آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
جهان
۷

خبر

حمله به فرودگاه و مدرسه نظامی لیبی

در جریان حملات هوایی شب گذشته در طرابلس، پایتخت لیبی به یک مدرسه نظامی و تنها فرودگاه این شهر دست کم 30 نفر کشته و ده ها نفر مجروح شدند. به گزارش بی بی سی، دولت مورد حمایت سازمان ملل در لیبی خواستار برگزاری جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شده و مقامات، نیروهای ژنرال حفتر را مسئول این حملات دانسته اند.

به گفته وزیر بهداشت انتظار می رود بر شمار کشته شدگان و مجروحان این حملات افزوده شود. «ارتش ملی» ژنرال حفتر بخش بزرگی از شرق لیبی را در دست دارد و از مدت ها پیش درصدد تصرف طرابلس، پایتخت لیبی است.

در پی تصمیم ترکیه به مداخله نظامی و اعزام نیرو به لیبی در پشتیبانی از دولت مورد حمایت سازمان ملل در طرابلس، نیروهای ژنرال حفتر بر حملات خود افزوده اند. روز گذشته هم اعلام شد که مداخله گسترده نظامی ترکیه در لیبی با واکنش تند ژنرال حفتر روبه رو شده است. ترکیه به دنبال آن است تا جلوی پیشروی های نیروهای ژنرال حفتر را بگیرد.

پنجشنبه گذشته پارلمان ترکیه طرح اعزام نیروی نظامی به لیبی را با 325 رای موافق در برابر 184 رای مخالف به تصویب رساند. این طرح بنا بر درخواست رجب طیب اردوغان در پارلمان ترکیه به رای گذاشته شد. ترکیه از دولت قانونی لیبی که از طرف جوامع بین المللی به رسمیت شناخته شده حمایت می کند. اردوغان می گوید ترکیه به دعوت رسمی دولت قانونی لیبی نیروی نظامی به این کشور اعزام می کند. دولت «وفاق ملی» که بر طرابلس و بخشی از لیبی تسلط دارد، از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است. این دولت علیه ژنرال شورشی حفتر مبارزه می کند که از طرف مصر، عربستان، امارات متحده عربی، فرانسه و روسیه حمایت می شود .

لیبی در دریای مدیترانه متحد ترکیه به حساب می آید. در دریای مدیترانه بر سر بهره برداری از منابع گازی بین ترکیه و کشورهای هم جوار نظر واحدی وجود ندارد. ترکیه از پروژ ه های حفاری و بهره برداری از منابع گازی کشورهای مجاور دریای مدیترانه کنار گذاشته شده است. در نتیجه ترکیه با دولت مستقر در طرابلس دو توافق نامه مهم امضا کرد؛ یکی در مورد همکاری های امنیتی و نظامی و دیگری درباره مرزهای آبی مشترک در دریای مدیترانه.

نشست مقامات عربستان و هم پیمانانش برای مقابله با حوثی ها

فرماندهان ارشد نظامی عربستان دیداری با فرماندهان و مسئولان نظامی کشورهای «دوست» جهت «تعیین استراتژی پیشرفته برای مقابله با نیروهای وابسته به حوثی ها» در صورت حمله به زیرساخت های شهری و اقتصادی کشورهای عضو ائتلاف عربی داشتند. به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط، براساس اطلاعات به دست آمده، این استراتژی شامل آمادگی برای آغاز عملیات ها و حملات نظامی سخت علیه رهبران حوثی ها از طریق ترور فرماندهانی که راه حل سیاسی را بلاتکلیف رها کرده اند و هدف گیری پایگاه ها و منافع آنها در یمن است.

طبق اطلاعات یادشده، این حملات با استفاده از سامانه های رصد و هدف گیری جدید که از امکانات بسیار خوبی برخوردار هستند، از جمله آرایش نظامی اسکادران های جنگنده های وابسته به کشورهای دوست عربستان و رادارها و سامانه های پدافند هوایی و سلاح های باکیفیت و مدرن انجام می شوند. این استراتژی پیشرفته بر اساس فرضیه احتمالی حمله نیروهای وابسته به انصارالله تدوین شد.

یک مسئول عربستانی در پاسخ به تماس تلفنی روزنامه الشرق الاوسط تاکید کرد هرگز درباره مسائل مربوط به استراتژی های داخلی یا هرگونه توافق میان عربستان و کشورهای دوست اظهارنظری نخواهد کرد. این مسئول عربستانی در ادامه مدعی شد: ائتلاف عربی به رهبری عربستان به حفظ آرامش، اجرای تمامی اقدامات سیاسی و نظامی لازم برای حفاظت از آن، حمایت از اقدامات مارتین گریفیث، فرستاده سازمان ملل به یمن برای دستیابی به راه حل سیاسی جامعی میان تمامی طرف های یمنی و بازگشت یمن به جایگاهش در میان کشورهای عربی پایبند است.

سفر پسر پادشاه سعودی به لندن و واشنگتن

همچنین در پی تحولات اخیر در منطقه، معاون وزیر دفاع سعودی به دستور ولیعهد این کشور در دو روز آتی به واشنگتن و لندن می رود. روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن به نقل از منابع آگاه نوشت، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع این کشور و برادر کوچک ترش دستور داده در دو روز آینده به آمریکا و بریتانیا سفر کند. به گفته این منابع، خالد بن سلمان در آمریکا با مقامات ارشد کاخ سفید و دو وزارت خارجه و دفاع دیدار و گفت وگو خواهد کرد. تحرکات آمریکا همچنان ادامه دارند و در همین زمینه روز شنبه دوهزارو 200 نیرو از تفنگداران دریایی آمریکا با ناو «یواس اس باتاآن» عازم خاورمیانه شدند.