آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اقتصادی
۴

کارشناس اقتصادی: افزایش تعداد مناطق آزاد اتلاف منابع و فرصت سوزی است

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه افزایش مناطق آزاد اتلاف منابع و فرصت سوزی است، اظهار کرد: افزایش این مناطق، درآمدهای مالیاتی دولت را کاهش می دهد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وحید شقاقی شهری در یک برنامه رادیویی با اشاره به اینکه افزایش مناطق آزاد اتلاف منابع و فرصت سوزی است، گفت: در کشورهای توسعه یافته معمولا یک الی دو منطقه آزاد محور قرار می گیرد و سپس با فراهم آوردن زیرساخت های مناسب، معافیت های مالیاتی و گمرکی وضع می شود تا در نهایت، عملکرد این مناطق منجر به رشد صادرات و پیشرفت تکنولوژی شود.

وی ادامه داد: اما مناطق آزاد ایران، بدون فراهم کردن زیرساخت لازم تاسیس شده و به همین دلیل امروز دچار فساد شده اند.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: رشد قارچ گونه شرکت های صوری نمونه ای از فسادهای پرشمار در این مناطق است.

شقاقی شهری جزیره قشم را نمونه بارز ناکارآمدی مناطق آزاد ایران دانست و یادآور شد: مساحت منطقه آزاد قشم 2/5 برابر کشور سنگاپور است و مزیت های جغرافیایی بسیاری در مقایسه با سنگاپور دارد اما در عمل شاهد آن هستیم که این منطقه به محلی برای واردات کالا، قاچاق و افزایش شرکت های صوری تبدیل شده است.

وی با اشاره به اهمیت منابع مالیاتی برای دولت، هشدار داد: ما در سال آینده با کسری بودجه مواجه هستیم و افزایش این مناطق، درآمدهای مالیاتی دولت را کاهش می دهد.

جعفر آهنگران، معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد نیز در این برنامه رادیویی در پاسخ به شقاقی عنوان کرد: افزایش مناطق آزاد می تواند با ایجاد رونق اقتصادی، کسری بودجه را جبران کند و با حضور گمرک در مبادی این مناطق، امکان قاچاق کالا نیز وجود نخواهد داشت.

همچنین یک کارشناس اقتصادی دیگر در این گفت وگو به میزان صادرات و واردات مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش «شورای عالی مناطق آزاد تجاری و صنعتی و ویژه اقتصادی» از عملکرد مناطق آزاد در دولت های یازدهم و دوازدهم که در کمیسیون اقتصادی مجلس ارائه شده است، میزان صادرات کالا از این مناطق نزدیک به چهار میلیارد و 83 میلیون دلار و میزان واردات کالا به این مناطق حدود 9 میلیارد و 434 میلیون دلار بوده است.

مرتضی شجاعی افزود: این آمار و ارقام حاکی از آن است که این مناطق حجم کوچک و اثرگذاری کمی در اقتصاد ما دارند، چراکه بسیاری از این مناطق فاقد زیرساخت و استانداردهای لازم هستند.

معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد در واکنش به آمار تجاری ارائه شده بیان کرد: در مناطق آزاد چندین نوع واردات انجام می شود. از سوی دیگر سالانه سه میلیارد دلار واردات از محورگمرک مناطق آزاد به سرزمین اصلی انجام می شود به این معنا که این مناطق فقط در نقش گذرگاه و ترخیص کننده به سرزمین اصلی عمل می کنند و اصلا اجناس وارداتی به داخل مناطق وارد نمی شود. واردات از نوع کالای همراه مسافر و چمدانی نیز رقمی کوچک در حدود 600 میلیون دلار است.

شجاعی هم در پاسخ به آهنگرانی گفت: در آمار گزارش شورای عالی مناطق آزاد صریحا اشاره شده که تمامی واردات مناطق آزاد باید در جهت تولید، مصرف و عرضه باشد و تفاوتی بین انواع واردات قائل نشده است.

وی نسبت به دومینوی بی پایان تاسیس مناطق آزاد هشدار داد و توضیح داد: به عنوان مثال اگر در اردبیل به بهانه فقرزدایی مناطق آزاد تاسیس بشود آیا در خراسان جنوبی این مطالبه درخواست نمی شود؟ با این شرایط، فضای رقابتی ناسالم برای تاسیس منطقه آزاد در هر شهر و استان ایجاد می شود.

این کارشناس اقتصادی با مروری بر ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به لایحه افزایش مناطق آزاد بیان کرد: در مهرماه سال 97، شورای نگهبان به دلیل حجم گسترده تغییرات اعمال شده، آن لایحه را مغایر با اصل 74 قانون اساسی دانست. همچنین مغایرت با بند 11 و 17 سیاست های اقتصاد مقاومتی و نیز بند 1 جزء (د) سیاست های آمایش سرزمینی از جمله ایرادات شورای عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به این لایحه بود.