آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اقتصادی
۴

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی: خودروهای موجود به مکمل های بنزینی نیاز ندارند

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: هیچ کدام از خودروهای موجود به مکمل های بنزینی نیاز ندارند و لازم نیست که افراد از این مواد افزودنی و مکمل های بنزین استفاده کنند.

فاطمه کاهی در گفت وگو با ایسنا، با بیان این که تاکید شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی این است که سوخت توزیعی نیازی به مکمل ندارد، تصریح کرد: این موضوع مربوط به تمام خودروها حتی خودروهای خارجی می شود و عرضه مواد افزودنی و مکمل های بنزین در جایگاه های سوخت مورد تایید این شرکت نیست.

وی توضیح داد: حتی استفاده از مکمل هایی که استاندارد کافی نیز دارند، توصیه نمی شود؛ چراکه بنزین عرضه شده در تمام جایگاه های عرضه سوخت کشور مطابق با استانداردهای شرکت ملی پالایش و پخش، تولید و توزیع می شود.

بر اساس این گزارش، به تازگی نیز شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اطلاعیه در این باره منتشر و اعلام کرد که عرضه مواد افزودنی و مکمل های بنزین مورد تایید شرکت ملی پخش نیست.

با کم شدن بنزین سوپر در جایگاه ها بازار مکمل های بنزین داغ شده تا جایی که حتی برخی از جایگاه دارها مالکان خودرو را مجبور به استفاده از مکمل های بنزینی می کنند و این در حالی است که چندین سال است که استفاده از این مکمل ها توصیه نمی شود.

عدم عرضه بنزین سوپر در برخی جایگاه های سوخت در اواخر تابستان بود که تنور فروش مکمل های بنزین و اکتان افزاها را داغ کرد. جایگاه داران در پاسخ به درخواست متقاضیان برای بنزین سوپر سعی می کردند آنها را به استفاده از مکمل و اکتان افزا متقاعد کنند و اصرار داشتند که مکمل ها جایگزین مناسب بنزین سوپر هستند. در آن روزها اگر برای سوخت گیری به جایگاه ها مراجعه می کردید، حتما با سوال «مکمل بریزیم؟» از سوی جایگاه دار مواجه می شدید.

این ماجرا آنقدر شاخ و برگ گرفت که در همان زمان عرضه و فروش مکمل ها در جایگاه های سوخت غیرقانونی اعلام شد. هم چنین این موضوع مطرح شد که مکمل هایی که بعضا با عناوینی خاص و به نام شرکت های آمریکایی و آلمانی عرضه می شوند، محصولاتی اند که در کارگاه های زیرزمینی تولید می شوند.

در آن روزها هرچند عرضه مکمل بنزین توسط جایگاه های سوخت غیرقانونی بود اما حداقل جایگاه داران برای مشتری حق انتخاب قائل می شدند و از آنها درباره این که به استفاده از مکمل تمایل دارند یا خیر سوال می شد. سوالی که اخیرا و با وجود این که عرضه بنزین سوپر به روال سابق بازگشته است، از این فرایند حذف شده به طوری که چندی قبل برخی از مخاطبان خبر دادند بدون این که از آنها سوالی شود، جایگاه دار، به باز کردن پلمپ مکمل اقدام کرده و آن را در باک خودروی مشتری خالی می کند و در ازای آن تقریبا هزینه ای برابر با هزینه بنزین، برای مثال 30 هزار یا حتی 60 هزار تومان، از مشتری دریافت می کنند!