آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
سیاست: داخلی/خارجی
۲

سایه روشن

توضیحات سخنگوی ناجا درباره دستگیری سفیر انگلیس

سردار احمد نوریان، سخنگوی نیروی انتظامی درباره چگونگی دستگیری سفیر انگلیس گفت: در ساعت 18و 35 دقیقه شنبه شب، در میان تجمع کنندگانی که شعارهای هنجارشکنانه می دادند دو نفر از اتباع بیگانه در حال فیلمبرداری و تهییج معترضان بودند که با هوشمندی و درایت ماموران پلیس امنیت عمومی شناسایی شدند و مورد کنترل قرار گرفتند.

سخنگوی نیروی انتظامی افزود: در ادامه یکی از آنها به داخل سفارت انگلیس رفت اما دیگری در فرصتی دستگیر شد. فرد مذکور در مواجهه با ماموران در ابتدا فقط به انگلیسی صحبت می کرد و مدعی بود یک تبعه غیرانگلیسی و کارمند است ولی با رویت کارت شناسایی اش، مشخص شد وی سفیر انگلیس در تهران است.

نوریان ادامه داد: البته پس از این که هویت او افشا شد، فارسی حرف زد و به حضور در میان تجمع کنندگان اذعان داشت.

به گفته سخنگوی نیروی انتظامی، موضوع از طرف پلیس امنیت عمومی ناجا به وزارت خارجه اطلاع داده شد و در نهایت، سفیر انگلیس به منظور سیر مراحل قانونی تحویل نماینده وزیرخارجه شد.

با این که تمام شواهد علیه سفیر انگلیس در تهران است اما دفتر نخست وزیری انگلیس که پیش از این هم بیانیه ای در محکومیت دستگیری سفیر این کشور صادر کرده بود، دیروز از احضار سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در این ارتباط خبر داد. /خبرگزاری صداوسیما

ربیعی: دروغ نگفتیم بی اطلاع بودیم

سخنگوی دولت گفت: همه موضعگیری ها درباره سقوط هواپیما ریشه در بی اطلاعی یا بهتر بگویم بی اطلاع گذاشتن داشت.

علی ربیعی در نشست خبری با بیان این که انتقادات زیادی در این روزهای غم انگیز متوجه مسوولان و مقامات ذی ربط کشور شد، عنوان کرد: ما متهم به دروغگویی و پنهانکاری شدیم در حالی که واقعا این گونه نبود. حتی در بیانیه ای که در پنجشنبه شب منتشر کردم برداشت عدم صداقت صورت گرفت. اما واقعیت این است که ما دروغ نگفتیم. دروغ به معنی جعل آگاهانه و عامدانه واقعیت است. این چیزی بود که از جانب ما به هیچ وجه اتفاق نیفتاد./ایرنا

خروج آمریکا از منطقه باید در اولویت قرار گیرد

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار نخست وزیر سوریه تاکید کرد: برای پایان دادن به ناامنی، خروج آمریکا از منطقه باید در اولویت قرار گیرد.

علی شمخانی گفت: جمهوری اسلامی ایران با موشک باران پایگاه آمریکایی عین الاسد و پاسخ کوبنده به جنایت آمریکا؛ بار دیگر ثابت کرد تحت هیچ شرایطی از حفظ امنیت و منافع ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

وی افزود: ترامپ و مشاوران احمقش تصور می کردند با ترور فرمانده شجاع جبهه مقاومت حاج قاسم سلیمانی این جبهه را در منطقه دچار فروپاشی می کنند که نتیجه عکس داد و خون این شهید عزیز و همرزمانش موجب انسجام و تقویت بیشتر جبهه مقاومت و نفرت بیشتر مردم منطقه و جهان از آمریکا شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه تا نیرو های تروریستی آمریکا در منطقه غرب آسیا حضور داشته باشند این منطقه به ثبات، آرامش و امنیت پایدار دست نخواهد یافت، گفت: بدون شک در سایه وحدت ملت ها و دولت های منطقه خروج شرارت آمیز آمریکا تحقق می یابد./تسنیم

نامه نادران به رئیسی درباره نمایندگان رد صلاحیت شده

الیاس نادران، نماینده پیشین مجلس در نامه ای به رئیس قوه قضائیه نوشت: چنانچه مستحضر هستید، بنابر اظهارات سخنگوی محترم شورای نگهبان در رسانه ملی «90 نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی که معادل یک سوم از نمایندگان ثبت نام کننده است، عمدتا به دلایل مالی ردصلاحیت شده اند.»

نادران در این نامه با بیان اینکه منع ورود این افراد به مجلس شورای اسلامی، نباید پایان ماجرا باشد نوشته است: از شما خواهش می کنم دستور فرمایید، دادستانی کل تحقیق درباره خطاهای مالی نمایندگان ردصلاحیت شده را شروع کرده و علیه خطاکاران اعلام جرم کند. /فارس