آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
سیاست
۲
دولت

حسن روحانی با اشاره به حوادث اخیر، خواستار «آشتی ملی» شد

ایران برای همه ایرانیان

رییس جمهوری روز سه شنبه، نخستین بار پس از سقوط هواپیمای اوکراینی پشت تریبون رفت و گفت که سقوط هواپیمای اوکراینی تنها یک مقصر ندارد. او تاکید کرد که نباید به مقصر دانستن اپراتور بسنده کرد؛ بلکه باید مساله دقیق تر بررسی و قاصر و مقصر شناسایی شوند. این جملات نشان داد که پیچیدگی دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی تنها به خطای انسانی ناشی از پرتاب موشک از پدافندی در غرب تهران محدود نیست. رویکرد سخنرانی رییس جمهوری اما دیروز متفاوت از پیش بود. تمام سخنرانی حسن روحانی خطاب به مردم از سوی صداوسیما به صورت زنده پخش شد؛ چراکه آنچه دیروز رییس جمهوری در جلسه هیات دولت برای چندمین بار در دو سال گذشته از آن گفت، «آشتی ملی» بود. آشتی پس از ترور سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از شهروندان در کرمان و در جریان سقوط هواپیمای اوکراینی. او در تمام طول سخنرانی دیروز خود تاکید کرد که نباید به هیچ کدام از حوادث رخ داده در 2 هفته گذشته نگاهی جناحی داشت.

یک سرزمین، یک نظام با منافع مشترک

در روزهای گذشته تقابل های ایجاد شده متاثر از حوادث اخیر با عملکرد صداوسیما دامن زده شد. از همین روی شاید روحانی سخنرانی خود را با منافع مشترک ذیل سرزمینی مشترک آغاز کرد. حسن روحانی ضمن تاکید بر فراجناحی بودن سردار سلیمانی گفت:«سردار سلیمانی مرزبان ایران بود اما هیچ وقت نمی خواست بین ایرانیان مرزی را به وجود بیاورد، همه صاحبان یک سرزمین و یک نظام هستیم و منافع ما، منافع مشترک است.»رییس جمهوری با بیان اینکه ایران دارای یک رنگ و یک نام و یک سلیقه نیست، گفت:«می دانیم در کشوری زندگی می کنیم که در آن سبک های مختلف زندگی وجود دارد و سلیقه های مختلف حاکم است و باید به سلیقه ها، اندیشه ها و راه های مردم احترام بگذاریم. همه ایرانی هستند و ایران از آن همه است.»

او با تاکید بر اینکه هم شهادت سردار سلیمانی مظلومانه و غیرمترقبه بود هم جان باختن مردم در کرمان و حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی توضیح داد:«می دانستیم امریکا بسیار جنایتکار است اما فکر نمی کردیم امریکا در کشور دیگری میهمان آن کشور را که یکی از سرداران بزرگ مبارزه با تروریسم بوده با موشک هدف قرار بدهد... از دست رفتن عزیزان ما در کرمان هم غیرمنتظره بود. کسی فکر نمی کرد در تشییع جنازه یک یار و عزیز، عزیزانی که در غم آن عزیز آمدند به این زودی به آن عزیز ملحق شوند... اینکه یک هواپیمایی حامل مردم عزیز از ملیت های مختلف مخصوصا ایرانیان عزیز ما به اشتباه هدف یک موشک قرار بگیرد نیز غیرمنتظره بود.»

