آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
جهان
۷

رویداد

برکناری مسئول  روابط چین و هنگ کنگ

بنا بر گزارش خبرگزاری دولتی چین، این کشور فرستاده ارشد خود در هنگ کنگ را برکنار کرده است. وانگ جیمین، مدیر دفتر هماهنگی روابط چین و هنگ کنگ بود. این برکناری در پی شش ماه اعتراض های عمدتا خشونت آمیز حامیان دموکراسی در هنگ کنگ انجام شد که آزمونی برای سنجش تحمل چین در مقابل مقامات عالی رتبه هنگ کنگ بود.

اعزام 2200 تفنگدار آمریکایی به خاورمیانه

روز شنبه دو هزار و 200 نیرو از تفنگداران دریایی آمریکا با ناو «یواس اس بتان» عازم خاورمیانه شدند. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت «میلیتری» که به امور نظامی آمریکا می پردازد، یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) که خواست نامش فاش نشود، گفت، مسیر ناو مذکور تغییر کرده و مشارکت تفنگداران دریایی آمریکا در مانور نظامی در مراکش لغو شده و این نیروها به خاورمیانه اعزام شده اند.

بازنگری در سطح تهدید تروریستی آلمان

در پی رخدادهای اخیر در خاورمیانه، وزارت کشور آلمان در سطوح «تهدید تروریستی» خودش در داخل و خارج بازنگری کرده است. روزنامه دی ولت چاپ یکشنبه گزارش داد، «دفتر پلیس کیفری فدرال» آلمان خط مشی به روزرسانی شده را به پلیس 16 ایالت این کشور ارسال کرد تا آنها بتوانند «تدابیر امنیتی مناسب» در واکنش به تحولات امنیتی اخیر اتخاذ کنند.

تقدیر پمپئو از ولیعهد بحرین

پس از حمله تروریستی آمریکا در نزدیکی فرودگاه بغداد، واشنگتن از منامه برای حمایت از دیپلمات ها و سربازانش در بحرین تقدیر و تشکر کرد. طبق بیانیه وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور، در تماس تلفنی با سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین، به بررسی وضعیت عراق و مسئله ایران پرداخت.

مواجهه اتریش با حمله سایبری

وزارت خارجه اتریش با بیان اینکه در حال مقابله با یک حمله سایبری جدی است، تاکید کرد شاید یک کشور دیگر مقصر آن باشد. به گزارش دویچه وله، وزارت خارجه در بیانیه ای مشترک با وزارت کشور اتریش اعلام کرد: با توجه به شدت و ماهیت این حمله، می توان گفت که این اقدام از سوی یک عامل دولتی صورت گرفته است. در این بیانیه همچنین آمده است، در گذشته، سایر کشورهای اروپایی نیز هدف حملات سایبری مشابهی قرار گرفته بودند.

ازسرگیری برنامه های آموزش ارتش در پاکستان

بر اساس اعلام اداره امور جنوب و مرکز آسیای ایالات متحده، رئیس جمهوری آمریکا دستور برقراری برنامه های آموزشی و تمرین نظامی در پاکستان را پس از بیش از یک سال تعلیق دوباره صادر کرده است. به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری دویچه وله، این اقدام از سوی دولت آمریکا نشانه ای از گرم شدن روابط بین اسلام آباد و واشنگتن پس از دیدار میان عمران خان، نخست وزیر پاکستان و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سال گذشته میلادی است.

برگزاری دور دوم انتخابات کرواسی

مردم کرواسی روز گذشته برای شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری که رقابتی تنگاتنگ میان زوران میلانوویچ و کولیندا گرابار- کیتاروویچ است، به پای صندوق های رای رفتند. در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری کرواسی که دو هفته قبل انجام شد، زوران میلانوویچ، نخست وزیر سابق از حزب سوسیال دموکرات، در میان 11 کاندیدای دیگر با کسب 29.6 درصد آرا اول شد. نفر دوم خانم کولیندا گرابار - کیتاروویچ، رئیس جمهوری کنونی از حزب اتحاد دموکراتیک کرواسی، با 26.7 درصد آراست.

رای اعتماد به دولت جدید تونس

پارلمان تونس جمعه آینده جلسه عمومی برای بررسی رای اعتماد به دولت حبیب الجملی، نخست وزیر مکلف تونس را برگزار می کند.

تغییر  روال مهاجرتی در ژاپن

ژاپن می گوید روال مهاجرتی و خروج از این کشور را سخت می کند. این تصمیم پس از آن اعلام شد که کارلوس گون، رئیس پیشین نیسان، از ژاپن گریخت. گون با اتهام تخلف مالی روبه رو بود و با قرار وثیقه یک میلیارد ین (هشت میلیون و 900 هزار دلار) آزاد شده بود، اما اجازه خروج از کشور را نداشت، اما هفته پیش از ژاپن گریخت و به لبنان رفت.