آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۲
بورس
۹

خیز 15 هزار واحدی شاخص سهام پس از هفته نزولی

بورس رکوردها را پس می گیرد؟

فاطمه اسماعیلی

دنیای اقتصاد : همزمان با بازگشت دامنه نوسان قیمت سهام به 5 درصد، صعود بورس با قدرت ادامه یافت و شاخص کل توانست با صعود 4/ 4 درصدی بزرگ ترین رشد خود در 10 سال اخیر را به ثبت برساند. در حالی که بازار سهام یک هفته با هیجان منفی را پشت سر گذاشت، مجدد شاهد حضور پررنگ سهامداران خرد به دنبال فروکش تنش ها هستیم. به طوری که رکوردی تاریخی در خالص خرید حقیقی های بورس در معاملات دیروز تجربه شد. نکته جالب توجه آنکه با کاهش محدودیت های نوسان، ارزش معاملات نیز از 2 هزار میلیارد تومان فراتر رفت. هجوم دوباره معامله گران این نوید را می دهد که نماگر سهام می تواند نه تنها رکوردهای پیشین خود را پس بگیرد، بلکه ابرکانال 400 هزار واحدی را نیز درصورت عدم بروز ریسکی غیرمنتظره فتح کند. بررسی ها نشان می دهد از 314 نماد فعال معاملات دیروز، فقط پنج مورد افت قیمت داشتند و 277 شرکت نیز با صف خرید به کار خود پایان دادند. این وضعیت نشان می دهد امیدواری به بازار سهام بازگشته و روند قیمت ها می تواند در معاملات امروز هم صعودی بماند. با این حال، رشد مجدد قیمت ها می تواند انگیزه های فروش برخی سهامداران را فعال کند و جدال جدی میان پول های تازه و افرادی که تصمیم به شناسایی سود می گیرند، رخ دهد.

رکورد تاریخی رشد مقداری شاخص سهام طی معاملات روز گذشته ارتقا پیدا کرد. بورس تهران دیروز شاهد سبزپوشی عمده نمادهای معاملاتی خود بود. از این رو با توجه به بازگشت محدودیت دامنه نوسان به روال سابق، شاخص کل بازار سهام با رشد 15 هزار و 843 واحدی (معادل 4/ 4 درصد)، به کانال 375 هزار واحدی بازگشت تا بیشترین رشد درصدی این نماگر در 10 سال اخیر ثبت شود. در عین حال معامله گران حقیقی بازار نیز با خالص خرید 945 میلیارد تومانی خود رکوردی دیگر را جابه جا کردند. روندی که با توجه به فروکش نسبی ریسک های سیستماتیک، انتظار می رود برای روزهای آتی تکرار شود. به این ترتیب فتح چهارمین ابرکانال تا پایان هفته جاری چندان دور از ذهن نیست.

جابه جایی رکوردها در تالار شیشه ای

روز گذشته شاخص کل بورس تهران توانست با ثبت بیشترین رشد مقداری در تاریخ معاملات این بازار، بار دیگر به کانال 375 هزار واحدی بازگردد. از منظر درصد تغییرات شاخص کل نیز در 10 سال اخیر، این میزان رشد بی سابقه بوده است. رشد این روز سهام اما تنها در نماد معاملاتی شرکت های بزرگ و کالامحور خلاصه نشده و قریب به اتفاق سهم های معاملاتی روز مثبتی را پشت سر گذاشتند. از این رو رشد 4/ 4 درصدی این نماگر در شرایطی رقم خورد که تنها 5 نماد معاملاتی رخت قرمز به تن کردند و مابقی سهام بورسی در محدوده مثبت قیمتی به معاملات روزانه خود پایان دادند. به این ترتیب شاخص کل هم وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، نیز رشدی تاریخی را تجربه کرد و با صعود 2/ 4 درصدی همراه شد.

