آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۲
جامعه
۱۳
گزارش

نگاهی به آخرین وضعیت مناطق سیل زده به روایت مسوولان

زیرساخت ها را سیل سیستان و بلوچستان برد

حمیدرضا خالدی

با وجود گذشت 4 روز از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان هنوز 16 محور اصلی و بیش از 300 روستا- و به روایتی بیش از 500 روستا- در محاصره سیل قرار دارند و راه های ارتباطی شان به کلی قطع شده است. وضعیت حال حاضر این استان به گونه ای است که محمد باسط درازهی، نماینده مردم سراوان در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس خطاب به وزارتخانه های نیرو، ارتباطات و راه گفت: عدم توجه به استان سیستان و بلوچستان به خصوص در مواقعی که مشکلاتی ایجاد می شود به چه دلیل است؟ 500 روستا و شهر و شهرستان به هیچ راهی دسترسی ندارند و خیلی از روستاهای سیستان و بلوچستان زیر آب رفتند و امکانات محلی پاسخگوی این مشکلات نیست. دولت باید موضوع را پیگیری کند و به مشکل مردم در ایام سیل و خسارت توجه شود.

او در ادامه با اشاره به مشکلات حوزه راه سیستان و بلوچستان از وزارت راه خواست تا مشکلات جاده ای این استان را برطرف کند و خطاب به وزیر نفت گفت: در برخی از شهرستان های استان درجه هوا به زیر صفر هم آمده متاسفانه نفت سفید، گازوییل و بنزین به موقع به دست شهروندان نمی رسد. لازم است وزیر نفت به این مهم توجه کند.اما اخبار رسیده حکایت از آن دارد که مردم مناطق سیل زده استان در زمینه اسکان و تامین مواد اولیه زندگی با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند. باسعلی ارجمندی، مدیرکل مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل زده گفته است: در حال حاضر اسکان و تهیه مایحتاج اولیه زندگی از مهم ترین نیازهای مردم سیل زده سیستان و بلوچستان است.او همچنین با اعلام اینکه راه های ارتباطی تعداد 500 و برق 45 روستا همچنان قطع است، گفت: سیلاب در بیشتر مناطق فروکش کرده و تلاش برای بازگشایی محورهای مواصلاتی ادامه دارد.

از بین رفتن طبیعی زیرساخت ها

یکی از اصلی ترین و ابتدایی ترین نیازهای لازم برای امدادرسانی و کمک به حادثه دیدگان در حوادث طبیعی؛ وجود زیرساخت هایی مانند تلفن، آب و برق و... است. اخبار و گزارش های منتشر شده به همراه گزارش های مردم در فضای مجازی حکایت از آن دارد که هنوز بسیاری از روستاها و مراکز جمعیتی کوچک و بزرگ استان با مشکلات عدیده ای در تامین زیرساخت ها مواجهند.

دیروز میثم جعفرزاده، مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در گفت وگو با ایسنا از آب رسانی سیار تیم های عملیاتی به مناطق آسیب دیده از سیل در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تا زمان عادی شدن شرایط خبر داده و گفت: تیم های عملیاتی وزارت نیرو در مناطق حضور یافته و در تلاشیم تا در کمترین زمان ممکن مشکل را برطرف کنیم.

او با تاکید به این مساله که در استان سیستان و بلوچستان حدود 200 روستا بر اثر وقوع سیل دچار قطعی آب شده که برخی از آنها دارای مشکل کدورت منابع آبی و برخی شکستگی خطوط انتقال و خروج از مدار است، تصریح کرد: به دلیل شدت سیلاب، برخی از روستاها دچار قطعی ارتباط مواصلاتی و تلفنی شده و به همین دلیل احتمال گسترش قطعی آب در این مناطق وجود دارد.

اما به نظر می رسد، وضعیت سیستم برق رسانی در این استان حادتر از وضعیت آب رسانی است به گونه ای که به گفته مدیرکل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو در حال حاضر شبکه توزیع برق 110 روستا در این استان نیز دچار قطعی شده همچنین ارتباط مخابراتی به دلیل قطع فیبر نوری و راه های مواصلاتی شهرستان های نیک شهر و قصرقند، نگور، پلان، دلگان و کنارک در محدوده زرآباد نیز مسدود هستند.به گفته جعفرزاده در شهرها مشکلی در شبکه آب و برق وجود ندارد و عمده مشکل مربوط به روستاها می شود که برای حل مشکلات تدابیری را در نظر گرفته ایم و امیدواریم که در سریع ترین زمان مشکل این مناطق برطرف شود.

کمک های مردمی و ستادی

تکرار حوادث طبیعی در اقصی نقاط کشور ما باعث شده تا نه تنها سازمان های متولی که حتی خود مردم هم همواره آماده امدادرسانی و ارسال کمک های مورد نیاز به این مناطق باشند. در روزهای اخیر نیز علاوه بر آمادگی سازمان های مختلف برای ارسال کمک به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان در تهران و بسیاری دیگر از شهرهای کشور نیز غرفه های جمع آوری کمک های مردمی برپا شده است. در این میان بی شک اولین سازمان و نهادی که باید وارد عمل شود و به مردم مناطق آسیب دیده کمک کند، هلال احمر است. براساس اخبار منتشر شده تاکنون هلال احمر شهرها و استان های مازندران، قزوین، کرمانشاه، خراسان شمالی؛ استان مرکزی، کردستان، سمنان، گلستان، خوزستان و... یا کمک های خود را به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان اعزام یا آمادگی خود را برای کمک اعلام کرده اند.

