آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
فرهنگ: سینما
۱۱

صحبت از اختصاص بودجه حمایتی 8 میلیارد تومانی برای برگزاری مهم ترین رویداد سینمایی کشور است

شهرداری تهران، اسپانسر جشنواره فیلم فجر

علی رستگار

مسوولان شهرداری تهران و مدیران برگزارکننده سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، این روزها در حال برگزاری جلساتی مشترک برای حمایت مالی مهم ترین رویداد سینمایی کشور هستند. با این روند و بنا به اعلام مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران به جام جم، به نظر می رسد به احتمال فراوان، شهرداری تهران، حامی اصلی مالی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر باشد.

هر سال حوالی روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر، گمانه زنی ها و پیش بینی هایی برای حامی مالی این مهم ترین رویداد سینمایی کشور انجام می شود. معمولا هم روال این است که دبیران و برگزارکنندگان جشنواره به صراحت و با شفافیت در این زمینه اعلام موضع نمی کنند و نامی از حامی مالی به زبان نمی آورند. این خودداری که معمولا تا زمان برگزاری نشست رسانه ای دبیر جشنواره ادامه دارد، باعث شکل گیری حرف و حدیث ها، شائبه ها و شایعاتی در فضای رسانه ای می شود. گاهی حتی به نظر می رسد اعلام رسمی دبیر و برگزارکنندگان نیز خط پایانی بر گمانه زنی ها و حقایق احتمالی پشت پرده نباشد، به عنوان مثال مسوولان جشنواره سال گذشته، از همراه اول به عنوان حامی مالی اصلی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر یاد کردند، اما بعدها سیدرضا میرکریمی، دبیر سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در گفت وگویی با روزنامه «صبح نو» در اردیبهشت 98 منتشر شد، از سجاد علیجانی به عنوان حامی مالی جشنواره سی و هفتم فیلم فجر (در بخش ملی) نام برد! درواقع این نمونه نشان داد که گاهی ممکن است حتی پشت اعلام رسمی نیز واقعیت های دیگری پنهان باشد.

 به امید شفاف سازی

با این که شعار شفاف سازی همواره و در دوره مدیریت حسین انتظامی، رئیس سازمان سینمایی مطرح است، انتظار می رود این بار به شکل واضح، شفاف و صادقانه درباره حمایت مالی این دوره جشنواره فیلم فجر اطلاع رسانی شود و شاهد هیچ حامی و سرمایه گذار در سایه ای نباشیم. شاید این سوال مطرح شود که چه اصراری بر لزوم شفافیت در این زمینه است و اعلام نام حامی مالی چه دردی را دوا می کند. نکته اینجاست که چون معمولا حامیان مالی جشنواره از برندها و بازوهای پرقدرت اقتصادی کشور هستند، احتمال مشارکت و سرمایه گذاری آنها به شکل معمول و مرسوم در تولیدات سالانه سینمایی وجود دارد، از جمله آثاری که به جشنواره فیلم فجر هم راه پیدا می کنند. بنابراین در چنین شرایطی، فضا مستعد جهت گیری احتمالی در انتخاب ها و داوری ها نیز خواهد بود. برای همین بهتر است برای جلوگیری از هرگونه شائبه، به شکل شفاف و صریح درباره حامیان مالی جشنواره و البته سرمایه گذاران فیلم های حاضر در این رویداد صحبت شود. ضمن این که صداقت در زمینه اعلام حامی مالی، باعث اعتنا و اطمینان کامل به صحت و سقم دیگر موارد و جزئیات مهم ترین رویداد سینمایی کشور هم خواهد شد.

 قطعیت  90 درصدی!

پس از شنیدن زمزمه هایی درباره جدی تر شدن حمایت مالی شهرداری تهران از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، با مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران تماس گرفتیم. غلامحسین محمدی صحبت درباره جزئیات حمایت مالی شهرداری تهران از جشنواره سی و هشتم فیلم فجر را به یکی دو روز آینده موکول کرد، اما ضمن تایید ضمنی این همکاری و همراهی، در سخنان کوتاهی به جام جم گفت: هنوز تفاهم شهرداری تهران با جشنواره فیلم فجر قطعی نشده و هنوز یک سری از بخش ها باقی مانده که در حال نهایی کردن آن هستیم. اما در حال گفت وگو با دوستان در جشنواره فیلم فجر هستیم و بخش عمده ای و حدود 80 تا 90 درصد کار جلو رفته است. بخش کوتاهی از آن باقی مانده که آن هم بعد از نهایی شدن در ادامه جلسات، اطلاع رسانی خواهد شد.  مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران در جواب سوال خبرنگار ما درباره بودجه مطرح شده هشت میلیارد تومانی شهرداری تهران در زمینه حمایت مالی از سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیز  بدون تکذیب این رقم تنها به گفتن این جمله بسنده کرد: بعدا راجع به همه اینها بصورت شفاف صحبت می کنیم.

