آرشیو سه‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۶
ورزش
۴

گزارش جام جم از جزئیات و پشت پرده اتفاقات یکشنبه شب باشگاه پرسپولیس

نیمکت کالدرون چگونه به گل محمدی رسید؟

کاوه علی اسماعیلی

یحیی گل محمدی ظهر دیروز به عنوان سرمربی جدید پرسپولیس معرفی شد تا گزارش دیروز جام جم تایید شود.

گل محمدی در اوج التهاب های جدایی برانکو به نیمکت پرسپولیس نزدیک شده بود؛ اما مشخص نشد به چه دلیلی دوباره عازم مشهد شد و به شهرخودرو برگشت. اما این مرحله دیگر ماجرای ابتدای فصل تکرار نشد و یحیی به تیم سابق خود برگشت تا خاطرات تلخ گذشته را پاک کند. اولین حضور او روی نیمکت پرسپولیس به این دلیل که با آن شکست تلخ در فینال جام حذفی و وداع تلخ تر مهدی مهدوی کیا از فوتبال توام بود، حضوری باشکوه و قدرتمندانه نبود. او بعد از آن حضور، روزهای خوبی را در نفت تهران، ذوب آهن اصفهان و پدیده و شهرخودرو مشهد سپری کرد. او نیم فصل ناموفقی هم در تراکتور تبریز و همین طور فصلی ناموفق در گل ریحان البرز داشت که نمی توان آنها را به روزهای خوب یحیی در پست مربیگری اضافه کرد.

حالا یحیی گل محمدی دوباره به نیمکت پرسپولیس رسید و این بار می خواهد روزهای آفتابی را برای پرسپولیس بسازد؛ اما همه می دانند که کار او چقدر سخت است. در این گزارش پشت پرده توافق گل محمدی با باشگاه پرسپولیس را منتشر می کنیم تا روند مذاکرات و چگونگی توافق را بدانید.

  شکست بدهنگام پرسپولیس

اگر پرسپولیس در پایان نیم فصل نتایج خوبی نمی گرفت، شاید یحیی گل محمدی زودتر به این تیم برمی گشت. بازی روز جمعه اول آذر پرسپولیس در ورزشگاه آزادی مقابل نفت مسجد سلیمان و شکست یک بر صفر این تیم و شعارهای «حیا کن رها کن» هواداران موجب شد پرسپولیس به مربی جدید فکر کند. همان زمان تصمیم هیات مدیره این بود که سرمربی جدید به تیم بیاید. مذاکرات شفاهی و غیر مستقیم، با پالس های مثبت یحیی گل محمدی همراه شد؛ اما انصاری فرد اجازه داد کالدرون یک بازی دیگر هم فرصت داشته باشد. او در نامه ای کتبی به کالدرون اولتیماتوم داد که در صورت شکستی دیگر، به همکاری با این مربی پایان خواهد داد. شانس کالدرون این بود که بازی با نساجی که در روزهای ابتدایی آذر در فرم خوبی بود به دلیل آلودگی هوا (در روز 8 آذر) لغو شد و پرسپولیس در اولین بازی روز 14 آذر به اصفهان رفت تا بازی هفته 13 را

مقابل ذوب آهن برگزار کند. برد 3 بر صفر پرسپولیس مقابل ذوب آهن بحران زده، آغاز بردهای پرسپولیس در دیدارهای آسان آخر نیم فصل بود. بعد از آن روند بردهای تیم قرمز آغاز شد و کالدرون ماند.

 انصاری فرد نخواست آبادان را به هم بریزد

روزهایی که گابریل کالدرون دست باشگاه را در پوست گردو گذاشته بود و مدام برای باشگاه شرط های عجیب تعریف می کرد، انصاری فرد به دنبال گزینه ای مناسب برای نیمکتش می گشت. انصاری فرد در حین مذاکراتش متوجه شد که در قرارداد دراگان اسکوچیچ، بندی وجود دارد که اگر 140 هزار دلار بدهد، آزاد می شود. او می توانست این بند را فعال کند و اسکوچیچ (که تیمی فوق العاده در آبادان ساخته) را به تهران بیاورد؛ اما نخواست تیم خوب شهر آبادان را خراب کند و فضای این شهر را به سمت التهاب ببرد. این موردی است که شاید انصاری فرد در گفت وگوی دیشب با محمدحسین میثاقی در برنامه فوتبال برتر به آن اشاره کرده باشد.