اما نکته جالب در این میان آن است که به نظر می رسد به دلیل برکناری رییس هلال احمر؛ هنوز فراخوان یا دستوری برای هلال احمر استان های مختلف صادر نشده که آنها را ملزم به کمک رسانی کند و اگر هم اقدامی صورت گرفته به صورت خودجوش بوده است! این مساله و ناهماهنگی بین بخش های مختلف هلال احمر در این حادثه به گونه ای بود که برخی از نمایندگان مجلس را نیز وادار به واکنش کرد. علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یکی از همین نمایندگان بود که در صحن مجلس و با طعنه و کنایه خطاب به رییس جمهور گفت: آقای رییس جمهور! سیستان و بلوچستان را آب گرفته است و مردم دچار مشکل شده اند؛ هلال احمر به داد مردم برسد؛ آیا به شما گفتند که هلال احمر رییس ندارد؟ یک نفر فریاد زد که هلال احمر رییس ندارد؟

پیشنهاد تنخواه 5 میلیاردی

اما شاید جالب ترین اظهارنظر در مورد سیل اخیر به صحبت های رییس سازمان مدیریت بحران کشور برگردد. اسماعیل نجار در گفت وگو با ایسنا با اذعان به اینکه مدیریت بحران آمادگی برای این سیل نداشته است، گفت: به محض پیش بینی وقوع سیلاب و از چندین روز قبل هشدارهای ملی و محلی در این زمینه صادر شد.او در تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده در سیستان و بلوچستان گفت: در حال حاضر بارندگی ها قطع شده و سیلاب در حال فروکش کردن است. همچنین کارهای امدادی نیز سرعت بیشتری گرفته و با توجه به اینکه به دلیل وضعیت جوی امکان پرواز بالگردها وجود نداشت از امروز 3 فروند بالگرد در سیستان و بلوچستان به پرواز درآمده اند و امور مربوط به امدادرسانی را با سرعت بیشتری انجام خواهند داد.نجار آماری هم در مورد قطع آب و برق این مناطق داده و گفته است: طبق آخرین گزارش ها برق در 130 روستا و جریان آب در 100 روستای استان سیستان و بلوچستان قطع است. او افزود: حدود 2هزار نفر نیز در سیلاب گرفتار بودند که عملیات رهاسازی آنان انجام شده است.او همچنین از پیشنهاد تنخواه 5 میلیارد تومانی دولت برای انجام کارهای امدادرسانی در سیل خبر داده و تصریح کرد: این تنها برای انجام اقدامات اضطراری و امدادرسانی است. علاوه بر آن همچون روال قبل فرآیند تخصیص اعتبار و پرداخت وام برای بازسازی خانه ها و واحدهای آسیب دیده نیز انجام خواهد شد.نجار با بیان اینکه ارزیابی برای بررسی میزان خسارات همچنان ادامه داد، گفت: خسارات بخش کشاورزی بالا بوده است اما تا پایان ارزیابی ها نمی توان تعداد دقیق خانه ها و واحدهای آسیب دیده را اعلام کرد.

نعمت یا...؟

مردم سیستان و بلوچستان بعد از 3 دهه خشکسالی تقریبا مداوم و از بین رفتن صنعت کشاورزی و دامپروری این استان و خشک شدن هامون و... حالا با تغییر اقلیم دوباره با مصیبت جدیدی روبه رو شده اند؛ مصیبتی که به نظر می رسد همچنان ادامه داشته باشد! چراکه به گفته رییس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان به زودی دوباره سامانه بارشی کم دامنه جدیدی از اواخر وقت سه شنبه مناطق جنوبی استان را فرا می گیرد.

علی ملاشاهی در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه رگبار باران در این مناطق سبب جاری شدن روان آب می شود، گفت: با توجه به مواج شدن همزمان دریا توصیه می شود از تردد شناورهای کوچک صیادی و تفریحی به دریا خودداری شود و بالگردهای امدادی در مناطق سیل زده جوانب احتیاط را رعایت کنند.

او همچنین در بخش دیگری به وزش باد شدید با سرعت 40 تا 70 کیلومتر بر ساعت در شمال، مرز شرقی، برخی نواحی مرکزی، نوار غربی و سواحل استان اشاره کرد و گفت: با توجه به شمالی بودن جریانات انتظار می رود سرمای هوا در سطح استان و مناطق سیل زده افزایش یابد.

اما تمام این گزارش ها و اظهارنظرها به طور خلاصه حکایت از یک نکته مشترک قابل تامل دارد. اینکه باز هم مثل همیشه نه تنها مسوولان و سازمان های مرتبط غافلگیر شده اند که هنوز و با وجود حوادث متعدد طبیعی سال های اخیر؛ آمادگی و هماهنگی لازم بین دستگاهی برای ورود سریع و مدیریت بحران ها در کشور وجود ندارد.