آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۳
اقتصادی
۴

کارشناس بازار سرمایه: قیمت ها در بورس حبابی نیست

طبق گفته یک کارشناس بازار سرمایه، قیمت ها در بورس حبابی نیست، روند صعودی فعلی ادامه خواهد داشت و شاخص کل تا انتهای بهار سال آینده به 470 هزار واحد هم می رسد.

محمدرضا قاسمی در گفت وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه شاخص کل بازار سرمایه عمدتا از سهم های بزرگ نشات می گیرد، اظهار کرد: البته باید توجه داشت که سهم های کوچک هم به اندازه خودشان وزن دارند. از سوی دیگر در کلیت بازار سهم های بزرگ عمدتا از دلار و تا حدودی هم از فلزات جهانی و نفت تاثیر می گیرند.

وی توضیح داد: زمانی که این موارد کنار هم قرار می گیرد، با توجه به دلار 11 هزار تومانی نیما در سال جاری، نفت 65 دلاری و فولاد 400 دلاری، شاخص 360 تا 370 هزار واحدی برای امسال کافی بود اما در بازار سرمایه اصطلاحی تحت عنوان «پیش خور» وجود دارد؛ یعنی قبل از اینکه اتفاقی رخ دهد قیمت سهم ها افزایش پیدا می کند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: درحال حاضر نیز بازار سال آینده را پیش خور می کند؛ بنابراین رشد شاخص کل در این روزها حباب نیست بلکه سال آینده را پیش بینی می کند و بر این اساس، شاخص کل تا آخر سال می تواند تا 420 هزار واحد هم افزایش پیدا کند.

قاسمی با اشاره به قیمت دلار و فلزات در سال آینده گفت: با توجه به دلار حدود 13 هزار تومانی و رشد 10 درصدی قیمت فلزات جهانی، شاخص کل تا پایان بهار سال آینده می تواند به 470 هزار واحد هم برسد که 30 هزار واحد این عدد از محل سود تخمینی شرکت ها برای سال 1398 است؛ بنابراین 420 هزار واحد برای امسال حباب نیست.

وی با بیان اینکه احتمالا شاخص در اسفند ماه افت کوچکی داشته باشد، عنوان کرد: روال سنتی در بورس این است که در اسفند ماه هلدینگ های بزرگ برای حقوق و عیدی پایان سال فروشنده می شوند؛ بنابراین شاخص کل افت کوچکی خواهد داشت و از اوایل فروردین رشد بازار شروع خواهد شد.

بر اساس این گزارش، شاخص بورس در پایان آذر در مقایسه با آبان به میزان 49 هزار واحد برابر با 16 درصد افزایش یافت و از 304 هزار و 997 واحد به 354 هزار و 997 واحد رسید. ارزش بازار در پایان آذر در مقایسه با ماه مشابه سال قبل به میزان شش میلیون و 991 هزار و 239 میلیارد ریال برابر با 118 درصد افزایش یافت و از پنج میلیون و 924 هزار و 348 میلیارد ریال به 12 میلیون و 915 هزار و 587 میلیارد ریال رسید.

درصد گردش معاملات از ابتدای سال تا آذر 1398 به رقم 25 رسید که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 19 درصد افزایش داشته است. همچنین میزان بازده کل بورس از ابتدای سال تاکنون 93 درصد بوده است. نسبت قیمت به درآمد 12 ماه گذشته نیز به رقم 7/53 رسید.

بورس همچنان بر مدار صعود در حرکت بود که تحولات سیاسی هفته های اخیر باعث ریزش این بازار شد؛ به طوری که شاخص به رقم حدود 358 هزار هم رسید. البته این ریزش دوام چندانی نداشت و با تدابیر سازمان بورس و اوراق بهادار از جمله کاهش دامنه نوسان از پنج به دو درصد مجددا و تقریبا بعد از حدود یک هفته دوباره روند صعودی به خود گرفت؛ به طوری که شاخص کل بورس از ابتدای هفته جاری مجددا صعودی شد و روز گذشته (سه شنبه) با 3874 واحد رشد، روی 395 هزار و 912 واحد ایستاد.