آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اقتصادی
۴

وزارت جهاد کشاورزی: مرغ و گوشت شب عید تامین است

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به نزدیکی ماه های پایانی سال و ایام نوروز در تامین و عرضه مواد پروتئینی، گوشت و مرغ و نهاده های دامی کمبودی در کشور نخواهیم داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت پشتیبانی امور دام کشور، مرتضی رضایی درباره وضعیت گوشت و مرغ شب عید اظهار داشت: با وجود رشد 11 درصدی مصرف مرغ و تخم مرغ در کشور شاهد کاهش قیمت و افزایش تولید این محصولات بوده ایم.

 رضایی ادامه داد: با توجه به نزدیکی ماه های پایانی سال و ایام نوروز و همچنین فرارسیدن ماه مبارک رمضان در تامین و عرضه مواد پروتئینی (گوشت و مرغ) و نهاده های دامی کمبودی در کشور نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: میزان تولید تخم مرغ به یک میلیون تن رسیده است و میزان تولید مرغ نیز مرز دو میلیون تن را پشت سر گذاشته که یک رکورد خوب برای صنعت دام و طیور محسوب می شود.

همچنین حسن عباسی معروفان خواستار ذخیره سازی و نگهداری اقلام مورد نیاز مردم شد و افزود: با توجه به ورود کشتی های حامل کنجاله سویا و ذرت قطعا هیچ کمبودی در تامین نهاده های دامی در کشور نخواهیم داشت.

در عین حال، عظیم حجت؛ عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با  باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته تفاوتی نداشته است، اظهار کرد: متوسط نرخ هر کیلوگرم مرغ زنده درب مرغداری 8300 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی های سطح شهر 12 هزار و 200 تومان است.

وی درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی برای ایام پایانی سال، گفت: میزان جوجه ریزی در 20 روز گذشته نسبت به دوره زمانی ماه قبل نشان از افزایش دارد که بدین ترتیب کمبودی در عرضه مرغ شب عید نخواهیم داشت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: بنا بر برنامه ریزی صورت گرفته در دی ماه 130 میلیون قطعه و بهمن ماه 140 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری صورت می گیرد که بدین ترتیب حداقل 220 هزار تن مرغ وارد بازار می شود که با احتساب مصرف داخل کمبودی در توزیع وجود ندارد. ضمن اینکه تولید سالانه مرغ دو میلیون و 100 هزار تا دو میلیون و 200 هزار تن است.

همچنین ناصر نبی پور؛ رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران از ثبات نرخ تخم مرغ نسبت به یک ماه گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغ داری 7800 تا هشت هزار تومان معادل شانه ای 15 هزار تومان است. البته نرخ مصوب هر کیلوگرم تخم مرغ 7740 تومان است.

این مقام مسئول تولید روزانه تخم مرغ را بیش از 2900 تن اعلام کرد و گفت: با احتساب مصرف سرانه 10 تا 10/5 کیلوگرم رقمی بالای 200 هزار تن از مجموع تولید در سال مازاد است که باید به بازار های هدف صادر شود. البته بنابراین آمار از ابتدای سال تاکنون 21 تا 22 هزار تن تخم مرغ به بازار های هدف صادر شده است.