آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
سیاست گذاری
۶

کمیسیون تلفیق اعلام کرد: افزایش وام ازدواج به 50 میلیون تومان

عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: این کمیسیون مصوب کرد مبلغ وام ازدواج با توجه به افزایش هزینه های ازدواج از 30 میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش یابد. عباس پاپی زاده عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس گفت: در جلسه دیروز عصر کمیسیون تلفیق مجلس و در حین بررسی بند «الف» تبصره 16 لایحه بودجه 99 مصوب شد مبلغ وام ازدواج از 30 میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش یابد.

عضو کمیسیون تلفیق مجلس بیان کرد: با توجه به افزایش تورم و بالا رفتن هزینه های ازدواج، با بررسی مجلس مشخص شد که منابع قرض الحسنه بانک ها ظرف یک سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است بنابراین از محل منابع قرض الحسنه بانک ها 20 میلیون مازاد را تامین می کنیم. وی افزود: بنابراین برای هر یک از زوج ها در سال 1399 مبلغ 50 میلیون تومان وام با دوره بازپرداخت 5 ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته انجام می شود.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: براین اساس زوجین با توجه به افزایش هزینه های ازدواج در سال آینده در مجموع 100 میلیون تومان وام ازدواج دریافت می کنند.  وی در پاسخ به این سوال که چرا برخی بانک ها شرایط مصوب مجلس برای ضامن را رعایت نمی کنند و شرایط خاص خود را برای ضامن تعیین می کنند و آیا در کمیسیون تلفیق برای حل این مشکل راهکاری اندیشیده شده است؟ بیان کرد: مقرر شد دیوان محاسبات به این موضوع ورود کند و بانک ها باید قانون را اجرا کنند، قانون شفاف است و نباید تفسیر شود. پاپی زاده اظهار کرد: در قانون ذکر شده برای دریافت وام ازدواج وام گیرنده باید یک ضامن معتبرمعرفی کند و سفته ارائه دهد. بنابراین افراد اگر با مواردی غیر از این حالت برخورد کردند، می توانند شکایت خود را به کمیسیون اصل 90 اعلام کنند تا برخورد انجام شود.