آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۵
دنیا
۴
گزارش

دولت روسیه استعفا کرد

دنیای اقتصاد : دمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه از استعفا و کناره گیری دولت خبر داده است. مدودف در سخنانی که از تلویزیون روسیه پخش شد، گفت: استعفای دولت به این منظور صورت می گیرد تا به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این امکان داده شود تا تغییرات مد نظرش برای اصلاح قانون اساسی را انجام دهد. پوتین در حین این سخنرانی در کنار مدودف نشسته بود و از او تقدیر کرد. قرار است مدودف به عنوان معاون رئیس شورای امنیت روسیه انتخاب شود.

مدودف یک دوره از سال 2008 تا 2012 رئیس جمهوری روسیه بود که در این مدت ولادیمیر پوتین، نخست وزیری را به عهده داشت. او سومین رئیس جمهور روسیه از زمان فروپاشی شوروی سابق در سال 1991 بود. پوتین در سخنرانی سالانه خود در مجلس، پیشنهادهایی مبنی بر تغییر قانون اساسی داد. این پیشنهادها می تواند به تداوم حضور او در قدرت منجر شود. پوتین در سخنانش گفت دوره ریاست جمهوری در آینده باید محدود به دو دوره باشد. چهارمین دوره ریاست جمهوی آقای پوتین در سال 2024 به پایان می رسد و طبق قوانین فعلی او نمی تواند دو باره برای این سمت انتخاب شود. رئیس جمهوری روسیه خواهان افزایش اختیارات شورای دولتی شده که ریاستش با اوست و طرحی را پیشنهاد داده که به موجب آن مجلس، وزیران دولت را منصوب می کند. البته رئیس جمهوری اختیار اخراج آنها را خواهد داشت. مدودف گفته است پیشنهادهای پوتین می تواند موازنه قدرت در روسیه را به طرز چشمگیری تغییر دهد.

پوتین چه گفت؟

به گزارش اسپوتنیک، رئیس جمهوری روسیه دیروز چهارشنبه (25 دی ماه) با بیان اینکه کشورش به تصویب قانون اساسی جدید نیازی ندارد، گفت از بحث و گفت وگوها برای اصلاحات استقبال می کند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در سخنرانی سالانه در مجمع فدرال کشورش تاکید کرد زمان آن فرا رسیده است که اصلاحات خاصی در قانون اساسی در نظر گرفته شود تا اولویت آن تضمین شود. پوتین گفت، روسیه به تدوین قانون اساسی جدید نیازی ندارد. او افزود: «می خواهم بگویم که لزومی بر تدوین یک قانون اساسی جدید نمی بینم و امید دارم قانون اساسی کنونی روسیه تا سال ها بتواند به عنوان یک مبنای مطمئن برای حفاظت از حقوق شهروندان این کشور مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال ارائه اصلاحاتی در قانون اساسی و رایزنی روی آنها پیشنهاد می شود. پیشنهاد می کنم شماری از اصلاحات سازنده که از نظر من برای توسعه بیشتر روسیه منطقی و مهم هستند، مورد گفت وگو قرار بگیرند». رئیس جمهوری روسیه همچنین گفت، شهروندان کشورش باید بتوانند به اصلاحات پیشنهادی در قانون اساسی رای دهند. به گفته پوتین، روسیه باید یک جمهوری ریاست جمهوری قدرتمند باقی بماند و رئیس جمهوری قادر باشد نخست وزیر و معاون های او را اخراج کند. ولادیمیر پوتین افزود، پارلمان روسیه باید اختیار انتصاب نخست وزیران را داشته باشد، نه اینکه فقط گزینه رئیس جمهوری را تایید کند.