آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۷
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

وابستگی به واردات دانه های روغنی، ننگ کشاورزی است

 سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: با توجه به پیشرفت ها در بخش کشاورزی، وابستگی به واردات دانه های روغنی و کنجاله، مایه ننگ این بخش است.

عباس کشاورز روز سه شنبه در مراسم سی و چهارمین دوره انتخاب و معرفی نمونه های ملی بخش کشاورزی افزود: تلاش داریم در دوسال درصد خودکفایی را به 28درصد و در برنامه پنج ساله به بیش از 50درصد برسانیم.

وی با بیان این که صیانت از جنگل های شمال کشور خط قرمز بخش کشاورزی است، گفت: در دوره صیانت و احیای جنگل های شمال کشور کسی ورود و نظریه ای مطرح نکند.

کشاورز افزود: در ابتدای دولت تدبیر و امید ضریب امنیت غذایی کشور 55درصد بود و در سال 93 به دولت قول دادیم توان ضریب امنیت غذایی را به 80درصد برسانیم که امروز به این رقم رسیده ایم.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تلاش داریم تا سال 1400 ضریب امنیت غذایی را به 85درصد ارتقا دهیم.

وی نگرانی بخش کشاورزی را مشکل آب دانست و تصریح کرد: ما باید بدون نگرانی از آب، تولید و برداشت محصول داشته باشیم. مشکل آب کشور از طریق خانواده بخش کشاورزی قابل حل است.

افزایش 23درصدی نرخ دلار در8ماهه 98

 بررسی نوسان قیمت ها در بازار آزاد نشان می دهد که میانگین نرخ دلار در هشت ماه سال 98 (منتهی به آبان) 12 هزار و 531 تومان بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 8/22درصد رشد داشته است.

بهای ارز در یک سال گذشته تحت تاثیر تحولات سیاسی، نوسان های زیادی را تجربه کرد و نگاهی به روند قیمت ها نشان می دهد که در مجموع مسیر حرکت انواع ارز در بازار آزاد کشور رو به رشد بوده، اما در ماه های گذشته از شدت رشد آن کاسته شد. مدیریت بازار ارز، افزایش عرضه و کاهش تقاضای کاذب و افت سفته بازی از مهم ترین عوامل کاهش روند رشد قیمت ارز در کشور بود. بررسی تازه ترین گزارش آماری بانک مرکزی نشان می دهد که میانگین نرخ دلار در هشت ماه سال 98 (منتهی به آبان) 12 هزار و 531تومان بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 8/22درصد رشد داشته است. میانگین نرخ دلار از ابتدای سال 97 تا پایان آبان (هشت ماه) حدود ده هزار و 203 تومان بود.

متوسط نرخ یورو در هشت ماه امسال نیز 11هزار و 938 تومان بوده که رشد 1/18درصدی را نسبت به مدت مشابه سال 97 نشان می دهد.

میانگین بهای پوند انگلیس نیز در دوره مورد بررسی در بازار آزاد، 15 هزار و 741 تومان بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 8/14درصد رشد داشته است.

میانگین قیمت فروش یک دلار آمریکا در آبان 1398 در بازار آزاد شهر تهران 11 هزار و 513 تومان بود که در مقایسه با ماه قبل 9/0درصد (مهر) افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 5/16درصد کاهش را ثبت کرد.