هرچند غلامحسین محمدی به جزئیات این توافق اشاره نکرد و آن را در شرف نهایی شدن اعلام کرد ولی شنیده های جام جم حاکی از قطعی شدن و امضای قرارداد بین طرفین است.

 سوابق سینمایی شهرداری

خب، مجموعه شهرداری تهران نه تنها بی ربط با فضای سینمایی نیست بلکه بخش مهمی از بار سینمایی پایتخت بر دوش آنهاست. این پیشینه سینمایی هم به پردیس های سینمایی چون آزادی، باغ کتاب، ملت، تماشا، رازی، راگا و... مربوط می شود که سینماهای شهرداری تهران هستند و هم به برگزاری جشنواره فیلم شهر که موسسه تصویر شهر - سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران- آن را برگزار می کند که به مباحث و موضوعاتی چون مدیریت شهری در جهت ترسیم و ترویج الگویی مناسب برای زندگی شهری و صنعتی امروز و... می پردازد. به جز اینها بخش هایی از فضاهای شهری نیز در اختیار بیلبوردهای تبلیغاتی فیلم ها قرار می گیرد. همچنین مجموعه شهرداری، در طول سال همکاری ها و تعامل های دیگری هم با تولیدکنندگان آثار سینمایی و دیگر بخش های مرتبط با سینما دارد. بنابراین حمایت مالی شهرداری تهران از جشنواره فیلم فجر فی نفسه اقدامی مثبت و قابل انتظار است و می توان به عنوان تعاملی فرهنگی از آن یاد کرد.

ضمن این که شهرداری تهران در سال های قبل و در همه دوره های برگزاری جشنواره فیلم فجر، به نوعی با این رویداد همکاری و همراهی کرده است و حتی حمایت مالی شهرداری از جشنواره فیلم فجر هم مسبوق به سابقه است و تنها محدود به دوره پیش رو نیست.

با این حال نقدها و نظراتی هم درباره برخی موازی کاری ها مطرح است و به عنوان مهم ترین مثال از برگزاری جشنواره فیلم شهر یاد می کنند که آن طور که باید بعد از هفت دوره برگزاری نتوانسته اتفاق مهم و جریان سازی را در حوزه سینما رقم بزند و بودجه های تخصیص یافته به این رویداد می توانست و می تواند در برگزاری بهتر و شایسته تر جشنواره فیلم فجر به کار آید و حتی آن اهداف و موضوعات جشنواره فیلم شهر نیز در قالب برخی فیلم های جشنواره فیلم فجر لحاظ شود.

 تهیه کنندگی آقای شهردار

پیروز حناچی، شهردار تهران که در اوایل دهه70 برای دو سال قائم مقام رئیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود (او تحصیلکرده همین دانشکده هم است)،

به جز حضور همیشگی در رویدادهای سینمایی همچون جشنواره جهانی فیلم فجر، جشنواره سینماحقیقت، جشنواره فیلم شهر (که البته طبیعی است) و...، مدتی قبل به جرگه تهیه کنندگان هم پیوست و مستندی به نام «زمستان است» (به کارگردانی مهرداد زاهدیان) را هم تهیه کرد؛ فیلمی با موضوع تاریخچه خیابان لاله زار که در بیست و یکمین جشن سینمای ایران، برنده تندیس بهترین فیلم مستند بلند هم شد.

نکته جالب اینجاست که فیلم یکی از ده فیلم انتخاب شده برای حضور در بخش مستند جشنواره فیلم فجر امسال هم است که فارغ از شایستگی های کیفی اثر برای راه یافتن به جشنواره، درصورت حمایت مالی شهرداری تهران از جشنواره فیلم فجر، قطعا سوالاتی را ایجاد خواهد کرد.