آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۳
ورزش
۱۴
گزارش

نگاهی به ادعای مالک باشگاه شهر خودرو

کدام یک حمیداوی را راضی کرد؟ فشار یا 6 میلیارد؟

مالک باشگاه شهر خودرو از زمان جدایی یحیی گل محمدی از تیمش و پیوستن به پرسپولیس در مصاحبه های متعدد به این نکته اشاره داشته که فشار بیش از اندازه ای روی او وارد شده تا اجازه خروج سرمربی تیمش را بدهد. باشگاه شهر خودرو بعد از قطعی شدن انتقال گل محمدی بیانیه ای صادر کرد و در آن نوشت: «در پایان دور رفت لیگ برتر نوزدهم و در حالی که با خبر هستید، باشگاه پرسپولیس پس از جدایی سرمربی خارجی خود مجددا خواستار جذب سرمربی شهرخودرو برای هدایت پرسپولیس شد که البته پاسخ ما باز هم منفی بود، اما دوباره تماس ها شروع شد و همه برای این انتقال در این برهه حساس با باشگاه ما تماس گرفتند تا رضایت نامه گل محمدی را بدهیم، اما دریغ از یک تماس از داخل استان خراسان رضوی!» فرهاد حمیداوی بعد از انتشار بیانیه در مصاحبه هایش نیز این ادعا را تکرار می کند اما از ذکر نام نهادی که روی او و همکارانش فشار آورده، طفره می رود. مالک باشگاه شهر خودرو در گفت وگو با رادیو ورزش وقتی با این سوال مواجه می شود که چه کسی به شما فشار آورده، پاسخ داد: «خودتان می دانید که من نمی توانم بگویم چه عزیزی این کار را کرده ولی اگر فشار روی باشگاه ما نبود، چرا باید این انتقال رخ می داد و باشگاهی که 50 میلیارد هزینه کرده، به خاطر مثلا یک میلیارد، سرمربی و سرمایه مملکت خود را از دست بدهد و ضرر کند؟»

ادعاهای حمیداوی اما در شرایطی مطرح شده که هم مدیرعامل پرسپولیس و هم یحیی گل محمدی نظری متفاوت با او دارند. انصاری فرد مدیرعامل سرخ ها در گفت وگو با رسانه ها ضمن تکذیب فشار روی باشگاه شهر خودرو گفت: «این موضوع صحت ندارد؛ ما با مسوولان شهر خودرو نشستیم و صحبت کردیم. نه کسی از جانب ما توصیه کرد و نه سفارشی شد. رقم رضایت نامه گل محمدی رقم قابل توجهی بود و هیچ فشار و توصیه ای نبود. چنین چیزی صحت ندارد.» همچنین یحیی گل محمدی نیز در اولین مصاحبه اش بعد از عقد قرارداد با پرسپولیس یادآور شد که منافع باشگاه شهر خودرو در این جابه جایی تامین شده است. یحیی در رابطه با این انتقال و تماس های احتمالی گفت: «این که چه کسی تماس گرفته را من واقعا اطلاعی ندارم و این اتفاقی که در هر صورت افتاد، انتقالی بین دو باشگاه بود و خیلی هم سریع و بدون هیچ حاشیه اتفاق افتاد و فکر می کنم منافع دو باشگاه تامین شد.» همچنین مهدی علی نژاد، سرپرست معاون قهرمانی وزارت ورزش نیز در رابطه با اظهارات حمیداوی از او خواست اگر مدرکی دارد منتشر کند. علی نژاد گفت: «من در جریان اظهارات آقای حمیداوی، مالک باشگاه شهرخودرو نیستم؛ من با انصاری فرد و حمیداوی حرفی نزدم و مطلع نیستم. اگر حمیداوی این صحبت ها را درباره فشار وزیر واقعا مطرح کرده باشد که شک دارم این گونه باشد، امیدوارم اسنادش را هم ارایه کند. من چون اطلاع زیادی از این موضوع ندارم و نمی توانم اظهارنظر کنم، اما در مجموع باید بگویم که شان وزارت ورزش این نیست که وارد نقل و انتقالات باشگاه ها شود. احتمالا برای این انتقال باشگاه ها با هم توافق کرده اند.»

با این تفاسیر معلوم نیست که حمیداوی دقیقا از چه فشاری حرف می زند. اینکه چطور وزیر ورزش می تواند روی مالک یک باشگاه خصوصی فشار بیاورد سوالی است که پاسخش می تواند همه ابهامات را برطرف کند. البته با توجه به خوشحالی یحیی از این انتقال نمی توان صرفا فشار احتمالی وزارت ورزش را دلیل جدایی گل محمدی از شهر خودرو دانست. در ضمن طبق اسنادی که در رسانه ها منتشر شده رقم انتقال گل محمدی به پرسپولیس چیزی در حدود 9 میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ 6 میلیارد تومان به حساب باشگاه شهر خودرو بابت صدور رضایت نامه گل محمدی خواهد رفت و 3 میلیارد تومان نیز به گل محمدی خواهد رسید. مبلغ 6 میلیارد تومان بسیار بیشتر از چیزی است که حمیداوی به عنوان سود انتقال ادعا کرده است.