آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
جامعه
۱۳

خبر

جزئیات بسته حمایتی دولت از ناوگان اتوبوس رانی

مهر: بر اساس صورت جلسه مسئولان دولتی و مدیران شهری در خصوص نوسازی و بازسازی اتوبوس های درون شهری، وزارت کشور موظف شد هر 15 روز یک بار پیشرفت کار را به معاون اول رئیس جمهور گزارش کند. 

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از میزان فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی، بیش از 70 درصد اتوبوس های کشور فرسوده است. در جلسه ای که 20 آذر معاون اول رئیس جمهور با موضوع نوسازی و بازسازی اتوبوس های درون شهری برگزار کرد، تصمیم هایی برای تقویت ناوگان اتوبوس رانی کشور گرفته شده است.

 هرچند در این جلسه خرید سه هزار اتوبوس مصوب شده بود، اما در صورت جلسه ای که به امضای رئیس دفتر معاون اول رئیس جمهور (کاظم چهره گشا) رسیده است، این تعداد به هزار و 500 اتوبوس کاهش یافته است. این صورت جلسه در تاریخ چهارم دی ماه به رحمانی (وزیر صنعت، معدن و تجارت)، رحمانی فضلی (وزیر کشور)، زنگنه (وزیر نفت)، نوبخت (رئیس سازمان برنامه و بودجه)، همتی (رئیس کل بانک مرکزی)، حناچی (شهردار تهران)، شهیدزاده (رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی) و هاشمی (رئیس شورای شهر تهران) ابلاغ شده است. 

در صورت جلسه آمده است: با توجه به مشکلات اجرائی نوسازی ناوگان اتوبوس رانی شهری بر اساس مصوبات شورای اقتصاد و همچنین اهمیت تامین حداقل شش هزار دستگاه اتوبوس جدید برای کلان شهرها، پس از بررسی و تبادل نظر و با عنایت به تفاهماتی که از قبل انجام شده بود، مقرر شد اقداماتی بر اساس برنامه زمانی تعیین شده انجام شود.

پیشنهاد کاهش معاونت های شهرداری تهران

مهر: لایحه بازنگری و اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران به شورا ارائه شده که در آن پیشنهاد شده معاونت های شهرداری از 9 معاونت به هفت معاونت کاهش پیدا کند. لایحه بازنگری و اصلاح ساختار سازمانی شهرداری تهران سرانجام پس از تاخیرهای پی در پی، سوم دی ماه به شورای شهر ارسال شد. 

بر اساس پیشنهاد شهرداری، در این لایحه به منظور کاهش حوزه های معاونت شهرداری و سازمان ها و شرکت ها، معاونت برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورا و توسعه منابع انسانی با هم ادغام و معاونتی با عنوان معاونت توسعه مدیریت و برنامه ریزی ایجاد می شود. 

همچنین در این لایحه آورده شده به دلیل تداخل اکثریت وظایف معاونت هماهنگی و امور مناطق با سایر معاونت های تخصصی شهرداری تهران، معاونت هماهنگی و امور مناطق و واحدهای عمومی و مدیریتی تحت نظارت آن را از تشکیلات شهرداری تهران حذف و وظیفه پیگیری امور و هماهنگی شورای شهرداران را در قالب دبیرخانه ای ذیل حوزه شهردار تعریف می کند. 

بر اساس نمودار سازمانی پیشنهادی شهرداری، زیرمجموعه شهردار تهران شامل اداره کل حوزه شهردار، مرکز ارتباطات و امور بین الملل، دفتر بازرسی ویژه، هیئت رسیدگی به تخلفات اداری کارکنان، شرکت همشهری، حراست کل شهرداری، سازمان فرهنگی- هنری شهرداری، مشاور شهردار در امور ایثارگران، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، دبیرخانه شورای شهرداران (مناطق 22 گانه) ستاد یگان حفاظت شهرداری و موسسه علمی- کاربردی خواهد بود و هفت معاونت باقی مانده شامل معاونت مالی و اقتصاد شهری، معاونت شهرسازی و معماری، معاونت توسعه و مدیریت برنامه ریزی، معاونت حمل و نقل و ترافیک، معاونت فنی و عمران، معاونت خدمات شهری و محیط زیست، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی (امور شهروندی) است.