آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
سیاست
۶

گفت و گو با رئیس گروه ایران شناسی دانشگاه ایروان درباره دیدگاه جامعه ارمنستان نسبت به اقدام تروریستی آمریکا

سوگ جاودانه است، اگر مبارزه نیست

این روزها اخبار ضدونقیض زیادی، به ویژه در فضای مجازی مطرح می شود. در خلال همین خبرها هم ادعاهای زیادی مبنی بر واکنش مردم کشورهای همسایه ایران به اقدام تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن سردار سلیمانی مطرح می شود، حتی شایعه ای درباره تبریک نخست وزیر ارمنستان به آمریکا. خبری که البته تکذیب شد و نیکول پاشینیان، نخست وزیر این کشور، در صفحه فیس بوک خود نوشت: «یک صفحه جعلی به زبان ارمنی در فیس بوک خبری جعلی منتشر کرده است مبنی بر اینکه من به دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، به مناسبت موفقیت یک عملیات «ضدایرانی موفق» تبریک گفته ام». او نوشت که «این مثالی است از وقتی که «آزادی بیان» غیرواقعی تهدیدی برای امنیت ملی ما ایجاد می کند. مبنای این خبر جعلی و خواسته های واقعی آنها باید روشن شوند». به نظر می رسد در چنین شرایطی برای پاسخ دقیق به این پرسش که واکنش افکار عمومی در کشورهای همسایه به اقدام تروریستی آمریکا چه بوده است، باید به شخصیت های دانشگاهی این کشورها رجوع کرد. وارطان وسکانیان، رئیس گروه ایران شناسی دانشگاه ایروان ارمنستان، به پرسش های «شرق» در این زمینه پاسخ می دهد.
شما شایعه تبریک نخست وزیر ارمنستان به آمریکا را شنیدید؟

خبر ابتدایی کاملا کذب و دروغین بود. بعضی از کشورهای منطقه که هدف اصلی آنها فروپاشی ایران است، سعی می کنند با چنین شایعه سازی هایی علیه ارمنی ها اقداماتی انجام دهند. البته هرگز موفق نمی شوند و دیروز نیز وزیر خارجه ارمنستان در گفت وگوی تلفنی با وزیر خارجه ایران تسلیت رسمی دولت ارمنستان را به مناسبت شهادت سردار سلیمانی به دوستان و برادران ایرانی ابراز کردند.

گویا شما در تهران حضور دارید.

برای تعطیلات ژانویه به ایران آمده بودم که خبر اسفناک ترور سردار سلیمانی را شنیدم و در راهپیمایی مردم تبریز هم شرکت کردم.

در نخستین روزهای پس از ترور سردار سلیمانی هستیم. در ابتدا مقامات آمریکایی ادعا کردند که مردم عراق از این اقدام تروریستی خوشحال هستند، اما در تشییع پیکر شهدا هزاران نفر شرکت کردند. از این دست ادعاها درباره کشورهای دیگر منطقه هم شد. در ارمنستان دیدگاه مردم به این اقدام تروریستی چطور بود؟

ابتدا شهادت سردار سلیمانی را از طرف خودم و جوامع فرهنگی ارمنستان به برادران و خواهران ایرانی و مردم ایران تسلیت عرض می کنم. شهادت ایشان تمام مردم مشرق زمین، از جمله مردم ارمنستان را غمگین کرد. ایشان در ارمنستان محبوب و شناخته شده بودند. جوامع مختلف ارمنی از دانشگاهیان گرفته تا فرهیختگان و محافل سیاسی ابراز تسلیت و همدردی با مردم و کشور ایران دارند. باید توجه کرد که در ارمنستان یک نهضت ایران گرایی وجود دارد و مردم ارمنستان برای ایران به عنوان کشور دوست و برادر احترام قائل هستند. از این منظر تقریبا هیچ قشری در ارمنستان این خبر اسفناک را نادیده نگرفت و جامعه ارمنی با مردم ایران ابراز همدردی داشتند. بنابراین ایران در شمال کشوری دوست و برادر دارد که در تمام مسائل منطقه ای و امنیتی در چارچوب محور مقاومت در کنارش ایستاده است. مردم ارمنستان با موفقیت های مردم ایران شاد و با چنین خبرهایی غمگین می شوند.

