر از موضع جمهوری اسلامی ایران در زمانی که ما تحت محاصره قرار گرفتیم و ایران به ملت قطر کمک کرد، تشکر می کنم. ما این کمک ها را به هیچ وجه فراموش نخواهیم کرد.

امیر قطر با بیان این که سفرش به ایران در زمان بسیار حساس منطقه انجام شده است، گفت: تنها راه حل تمامی بحران ها را گفت وگو می دانیم و معتقدیم با گفت وگو می توان بحران ها را حل کرد.

رئیس جمهور همچنین در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و قطر تاکید کرد: قطر به عنوان کشور دوست و برادر می تواند پایگاهی برای توسعه روابط و همکاری های تجاری، اقتصادی و دریایی دو کشور باشد.

روحانی با بیان این که همکاری ایران و قطر در زمینه توسعه ثبات و امنیت منطقه به ویژه اجرای طرح صلح هرمز بسیار حائز اهمیت است، افزود: جمهوری اسلامی ایران از گذشته در مسائل گوناگون منطقه ای و بین المللی با قطر رایزنی و تعامل داشته و امروز می بایست این مناسبات بیش از پیش گسترش پیدا کند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر نیز در این نشست با بیان این که ایران و قطر همواره در تحولات گوناگون منطقه ای و بین المللی در سطوح مختلف با هم رایزنی ها و همکاری های گوناگون داشته اند، گفت: معتقدیم افزایش تنش در منطقه هرگز به نفع کشورهای منطقه و جهان نیست و آنچه از ایران در قبال مسائل منطقه دیدیم همواره حکمت و تدبیر بوده است.

امیر قطر افزود: معتقدیم باید برای حفظ امنیت در این منطقه با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه همکاری کنیم و هرگونه همکاری امنیتی در این منطقه بدون حضور ایران ارزشی ندارد.