آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۳
بانک و بیمه
۱۲

خبر بنگاه ها

سرمایه 25 هزار میلیارد ریالی لیزینگ ها در سال گذشته

گروه بنگاه ها : سرمایه شرکت های لیزینگ در پایان سال گذشته به 25 هزار میلیارد ریال رسید.این رقم در پایان سال 1396، 19 هزار میلیارد ریال بوده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، سرمایه شرکت های لیزینگ در سال 1393 تا سال 1395 به ترتیب 9هزار میلیارد ریال،10 هزار میلیارد ریال و17 هزار میلیارد ریال ثبت شده است. مقایسه تامین مالی از سهامداران وبانک ها نشان می دهد که جمع تامین مالی از سهامداران در شرکت های لیزینگ در سال 1397به رقم 37 هزار میلیارد ریال وتامین مالی از بانک ها به رقم 46 هزارو564 میلیارد ریال رسیده است.این در حالی است که در سال ماقبل آن یعنی سال 1396 جمع تامین مالی لیزینگ ها از بانک ها 46 هزار و844میلیارد ریال و جمع تامین مالی از سهامداران به 22 هزار میلیارد ریال بالغ می شد.

گزارش سالانه انجمن ملی لیزینگ نشان می دهد که مجموع تسهیلات اعطایی لیزینگ در سال 1397 به میزان 86 هزار میلیارد ریال وجمع دارایی ها 107 هزار میلیارد ریال بوده است.اما در سال 1396 جمع دارایی ها 106 هزار میلیارد ریال ومجموع تسهیلات اعطایی 87 هزار میلیارد ریال بود.جمع حقوق صاحبان سهام در سال گذشته 37 هزار میلیارد ریال و جمع کل بدهی ها 69 هزار میلیارد ریال بوده است. حقوق صاحبان سهام وجمع کل بدهی ها در سال 1396 به ترتیب 22هزار میلیارد ریال و83 هزار میلیارد ریال بود.این ارقام در سال 1393 نیز به ترتیب 14 هزار میلیارد ریال و50 هزار میلیارد ریال بوده است.

در سال 1397 نسبت دارایی های بلندمدت به بدهی های بلندمدت حدود 97/ 1 بوده است که این روند از سال 93 بین 5/ 1 برابر تا 8/ 2 برابر در نوسان بوده است.نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها در سال 97 حدود 35 درصد بوده که در مقایسه با روند ثابت سال های 93 تا 96 (متوسط 21 درصد) نشان دهنده افزایش ناگهانی در این نسبت ها است. روند نسبت جاری از سال 1393 تا 1396تقریبا ثابت بوده ودر سال 1397افزایش یافته است، به طوری که نسبت جاری در سال 1397 از 16/ 1 به 44/ 1 رسیده است. در سال 1397 نسبت دارایی جاری به کل دارایی ها 77 درصد بوده که از سال 93تا 97 دارای متوسط 5/ 72 درصد است.

ترکیب کل منابع مالی صنعت لیزینگ ها در پایان سال 1397 شامل 35 درصد سهم حقوق صاحبان سهام ,53 درصد حجم تامین مالی وبدهی کوتاه مدت و12 درصد سهم بدهی بلندمدت بوده است. در سال های 1393 تا 1396سهم بدهی جاری بیشتر بوده و سهم بدهی های بلندمدت تقریبا ثابت بوده است. با کاهش سهم بدهی های جاری در سال 1397 نسبت به سال 1396وثابت بودن سهم بدهی های بلند مدت و سهم حقوق صاحبان سهام از تامین منابع مالی از 21 درصد در سال 96 به 35 درصد در سال 97 افزایش یافته است. در سال 1397از شرکت های لیزینگی ثبت شده، 44شرکت عضو انجمن ملی لیزینگ ایران هستند که از این میان 15 شرکت مستقل، 19 شرکت بانکی و 8 شرکت وابسته هستند.

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

گروه بنگاه ها : بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را در دست اجرا دارد.

ابوذر سروش در نشست مشترک بانک توسعه صادرات ایران با معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد و دیگر مسوولان این وزارتخانه، ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال را ارائه کرد. به گفته سروش، بانک دیجیتال بانکی است که با درک عصر دیجیتال با ایجاد تحول در نگرش، فرهنگ، مدل کسب و کار، فرآیندها و محیط کار خود با محوریت فناوری های تحول آفرین و از طریق ایجاد تجربه ای جذاب برای مشتریان و کارکنانش به عملکرد مورد نظر خود دست می یابد.

به گفته عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران، حرکت هدفمند به سمت هوشمندسازی شعب و به کار گیری کانال های چندگانه، همه کاره و یکپارچه شروع شده است. وی در ادامه اقدامات اگزیم بانک ایران را برای بانکداری باز برشمرد و گفت: طراحی نقشه راه بانکداری باز و فراهم کردن زیرساخت های مرتبط با آن انجام شده و به منظور تقویت دانش فنی نیروی انسانی، دوره های آموزشی مختلف برگزار می شود. سروش تصریح کرد: اولویت حرکت به سمت فهم فرهنگ دیجیتال در بانک توسعه صادرات ایران در سه سطح هیات مدیره، مدیران ارشد و صف و ستاد است. سروش افزود: بانک توسعه صادرات ایران در برنامه راهبردی خود در حوزه خدمات به مشتریان، تقویت حمایت از شرکت های دانش بنیان را گنجانده است و به این ترتیب شناسایی و برقراری تعامل با شرکت ها و مهم ترین ارکان اکوسیستم دانش بنیان و فناور کشور از طریق ایجاد کمیته مشترک و شبکه سازی رویدادهای صادراتی به منظور ایجاد هماهنگی در اکوسیستم صادرات کشور در دستور کار قرار گرفت.

سروش از پیشنهاد ایجاد کارگروه ملی حمایت از شرکت های دانش بنیان صادراتی با محوریت معاونت علمی ریاست جمهوری خبر داد و گفت: تعامل سازنده ای با کریدورصادراتی و ستاد نانو شکل گرفت و خدمات مشاوره ای تخصصی در قالب جلسات آموزشی به اشکال مختلف در تهران و مراکز استان ها ارائه شد. عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران از ارائه خدمات و تامین مالی شرکت های فعال در زنجیره صادرات خبر داد و گفت: پس از مطالعه و بررسی پلت فرم های تامین مالی در زنجیره تامین و اصلاح فرآیندهای بانک، تامین مالی این شرکت ها آغازخواهد شد. سروش با تاکید بر ارجحیت نگاه فرآیند محور بر نگاه پروژه محور گفت: ضروری است ساختارهای مناسب برای حکمرانی دیجیتال در بانک فراهم شده و به جنبه هایی مانند آموزش و فرهنگ سازی کارکنان بیش از جنبه های سخت افزاری توجه شود.

به گفته عضو هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران، باید در عرصه تحول دیجیتال، استفاده از روش های جمع سپاری درون و برون سازمانی برای حل چالش های نوآوری، مشارکت با شرکت های فین تک و فناور برای خلق ارزش های جدید و بهبود تجربه مشتری، توجه به نقش تسهیل گری فناوری اطلاعات و نیز توجه به نقاط قوت بانک در حوزه ارزی مدنظر قرار بگیرد. این نشست با حضور عباس معمارنژاد، معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر اقتصاد، دکتر صالح آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات و کارشناسان متخصص حوزه بانکداری دیجیتال در بانک توسعه صادرات ایران برگزار شد.