آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
استان ها
۱۹

خبر کوتاه

توسعه قشم با همکاری دانشگاه خوارزمی

دنیای اقتصاد - بندرعباس : رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در دیدار با مسوولان دانشگاه خوارزمی بر استفاده بیشتر از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه علمی این منطقه در حوزه های آموزشی و پژوهشی تاکید کرد. حمیدرضا مومنی در این دیدار که در ساختمان کلاه فرنگی قشم برگزار شد، اظهار کرد: در حوزه های آموزشی باید با واقعیت های علمی روز دنیا پیش برویم و افزایش سطح آگاهی جوامع محلی در کنار توسعه حوزه های صنعت، تجارت و گردشگری از مهم ترین برنامه های این سازمان است.

وی با اشاره به ظرفیت های علمی و دانشگاهی موجود در جزیره قشم ادامه داد: مناطق آزاد در گستره ملی تاثیر مهمی در حوزه های اقتصادی دارند و با برنامه ریزی و انجام اقدامات بلندمدت در حوزه آموزش می توانیم زمینه ساز توسعه متوازن و ایفای نقش بیشتر این مناطق در توسعه کشور باشیم. رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: دانشگاه خوارزمی جایگاه خوبی میان دانشگاه های سراسر کشور دارد و می توان با اعمال استانداردهای بین المللی در حوزه آموزش و پژوهش مناطق آزاد و انتخاب رشته های متناسب با نیاز توسعه ای این مناطق، بخشی از برنامه های منطقه آزاد قشم را از طریق این دانشگاه کسب کرد. به گفته مومنی، با همکاری دانشگاه های مطرح کشور، منطقه آزاد قشم این توانایی را دارد که براساس نیازهای منطقه، توانایی و ظرفیت های لازم را برای اجرای برنامه های مختلف علمی و صنعتی در این منطقه فراهم کند. وی تصریح کرد: بررسی واقعیت ها در حوزه های مطالعاتی و نگاه آسیب شناسانه به مشکلات جوامع محلی یکی از موضوعاتی است که می تواند زمینه ساز پیشرفت و توسعه متوازن در جزیره قشم باشد.

گردهمایی راهنمایان گردشگری کشور به میزبانی گلستان

دنیای اقتصاد - گرگان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان گفت: سیزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری کشور اسفند امسال به میزبانی گلستان برگزار می شود. احمد تجری اظهار کرد: با توجه به جامعیتی که این همایش دارد و حضور همه تورگردان های کشور، این فرصت خوبی برای معرفی ظرفیت های گردشگری استان است. وی با اشاره به شروع پیمایش جاذبه های گردشگری استان گفت: این پیمایش در 400 کیلومتر و در 14 شهرستان انجام می شود و مشعل این همایش نیز به 80 جاذبه تاریخی و گردشگری استان حمل خواهد شد. وی افزود: در روز افتتاحیه این گردهمایی مشعل اصلی روشن می شود؛ هدف از این کار معرفی ظرفیت های گردشگری استان به گردشگران داخلی و خارجی است.

اجرای 82 طرح سرمایه گذاری گردشگری در آذربایجان شرقی

دنیای اقتصاد - تبریز - رعنا نیک رفتار : مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از فعالیت 82 طرح در حال ساخت حوزه گردشگری در 19 شهرستان آذربایجان شرقی طی سال جاری خبر داد. مرتضی آبدار با تاکید بر اینکه جذب سرمایه گذار در زمینه احداث طرح های مختلف زیرساخت گردشگری برای رفع نیازها و ارتقای رضایت گردشگران در استان، در دستور کار قرار گرفته است، اظهار کرد: در سال جاری شاهد اجرای 82 طرح فعال سرمایه گذاری در 19 شهرستان آذربایجان شرقی هستیم. وی افزود: این طرح ها به صورت همزمان شامل «احداث 27 هتل، دو هتل آپارتمان، 20 مجتمع گردشگری، چهار اردوگاه گردشگری، یک مرکز تفریحی و سرگرمی، 15 مجتمع خدماتی بین راهی، چهار اقامتگاه بوم گردی، چهار واحد پذیرایی، سه سفره خانه سنتی و دو مجتمع آب درمانی» با نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در حال اجراست. وی با اشاره به اینکه حجم سرمایه گذاری در این 82 طرح قریب به 50 هزار میلیارد ریال است، ادامه داد: با سرمایه گذاری صورت گرفته از سوی سرمایه گذاران و آغاز به فعالیت طرح های یاد شده، برای 4500 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.