آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۱
اخبار کشور
۱۱
تا انتخابات

کدخدایی اعلام کرد: رد صلاحیت 90 نفر از نمایندگان فعلی به خاطر مسائل مالی

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: از حدود 247 نفر نماینده فعلی مجلس، صلاحیت 90 نفر عمدتا به خاطر مسایل مالی تایید نشده است، البته به برخی از آنها مستندات پرونده شان توضیح داده شد و به بقیه نیز اگر درخواست کردند، این مستندات ارائه می شود.

کدخدایی با بیان اینکه بیش از 5 هزار نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس تایید صلاحیت شده اند، گفت: آمار تایید صلاحیت شده های نمایندگی مجلس در مرحله نخست به هیچ وجه قطعی نیست و دو مرحله دیگر باقی مانده است. وی افزود: اکنون و بر اساس آمار اولیه تایید صلاحیت شده ها؛ برای هر کرسی مجلس 17 نفر رقابت می کنند.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: کسانی که به رای هیئت های نظارت استانی و مرکزی شکایت دارند می توانند به مدت پنج روز شکایت خود را در استان ها به محلی که هیئت های نظارت استانی اعلام کرده اند و در تهران به ورزشگاه تختی در شرق تهران اعلام کنند.

کدخدایی اظهار کرد: مهم ترین دلایل ردصلاحیت ها، محورهای مفاسد اقتصادی، مفاسد اخلاقی و ضدیت با حاکمیت است. همچنین سوءاستفاده از اموال عمومی، تحصیل مال نامشروع، اختلاس، استعمال مواد مخدر، مفاسد اخلاقی، محکومیت جنایی، سابقه شرارت، چاقوکشی و سابقه فروش مواد مخدر از جمله مصادیق رد صلاحیت هاست. وی با بیان اینکه «شورای نگهبان 11 بهمن نتایج بررسی ها را اعلام می کند و داوطلبان فرصت دیگری برای طرح شکایت دارند.» گفت: آخرین مرحله اعلام اسامی داوطلبان نمایندگی مجلس 22 بهمن اعلام خواهد شد که نتیجه نهایی است و شورای نگهبان پس از آن بررسی صلاحیتی نخواهد داشت. سخنگوی شورای نگهبان همچنین شب سه شنبه در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما اعلام کرده بود «از مجموع داوطلبان انتخابات مجلس، صلاحیت حدود 30 درصد در هیئت های نظارت استانی تایید نشده است.»

تاکید عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بر اصل تمکین به قانون

نصرالله پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت وگو با میزان تاکید کرد: بدون شک شورای نگهبان در بررسی صلاحیت ها و اعلام نتایج، ادله لازم را در اختیار داشته است و بر اساس منطق عمل می کند بنابراین کسانی که صلاحیت شان احراز نشده است در صورت هرگونه اعتراض به شورای نگهبان مراجعه کنند.

وی افزود: کسانی که صلاحیت آنها برای انتخابات مجلس احراز نشده است به قانون تمکین و از هرگونه جنجال آفرینی پرهیز کنند.