 کالدرون از تونل وحشت فرار کرد؟

گابریل کالدرون خوب می دانست که چه روزهای سختی در انتظار اوست. افراد نزدیک به تیم معتقدند، شرط های عجیب و غیرمنطقی او برای باشگاه پرسپولیس به این دلیل بود که مرد آرژانتینی می دانست چه روزهای وحشتناکی در انتظار اوست و می خواست از این روزهای سخت فرار کند. ضمن آن که پست های عجیب و مصاحبه های شگفت انگیز موجب شده بود این مربی از چشم هواداران بیفتد. کالدرون می دانست چه در انتظار اوست که نیامد. پرسپولیس به محض شروع نیم فصل دوم باید از تونل وحشت بگذرد. به این بازی ها دقت کنید: بازی با تراکتور در تهران، مقابل صنعت نفت در آبادان، دربی تهران مقابل استقلال، بازی با سپاهان در اصفهان و بازی با شهرخودرو در تهران. به این بازی ها، حضور در لیگ قهرمانان آسیا و بازی نیمه نهایی جام حذفی را هم اضافه کنید تا بدانید ماموریت پرسپولیس در روزهای باقیمانده از سال 98 تا چه اندازه دشوار است. در حقیقت باید به شجاعت یحیی گل محمدی آفرین گفت که با علم به این برنامه سنگین و بار کمرشکن، پذیرفته روی نیمکت قرمزها بنشیند.

 مذاکرات سخت برای یحیی

روند مذاکرات محمدحسن انصاری فرد با مدیران شهرخودرو برای جذب یحیی گل محمدی بسیار دشوار و پیچیده بود. آنها در عصر یکشنبه به یکباره با همه چیز مخالفت کردند و می رفت تا جذب گل محمدی کاملا منتفی شود. شهرخودرویی ها حتی بلیت مشهد را هم برای یحیی گرفتند؛ اما انصاری فرد در مذاکرات یکشنبه شب دوباره آنها را متقاعد کرد که گل محمدی را به پرسپولیس بدهند چون دل یحیی دیگر در مشهد نبود.

 5 میلیارد پول رضایتنامه

پول رضایتنامه یحیی گل محمدی طبق آنچه در قرارداد او آمده، پنج میلیارد تومان است که انصاری فرد با قرض از دوستان و تلاش فراوان توانست 5/1 میلیارد آن را همان یکشنبه شب فراهم کند و باید 5/3 میلیارد باقیمانده را هم خیلی سریع به حساب شهرخودرو واریز کند.

 دستیاران یحیی در پرسپولیس

حمید مطهری و داود فنایی دستیاران یحیی گل محمدی در شهرخودرو با او به پرسپولیس می آیند. باشگاه شهرخودرو دیروز اعلام کرد که ترجیح می دهد به همکاری با دستیاران گل محمدی خاتمه دهد در حالی که این دو نفر اصلا قرار نبود بمانند و در مذاکرات گل محمدی با انصاری فرد قرار شد آنها هم به نیمکت پرسپولیس منتقل شوند. مزیت این دو نفر این است که هر دو سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را در کارنامه دارند و مشکلی از این بابت برای مخالفت هواداران متوجه آنها نیست.

 کریم می ماند، سیدی می رود

محسن سیدی مربی دروازه بان های پرسپولیس در نیم فصل دوم از تیم  جدا خواهد شد چون فنایی همراه یحیی به تیم اضافه می شود. اما کریم باقری به دلیل جایگاهی که نزد گل محمدی، هواداران و همین طور بازیکنان پرسپولیس دارد، در میان اعضای کادر فنی باقی خواهد ماند.

 یحیی از امروز در تمرین

یحیی گل محمدی سرمربی جدید پرسپولیس ساعت 19 دیشب به باشگاه رفت تا اولین جلسه رسمی سرمربی و مدیرعامل در باشگاه برگزار شود. او از امروز در تمرین تیم به بازیکنان معرفی می شود و در حقیقت کار رسمی تیم برای نیم فصل دوم از امروز استارت خواهد خورد.

 لیست مازاد

به نظر نمی رسد لیست مازاد گابریل کالدرون تغییر عمده ای کرده باشد. البته کالدرون، امید عالیشاه را نمی خواست و گل محمدی این بازیکن را می خواهد. کالدرون گفته بود محمدامین اسدی را نمی خواهد (که رفت)، آدام همتی، ماهینی و فرشاد احمدزاده هم در لیست خروجی او قرار داشتند. احمدزاده که در برنامه های گل محمدی هم نبود و یکشنبه شب از تیم جدا شد و به شهرخودرو یا تراکتور خواهد رفت. همتی هم در برنامه های سرمربی جدید نیست و به نظر نمی رسد حساب ویژه ای روی ماهینی باز کرده باشد و احتمالا این بازیکن هم از پرسپولیس جدا خواهد شد.

 اوساگونا تست پزشکی داد

خرید جدید پرسپولیس مشکل پزشکی ندارد. دیروز شایعه شده بود که کریستین اوساگونا خرید تازه پرسپولیس مشکل حاد پزشکی دارد و نمی تواند برای پرسپولیس در نیم فصل دوم بازی کند در حالی که دیروز باشگاه پرسپولیس اعلام کرد این بازیکن در تست پزشکی شرکت کرده و سلامتی او مورد تایید قرار گرفته است. گل محمدی هم اعلام کرده که این بازیکن را می شناسد و از او به خوبی استفاده می کند.