آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اقتصادی
۴

عضو کمیسیون تلفیق مطرح کرد: اثرگذاری لابی های بیرون مجلس بر کاهش مالیات نجومی بگیران

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه در همه جای دنیا پزشکان و کسانی که درآمد زیادی دارند، مالیات قابل توجهی هم می پردازند، گفت: لابی هایی از بیرون مجلس و پزشکان داخل مجلس باعث شدند تا برخلاف نظر دولت، مدل پنج پله ای مالیات بر درآمد در کمیسیون تلفیق تصویب نشود.

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرگزاری فارس درباره مصوبه این کمیسیون در کاهش پله های مالیاتی کارمندان گفت: بند «الف» تبصره 6 لایحه بودجه 99 با تاکید بر مدل مالیات پلکانی (10 تا 35 درصد)، مدیران نجومی بگیر و پزشکان پر درآمد را مشمول پرداخت مالیات مبتنی بر درآمدهایشان می کرد.

وی ادامه داد: لابی هایی از بیرون مجلس و پزشکان داخل مجلس باعث شدند تا برخلاف نظر دولت، مدل پنج پله ای مالیات بر درآمد در کمیسیون تلفیق مجلس تصویب نشود. در همه جای دنیا پزشکان و کسانی که درآمد زیادی دارند، مالیات قابل توجهی هم می پردازند. به اعتقاد بنده در ایران هم باید به همین شکل عمل شود. غیر از این مسیر، به صلاح کشور و مردم نیست.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با بیان اینکه کاهش پله های مالیاتی از پنج پله به دو پله برخلاف عدالت است، گفت: بر اساس مدل دوپله ای کسانی که حقوق سه و نیم میلیونی می گیرند و کسانی که 21 میلیون حقوق می گیرد، مشمول پرداخت نرخ ثابت 10 درصد مالیات می شوند.

وی افزود: هر کسی از امکانات کشور استفاده می کند و درآمد آنچنانی به دست می آورد باید مالیات بیشتری هم بپردازد. در غیر این صورت، خلاف عدالت اجتماعی خواهد بود. آنچه هم که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسید نتیجه لابی هایی است که از بیرون به مجلس وارد شد.

رضایی کوچی در پایان تصریح کرد: مصوبه کمیسیون تلفیق رای نهایی مجلس نیست و می توان آن را در صحن تغییر داد. امیدواریم مدل پنج پله ای مالیات مجددا در کمیسیون تلفیق و یا صحن مورد بررسی و رای گیری قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، به تازگی کمیسیون تلفیق مجلس در اقدامی عجیب، ضمن رد پیشنهاد دولت برای پنج پله ای شدن مالیات بر درآمد کارمندان در بند «الف» تبصره 6 لایحه بودجه 99، مصوب کرد مالیات بر درآمد کارمندان به صورت دو پله ای اخذ شود. کارشناسان اعتقاد دارند این مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس که به معنای کاهش چشمگیر مالیات افرادی است که حقوق های نجومی می گیرند، هم برخلاف عدالت است و هم موجب کاهش پنج هزار میلیارد تومانی درآمد دولت از این محل می شود.