رفتار صادقانه و مسوولانه؛ مرهم درد مردم

رییس جمهوری در ادامه با تاکید بر جبران کردن همه اتفاقات اخیر گفت:«شهادت سردار سلیمانی جبران دارد که در بخش نظامی این جبران انجام شد و نیروهای مسلح و سپاه پاسداران با موشک هایی که به عین الاسد زد، نشان داد که ما در برابر امریکا کوتاه نمی آییم... یک جبران بزرگ هم مد نظر ماست که ملت های منطقه تلاش کنند، امریکا از این منطقه برود این هدف ممکن است کوتاه مدت نباشد اما باید آن را دنبال کنیم.»روحانی همچنین به جان باختن هموطنان در کرمان نیز اشاره کرد و گفت:«حتما باید روشن شود؛ درست است که جمعیت بی تاب بوده اما در همه این احوال باید در آن شرایط مراقبت می کردیم؛ آنهایی که مسوول آن جامعه و اجتماع مردم بودند باید پاسخگو باشند.» او با اشاره به اینکه موضوع سقوط هواپیما یک داغ بزرگ برای همه بود، گفت:«به یک معنا ما هم ولی دم آنها هستیم. گرچه خانواده آنها هم ولی دم آنها هستند و نباید این مساله را رها کنیم؛ باید آن را جبران کنیم. جبران و قدم اول این است که صادقانه مسائل به مردم گفته شود؛ درد و رنج مردم با پذیرش مسوولیت و صداقت حل می شود؛ اینکه تسلیت زبانی می گوییم که در غم شما شریک هستیم، اینها خوب است اما غم مردم وقتی رفع می شود که بدانند، احساس مسوولیت می کنیم و درباره آنچه اتفاق افتاده با صداقت با مردم حرف می زنیم و این داغ مردم را کم و آنها را آرام می کند.»

اقدام قضایی اقناع کننده

حسن روحانی همچنین تاکید کرد به جز انجام اقدامات اولیه برای جان باختگان سقوط هواپیما قوه قضاییه، نیروهای مسلح و دولت باید همه با هم مشارکت کنند و با پیگیری درست، صحیح و دقیق قضایی یک اقدام قضایی اقناع کننده برای افکار عمومی و دنیا به انجام برسانند. در گام نهایی نیز این حادثه دیگر قابل تکرار نباشد نه اینکه تکرار نشود؛ قابل تکرار نباشد. او توضیح داد که باید آن قدر مقررات بازبینی و بازنگری شود و دقت عمل، آموزش ها، نحوه چیدن سامانه های پدافندی و ارتباط خوب باشد که این حادثه قابل تکرار نباشد. رییس جمهوری با تاکید بر «نظارت و هماهنگی بیشتر» اشاره کرد:«آنچه باید درنهایت در همه این حوادث آنی برای ما به دست بیاید، انسجام، وحدت و هماهنگی ملی است و نتیجه نهایی نباید شکاف ملی باشد.»

مسائل را جناحی نکنیم، عذرخواهی کنیم

روحانی همچنین با تاکید بر اینکه نه شهادت سردار سلیمانی و نه هواپیمای اوکراینی جناحی نیست و نباید مسائل را جناحی و حزبی کنیم. روحانی گفت:«اگر جایی نقصی دارد آن نقص باید برطرف شود. اگر در بیان و اظهار مسائل یا در میان گذاشتن مسائل با مردم تاخیر داریم یا لحن ما مناسب نیست باید قبول و جبران کنیم. از نیروهای مسلح و ستاد کل خواهش می کنم، بیایند برای مردم توضیح دهند از وقتی که حادثه واقع شده تا وقتی که اعلام شده، چه مسائل و جلساتی و کارشناسی هایی بوده تا مردم بفهمند که نمی خواستند چیزی را از آنها پنهان کنند.» او در ادامه از باورپذیر نبودن شلیک سهوی به هواپیمای اوکراینی گفت و توضیح داد:«این را به شما بگویم. هیچ کس نمی تواند باور کند که یک هواپیمای مسافربری کنار فرودگاه در روت پرواز هدف قرار بگیرد. در ذهن آدم نمی آید و به عنوان کسی که در زمان جنگ 7 سال مسوول پدافندی بودم، می گویم که در زمان جنگ چنین اشتباهی رخ نداد و در تاریخ ایران همچون اشتباهی رخ نداده است. ما چنین چیزی نداریم که کنار فرودگاه بین المللی در پایتخت کشور در روت هوایی، هواپیمایی زده شود و اصلا باور نمی شود. خیلی ها در جامعه و مسوولان ما شوکه بودند و تصورش هم سخت است. در عین حال اگر تاخیر شده برای تاخیر هم عذرخواهی کنند. اگر لحن هم احتمالا لحن مناسبی نبوده برای آن هم عذرخواهی کنند.»

