آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۶
فناوری
۱۷

اخبار

به دلیل تحریم امریکا «آپارات» از دسترس خارج شد

محمدجواد شکوری موسس «آپارات» در توئیتی نوشت: به دلیل اعمال تحریم های بین المللی از طرف شرکت ثبت کننده دامنه، آپارات بدون اطلاع قبلی از دسترس خارج شده است.به گزارش «پیوست»، وی در این توئیت تاکید کرده که در حال انتقال به شرکت ثبت دامنه جدید هستند و امیدوار است که این فرآیند بیشتر از یک روز زمان نبرد. محمد جواد شکوری در مورد جزئیات بیشتر این اتفاق اعلام کرد: ایمیلی از شرکتی که در آن ثبت دامنه کرده بودیم دریافت کردیم مبنی بر اینکه به خاطر فعالیت مان در ایران، امکان دریافت خدمات نداریم و به این خاطر ارائه خدماتشان به ما را متوقف کردند. با این اتفاق آرام آرام دسترسی به سایت ما امکان پذیر نشد. این اتفاق در حالی رخ می دهد که سرویس آپارات در حال حاضر و به کمک فیلترشکن در دسترس است.شکوری در توضیح این موضوع هم اعلام کرد: به مرور زمان دیگر به کمک فیلتر شکن هم امکان دسترسی به آپارات وجود ندارد چون DNSها به روزرسانی می شوند و با این اتفاق، آپارات از این طریق هم در دسترس نخواهد بود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا با توجه به وجود تحریم های همیشگی در این زمینه زودتر به فکر تغییر شرکت ثبت دامنه نیفتاده اند، گفت: در سال های گذشته و با وجود تحریم ها هیچ گاه شرکت های ایرانی فعال روی دامنه.com با مشکل مواجه نشده اند و از آنجا هم که سرویس اصلی ما روی این دامنه است و شرکت داخلی برای ثبت این دامنه وجود ندارد مجبور به استفاده از شرکت های خارجی در این زمینه هستیم. شکوری تاکید می کند که در حال حاضر برای جلوگیری از هر مشکلی در حال تلاش به منظور گرفتن سرویس از یک شرکت ثبت کننده دامنه اروپایی هستند که با وجود تحریم از سمت امریکایی ها امکان ارائه سرویس به آنها را دارند. او امیدوار است این فرایند انتقال که بین 1 تا 14 روز ممکن است زمان ببرد ظرف یک روز و با پیگیری های آنها سریعتر انجام شود.

مذاکره برای بورسی شدن پهنای بانداینترنت

مدیرعامل بورس کالا از مذاکره بین بورس کالا و وزارت ارتباطات برای ورود پهنای باند اینترنت به حوزه بورس خبر داد.به گزارش ایسنا، حامد سلطانی نژاد با اشاره به مذاکرات اولیه با وزارت ارتباطات، اظهار کرد: در حوزه معاملات پهنای باند اینترنت مذاکرات اولیه ای با وزارت ارتباطات داشتیم که هنوز موفق نبوده است. محور مذاکرات این بود که اگر قرار است پهنای باند واگذار شود در یک قالبی به بورس کالا بیاید و از این طریق واگذار شود.وی ادامه داد: این طرح از سوی بورس کالا ارائه شد اما دوستان ارتباطات و زیرساخت مدل ما را نپذیرفته اند اما رایزنی با آنها ادامه دارد. آنها ملاحظاتی دارند و بر این باورند که تعداد عرضه کننده این حوزه محدود است و بازاری نیست که مردم درگیر آن شوند. درحالی که عقیده بورس کالا این است که چرا پهنای باند را عده خاصی به شکل محدودی عرضه کنند و عده خاصی هم بخرند؟مدیرعامل بورس کالا تاکید کرد: این حوزه می تواند در بورس کالا عرضه شود و در فرآیند رقابتی صورت بگیرد و مردم آزاد باشند از بین شبکه های مختلف قیمت مناسب تری را انتخاب کنند اما دوستان وزارت ارتباطات ملاحظات مقرراتی، پهنای باند و ترافیک شبکه و... دارند.

بر اساس این گزارش، از دیگر حوزه هایی که بورس کالا درحال مذاکره برای عرضه آن در این بازار است راه اندازی تهاتر مصالح ساختمانی در بورس کالا بوده که مذاکرات اولیه بین بورس کالا و وزارت مسکن برای راه اندازی بازار تهاتر پروژه های مسکن صورت گرفته است.