قدرت تقاضا در معاملات دیروز بازار سهام چنان قابل توجه بود که با وجود دادوستد 2 هزار و 466 میلیارد تومان سهم (معاملات خرد)، همچنان یک هزار و 272 میلیارد تومان نقدینگی پشت در بسته ماند و نتوانست سهم مورد نظر خود را خریداری کند. فرابورس نیز در این روز شرایط مشابهی را تجربه کرد. در این بازار قیمت هیچ نماد معاملاتی کاهش پیدا نکرد و با وجود ارزش معاملات 950 میلیارد تومانی (بازار اول، دوم و پایه)، صف خریدی به ارزش 490 میلیارد تومان نیز در 92 درصد از نمادهای فعال این بازار ناکام باقی ماند.

خیز برای 400 هزار واحد؟

همانطور که اشاره شد دیروز دو رکورد در بازار سهام جابه جا شد. شاخص کل بیشترین رشد مقداری در تاریخ را تجربه کرد و سهامداران خرد نیز رکورد بیشترین خالص خرید خود را شکستند. از این رو سرمایه گذارانی که از ابتدای هفته گذشته با افزایش ریسک های غیراقتصادی و تداوم این ریسک ها در طول هفته دست به ماشه فروش شده بودند، با کنار رفتن ریسک جنگ، بار دیگر در جبهه تقاضا صف کشی کردند. بنابراین کاهش خطر درگیری مستقیم نظامی بین ایران و آمریکا شاید مهم ترین نقش را در بازگشت نقدینگی به بازار سهام داشته است. در عین حال پس از ریزش حدود 8 درصدی نماگر اصلی سهام در هفته گذشته، بسیاری از سهم ها تا 15 درصد نیز منفی شدند. حال از چهارشنبه هفته گذشته تاکنون بخش اعظم اصلاح قیمت ها جبران شده است. در صورت تداوم معاملات با همین فرمان به احتمال زیاد طی معاملات روز جاری شاهد بازگشت قیمت سهام به سطوح پیش از شوک خواهیم بود. بنابر این با توجه به پول های ورودی به بازار صعود چند روزه شاخص سهام و رسیدن به قله های جدید دور از ذهن نیست. در این میان باقی متغیرها نیز تا حدود زیادی بر وفق مراد بازار سهام پیش می رود. از این رو در صورت تداوم صعود قیمت سهام که با توجه به شرایط فعلی چندان بعید به نظر نمی رسد، احتمال می رود طی روزهای آتی شاهد فتح چهارمین ابرکانال نیز باشیم. با یک حساب سرانگشتی نیز می بینیم که فاصله شاخص کل با عدد 400 هزار به کمتر از 5/ 6 درصد رسیده است که با توجه به صفوف تقاضای منتظر پشت در سهام به راحتی قابل دستیابی است. با این حال حقوقی هایی که در هفته گذشته خریدار سهام بوده اند احتمالا در روزهای آتی در سمت فروش بیشتر فعال شوند و این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود.

خرید بی سابقه حقیقی ها

روز گذشته شاهد ثبت رکورد جدیدی از مشارکت سهامداران خرد در سمت خرید سهام بودیم. این مهم در حالی رقم خورد که ابتدای هفته گذشته، این سهامداران حقوقی بودند که با حمایت دستوری رکورد خالص خرید این دسته از بازیگران سهام را جابه جا کردند. در 4 روز معاملاتی هفته گذشته بیش از 3700 میلیارد تومان نقدینگی از سوی معامله گران خرد از بازار سهام خارج شد. در دو روز معاملاتی اخیر اما با وجود محدود بودن دامنه نوسان به دو درصد در روز شنبه، افزون بر یک سوم از نقدینگی خارج شده بار دیگر به تالار شیشه ای بازگشته است. به این ترتیب دیروز بیش از 2 میلیارد و 205 میلیون سهم به ارزش 945 میلیارد تومان از سبد سهام حقیقی ها به پرتفوی معامله گران حقوقی افزوده شد. در این روز تنها 5 درصد از نمادهای فعال این بازار با خالص خرید حقوقی همراه شدند و در مابقی بازار شاهد حضور پرقدرت معامله گران خرد در جبهه تقاضا بودیم.