انسجام در برابر فشار حداکثری

روحانی در ادامه به بدعهدی های امریکا اشاره کرد و با تاکید بر اینکه می خواهم به دنیا با صراحت بگویم که ناامنی منطقه به نفع کسی نیست، گفت:«شما در همه این منطقه دخالت می کنید و همه جا را ناامن کردید، این ناامنی غیرقابل تحمل است و در جو ناامنی هر حادثه ای پیش می آید و در جو به هم ریختگی جامعه هر حادثه ای ممکن است پیش بیاید. چرا جامعه و منطقه ما را ناامن کردید؟»«راه جبران این حوادث، انسجام و ایستادگی کل ملت های منطقه و ملت ایران برابر جنایتکاران واقعی است. امروز برابر فشار حداکثری نیازمند انسجام، دوستی و برادری حداکثری هستیم» راهکار رییس جمهوری برای شرایط رخ داده در هفته های اخیر بود.

یک مخالف هم برای ما زیاد است

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دست اندرکاران انتخابات گفت:«همه آنهایی که در این انتخابات نقش دارید از شما خواهش می کنم، آن جایی که روشن است تا صلاحیت فردی رد شود، آن را رد کنید اما آن جاهایی که نامشخص است یا احتمالات ضعیف است، مردم را ناراحت نکنید، به مردم نگوییم که در برابر یک صندلی مجلس 17 نفر، 170 یا1700 نفر کاندیدا هستند، ببینیم از چند جناح 1700 نفر کاندیدا هستند؟ 17 نفر از چند جناح، از یک جناح؟ اینکه انتخابات نمی شود.»در شرایطی که بیش از 90 درصد چهره های شاخص اصلاح طلب رد صلاحیت شده اند، روحانی تاکید کرد که «مردم تنوع می خواهند. بگذارید در میدان انتخابات همه احزاب و گروه ها شرکت کنند قطعا ضرر نمی کنید. با یک جناح نمی شود کشور را اداره کرد. کشور متعلق به همه است. اگر تمام 83 میلیون متحد باشیم و یک نفر مخالف باید تلاش کنیم آن یک نفر را هم جذب کنیم. یک نفر مخالف هم برای ما زیاد است.»

به برجام بازگردید

رییس جمهوری در بخش دیگری به مکانیسم ماشه و گام پنجم کاهش تعهدات برجامی پرداخت و گفت:«در روزهای اخیر هم به 2 نفر از رهبران اروپا به صراحت گفتم، آنچه انجام دادیم اولا قابل بازگشت است ثانیا هر کاری در هسته ای انجام می دهیم با نظارت آژانس بین المللی اتمی است. بنابراین اینکه ادعا می کنید ایران دنبال سلاح هسته ای است بی اساس و واهی و لاطائل است و لطفا تکرار نکنید.»

روحانی خطاب به طرف های اروپایی تاکید کرد: «اگر قدم اشتباهی بردارید، ضرر خواهید کرد، راه درست را انتخاب کنید و راه درست این است که به برجام برگردید.» او خطاب به ملت ایران با طرح این پرسش که چرا امریکا سال 92 پای مذاکره آمد، توضیح داد:«امریکا در سال های 90 و 91 فکر کرد، تحریم اثر گذاشته است و گفت اگر فشار را بیشتر کنیم، ایران تسلیم می شود و انتخابات 92 کاری کرد که یک امید بزرگ به مردم داد و دیدند که همه چیز به عکس شد... قدرت و ایستادگی ملت ایران بود که آنها را وادار به تسلیم کرد و برجام را پذیرفتند و وقتی برجام اجرا شد، ایران در اوج پرواز رفت.»

انتخابات و 22 بهمن، گام نخست آشتی ملی

رییس جمهوری در بخش پایانی سخنان خود از مردم خواست که به رغم مشکلات بزرگ، تصمیم بزرگی بگیرند و توضیح داد:«آن تصمیم بزرگ، آشتی ملی است. بیایید همه با هم آشتی کنیم. کینه ها را از دل برداریم، این انتخابات و 22 بهمن در روزهای آینده قدم اول این حرکت باشد.» روحانی با اشاره به اینکه امروز در جایگاهی در تاریخ ایستاده ایم که نمی توانیم از هم فاصله داشته باشیم، گفت:«یا متحدیم و پیروز یا جدا و شکست خورده هستیم، این انتخاب با ماست.» او تاکید کرد:«ملت ایران اگر وحدت را انتخاب کرد بی تردید در برابر امریکا و دنیا پیروز است و اگر خدای ناکرده از هم جدا شدیم و فاصله گرفتیم، شکست خورده در داخل، منطقه و صحنه جهانی هستیم.»