از سوی رگولاتوری  سهم هر اپراتور در ارسال پیامک تبلیغاتی  اعلام شد

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی سهم اپراتورهای تلفن همراه از پیامک های تبلیغاتی مزاحم را منتشر و اعلام کرد: اپراتورها در فرآیند احراز هویت برای واگذاری سیمکارت، خوب عمل نکرده اند.

به گزارش «ایران»، پیمان قره داغی مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری با بیان اینکه در نیمه اول دی ماه امسال 14 هزار و 289 سیمکارت ارسال کننده پیامک تبلیغاتی مزاحم قطع شده است، گفت: سهم سیمکارت های اپراتورهای تلفن همراه در ارسال پیامک تبلیغاتی مزاحم متفاوت است اما امکان ارسال پیامک برای همه آنها مسدود شده است.وی با اشاره به اینکه بیشترین تعداد سیمکارت های مسدود شده مربوط به اپراتور ایرانسل است، افزود: در این بازه زمانی حدود 9 هزار و 295 سیمکارت ایرانسل مسدود شده که این آمار نشان می دهد روزانه حدود 715 سیمکارت ایرانسل توسط سامانه های رگولاتوری شناسایی شده و امکان ارسال پیامک برایشان غیرفعال شده است. مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری، تصریح کرد: حدود هزار و 702 سیمکارت از اپراتور همراه اول نیز شناسایی و امکان ارسال پیامک برایشان غیرفعال شده، یعنی به طور متوسط روزانه 131 سیمکارت شخصی از این اپراتور مسدود شده است.قره داغی بیان کرد: در زمینه ارسال پیامک های انبوه تبلیغاتی در نیمه اول دی ماه، 3 هزار و 126 سیمکارت در شبکه رایتل یعنی به طور متوسط روزانه 240 سیمکارت شناسایی و امکان ارسال پیامک برایشان غیرفعال شده است.

وی افزود: برای مشخص کردن سهم هر اپراتور در بخش ارسال پیامک های تبلیغاتی مزاحم، باید میزان سهم هر اپراتور را در بازار مشخص کنیم. براساس آمار موجود، ایرانسل با حدود 50 میلیون مشترک، 43 درصد و همراه اول نیز با حدود 62میلیون مشترک، 53 درصد از سهم بازار تلفن همراه را در اختیار دارد. رایتل نیز با حدود 4 میلیون و 500 هزار مشترک، سهم چهار درصدی از این بازار دارد. مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری، درباره اقداماتی که اپراتورها باید برای کاهش ارسال پیامک های تبلیغاتی انبوه انجام دهند، عنوان کرد: در گام اول اپراتورها باید هنگام واگذاری و فروش سیمکارت، فرآیند احراز هویت را به صورت دقیق انجام دهند، آمار بالای تخلفات پیامکی نشان می دهد اپراتورها در این زمینه خوب عمل نکرده اند. در گام دوم نیز اپراتورها باید قوانینی را در سامانه های خود برای شناسایی و غیر فعال کردن سیمکارت های متخلف تعریف کنند.

گفتنی است کاربران می توانند پیامک های تبلیغاتی را با شماره گیری کد دستوری #800* غیر فعال کنند اگر بازهم برایشان از سیمکارت های شخصی پیامک تبلیغاتی ارسال شد می توانند شماره سیمکارت را به سر شماره 195 ارسال کنند.

هشدار مرکز ماهر به کاربران عکس های فتوشاپی در اینستاگرام فیلتر می شود

شبکه اجتماعی اینستاگرام با هدف «جلوگیری از انتشار اخبار جعلی»، عکس های فتوشاپی به اشتراک گذاشته شده در پلتفرم خود را فیلتر می کند.

به گزارش ایرنا، مسئولان صحت سنجی اینستاگرام از این پس تصاویری را که به طور دیجیتال تغییر داده شده اند با عنوان «اطلاعات غلط» پرچم گذاری می کنند. عکس هایی که با مقاصد هنری فتوشاپ شده اند نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود.وقتی پستی پرچم گذاری شود، اینستاگرام با فیلتر کردن آن از هشتگ ها و بخش اکسپلور (Explore) پیدا کردن آن را روی پلتفرم خود مشکل ساز معرفی می کند. اگرچه این پست ممکن است همچنان روی فید یا صفحه پروفایل کاربر باقی بماند اما در صورت کلیک روی آن هشداری اعلام می شود.گفته می شود این حرکت جدید در راستای تلاش های فیس بوک شرکت مادر اینستاگرام برای مبارزه با اخبار جعلی یا فیک نیوز است. از آنجایی که اینستاگرام تعریف دقیقی از آنچه «اطلاعات غلط» تلقی می کند، ارائه نداده است، این طبقه بندی در مورد هر پست توسط مسئولان مستقل صحت سنجی انجام می شود.