در میان 38 صنعت فعال بورسی نیز تنها دو صنعت با خالص خرید حقوقی همراه شدند. همچنین دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات پتروپالایشی رقم خورد. به این ترتیب دیروز دو گروه محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی به ترتیب شاهد جابه جایی 175 و 137 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد بودند. پس از آن نیز خودرویی ها و بانکی ها در مجموع شاهد خالص تغییر مالکیت 214 میلیارد و 841 میلیون تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. دیگر گروه های کالایی نیز دیروز مورد توجه معامله گران خرد بازار قرار گرفتند.

در میان شرکت های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت ساپیا در اولویت خرید معامله گران خرد قرار گرفت. از این رو دیروز 332 میلیون سهم «خساپا» به ارزش 73 میلیارد و 381 میلیون تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه جا شد. در «شیران» نیز حقیقی ها خالص خریدی به میزان 62 میلیارد و 432 میلیون تومان را رقم زدند. سهام شرکت پالایش نفت بندرعباس نیز دیروز موردتوجه بازیگران خرد بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 6/ 38 میلیون سهم به ارزش 46 میلیارد و 200 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی ها به سبد سهام معامله گران خرد افزوده شد. در آنسوی بازار اما سهام شرکت فولاد امیرکبیرکاشان شاهد خالص تغییر مالکیت 12 میلیارد و 600 میلیون تومان به سمت پرتفوی حقوقی ها بود. در میان صنایع بورسی نیز تنها دو گروه تک سهم سایر معادن و استخراج زغال سنگ در مجموع شاهد جابه جایی 392 میلیون تومانی در مسیر حقیقی به حقوقی بود.

مولفه های اثرگذار بر معاملات سهام

در شرایط فعلی علاوه بر میزان اثرگذاری ریسک های غیراقتصادی که خود نقشی جدی در تغییر روند سهام ایفا می کند، این نرخ ارز و قیمت های جهانی است که می تواند کاملا تعیین کننده باشد.

نرخ دلار در معاملات روز گذشته بازار آزاد، همچنان در نیمه اول کانال 13 هزار تومانی (ساعت 16 روز یکشنبه) گزارش می شود و نرخ نیمایی دلار نیز در محدوده نزدیک به 11785 تومان قرار دارد. توجه به نرخ دلار جایی اهمیت پیدا می کند که بدانیم نرخ تسعیر دلار در گزارش 6 ماهه اکثر شرکت های صادرات محور در ارقامی کمتر از مرز 11 هزار تومان قرار دارد. از این رو نرخ های فعلی دلار می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای در صورت های مالی این بنگاه های اقتصادی به جا بگذارد.

در سوی دیگر، این بازار جهانی است که همواره مورد توجه فعالان بازار سهام قرار گرفته است. درحال حاضر بیش از 60 درصد از ارزش معاملات کل بورس تهران در اختیار شرکت های کالایی قرار دارد و روند قیمت های جهانی می تواند روند قیمت سهام این شرکت ها را دستخوش تغییراتی کند. هم اکنون سطوح قیمت فلزات اساسی و نفت در بازار جهانی در محدوده مطلوبی قرار دارد. این درحالی است که انتظار می رود مقامات بلندپایه چین و آمریکا در هفته جاری متن رسمی توافق فاز اول را امضا کنند و این مساله می تواند محرک قدرتمندی برای رونق بیشتر بازار جهانی باشد. این دو عامل به خودی خود می تواند مسیر بازار برای عبور از سطوح قبلی و سقف 400 هزار واحدی را تسهیل کند.

شدت گرفتن انتشار گزارش دوره ای شرکت های بورسی برای دوره 9 ماهه از روزهای پایانی هفته جاری، دیگر مولفه ای است که می تواند ارسال کننده سیگنال های مثبت به معاملات سهام باشد. انتظار می رود در ایام باقی مانده از دی ماه، دریافت گسترده اطلاعات از سوی شرکت ها در سامانه کدال و تجزیه و تحلیل آن توسط کارشناسان ادامه یابد. بعد از آن نیز گزارش های عملکرد ماهانه می تواند موج دیگری در بازار سهام ایجاد کند.