آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۰
اخبار کشور
۱۱

شمخانی: طولانی شدن اعلام دلیل سقوط هواپیما به خاطر بررسی فرضیه ها بود

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه طولانی شدن اعلام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی به خاطر ضرورت بررسی بود، گفت: هیچ قصدی برای کتمان حادثه نبود.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: ابعاد تاسف از حادثه جانگداز سقوط هواپیمای اوکراینی را سردار سرافراز حاجی زاده از زبان مجموعه حاکمیت و با بیان این عبارت که «ای کاش ما مرده بودیم و شاهد این رخداد غم بار نبودیم»، عنوان کرد.

شمخانی با بیان اینکه همه ایرانیان در این سوگ جانگداز داغدار شدند و در حالی که هنوز جامه مشکی عزای سردار شهید قاسم سلیمانی را بر تن داشتند، مجددا سوگوار این عزیزان شدند، گفت: یاد و نام فرهیختگان علمی جان باخته در این سانحه که پرورش یافتگان دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران بودند، همواره جاوید خواهد ماند. وی افزود: نیرو های مسلح جمهوری اسلامی ایران خود را داغدار اصلی این سوگ ملی می دانند. در این حادثه حزن و تاسف و دل شکستگی مجموعه فرماندهان و نیرو های سپاه پاسداران که 41 سال در میدان های مختلف دفاع از امنیت و آسایش مردم جانفشانی کرده اند، کم سابقه است. طولانی شدن اعلام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی به دلیل ضرورت بررسی همه فرضیه ها از جمله «اقدامات احتمالی دشمن در جمینگ»، «هک سیستم ها»، «موضوع نفوذ» و عوامل مرتبط دیگر بوده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: از اولین ساعات سقوط هواپیما، جمهوری اسلامی ایران با دعوت و پذیرش مجموعه کشور های ذی ربط خارجی شرایط بررسی کارشناسی سانحه بدون هیچ محدودیتی را فراهم کرد که این خود نشانه ای از حسن نیت ما در پیگیری دقیق و اعلام صادقانه نتیجه بررسی ها بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، شمخانی ادامه داد: از همان ابتدا هیچ قصدی برای کتمان دلایل این حادثه وجود نداشت، به ویژه آنکه با توجه به ماهیت و شاخص های فنی آشکارساز، اساسا امکان کتمان غیرممکن است.

توجه به این نکته ضروری است که اثبات هر یک از عوامل تاثیرگذار بر شلیک موشک، می توانست نحوه اطلاع رسانی و واکنش کشور به این رخداد را در شرایط کاملا متفاوتی قرار دهد.