شما از محور مقاومت گفتید. آیا افکار عمومی در ارمنستان در مسائل منطقه ای به محور مقاومت نزدیک است؟

جوامع ارمنی در کشورهای منطقه نیز مورد هدف گروهک های تروریستی مثل داعش و سایر تروریست هایی که در خاورمیانه عملیات های ننگین انجام می دهند، قرار گرفتند. از سوی دیگر این گروه ها تهدیدی علیه اقلیت های دینی مثل ایزدیان در ارمنستان هستند. از این لحاظ تشکیل محور مقاومتی و رهبری ایران در این محور در حیطه منافع ملی ارمنستان است. به این ترتیب ارمنستان به عنوان کشور دوست و برادر از موضع گیری های ایران حمایت می کند، به ویژه در محافل دانشگاهی و روشنفکری، ایران به عنوان یکی از پایه ها و ارکان محور مقاومت محسوب می شود که با تروریسم بین المللی در خاورمیانه در حال مبارزه و جنگ است. تروریسم پدیده بین المللی و فرامرزی است و هیچ کشوری از عملیات های ننگین تروریستی در امان نیست.

روابط دیپلماتیک ایران با ارمنستان در سال های اخیر به سطح بالایی رسیده است. در سال جاری هم نخست وزیر ارمنستان در سفری رسمی به ایران آمد و با مقامات کشور دیدار کرد. سطح روابط در مقطع فعلی را چطور ارزیابی می کنید؟

روابط میان ایران و ارمنستان مربوط به دولت ها نیست. این دو کشور به عنوان دو ملت ریشه دار در منطقه سابقه روابط و مناسبات هزاران ساله دارند. از این لحاظ همواره در ارمنستان، ایران را به عنوان کشوری دوست و حتی برادر می پندارند. در مقطع فعلی نیز روابط سیاسی ایران و ارمنستان به همین ترتیب در بالا ترین سطح قرار گرفته است، ولی متاسفانه در حوزه اقتصادی جای کار زیادی وجود دارد. می توان همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور را در چارچوب اتحادیه اوراسیا گسترش داد. در زمینه فرهنگی نیز تلاش هایی برای معرفی بیشتر ایران به مردم ارمنستان و برعکس انجام می گیرد، چراکه شناخت از یکدیگر به عنوان یک اصل می تواند در روابط سیاسی و اقتصادی نیز نقش موثری داشته باشد.

رابطه ارمنستان با آمریکا در چه وضعیتی است؟ به نظر می رسد فشارهایی به ارمنستان برای تغییر نوع رابطه با ایران وجود دارد.

متاسفانه برخی از سیاست مداران آمریکایی فشارهایی به ارمنستان وارد می کنند. اما باید بار دیگر تاکید کنم که در جو و محیط اجتماعی ارمنستان، ایران به عنوان کشور دوست و برادر قلمداد می شود. بنابراین این رابطه هرگز منوط به فشارهای کشورهای دیگر که هدف های مغرضانه دارند نیست.

بنابراین فکر می کنید فشارها تاثیرگذار نیست؟

در برخی حوزه ها، به ویژه حوزه اقتصادی و مبادلات بانکی این فشارها تاثیرگذار است، اما نباید به این فشارها توجه داشت، چراکه پتانسیل بالای اقتصادی بین ایران و ارمنستان وجود دارد که باید عملیاتی شود. از سوی دیگر ارمنستان به عنوان حلقه مهم اتصال خلیج فارس به دریای سیاه که در راستای منافع ملی دو طرف است باید مورد توجه قرار گیرد.  می خواهم سخنانم را با یکی از جملات فداییان و مبارزان استقلال ارمنستان به پایان برسانم: «سوگ جاودان است اگر مبارزه نیست». فکر می کنم مردم دوست و برادر ایران به موفقیت خواهند رسید و در خاورمیانه شاهد ثبات و امنیت خواهیم بود. ایران نیز به عنوان یکی از ابرقدرت های خاورمیانه ای در این امر نقش بسزایی خواهد داشت. ایران یکی از عوامل مهم جلوگیری از فروپاشی منطقه است و قدرت ایران به منافع ملی ارمنستان نیز مرتبط است.