آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۵۵۷۸
رسانه: دور دنیا
۸

یک هفته پس از موشکباران «عین الاسد» توسط ایران، گزارش رسانه های غربی از خسارات گسترده این پایگاه نظامی حکایت دارد

عین واقعیت

زهرا ساختمانیان

پنتاگون بالاخره نتوانست دربرابر فشار رسانه ها دوام بیاورد و مجبور شد درهای عین الاسد را رو ی خبرنگاران باز کند. البته فقط خبرنگاران غربی. شاید روایت آنها از عین الاسد ضربه رسانه ای کمتری به ترامپ وارد کند اما واقعیت امر چیزی دیگری است. حتی رسانه های غربی هم نتوانستند وسعت عملیات نظامی ایران را نادیده بگیرند. جین آراف، خبرنگار مصر ، عراق و خاورمیانه که برای شبکه خبری ان.پی.آر. نیوز اخبار را پوشش می دهد با تهیه گزارشی تصویری از عین الاسد به نکات مهمی اشاره می کند که تا به امروز کمتر رسانه ای به آن پرداخته است.

در حالی که هنوز شبهات در خصوص روایت اولیه ترامپ از موشکباران پایگاه عین الاسد توسط جمهوری اسلامی ایران وجود داشت، شبکه سی ان ان هم خبرنگار خود را برای تهیه گزارش از این پایگاه به این منطقه فرستاد. نباید فراموش کرد این اتفاق، تقریبا 72 ساعت پس از پاسخ قدرتمندانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رخ داد. در طول سه روز سپری شده از ماجرا، مقامات آمریکایی نه تنها به خبرنگاران خود نیز اجازه حضور در عین الاسد را نمی دادند، بلکه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی عراق که در این مواقع قاعدتا باید درصحنه حضور پیدا کرده و بر ابعاد امنیتی ماجرا اشراف داشته باشند را نیز به این پایگاه راه ندادند. آروا دیمون، خبرنگار شبکه خبری سی‎ان‎ان در گزارشی اختصاصی خود  از داخل پایگاه عین الاسد پس از حمله موشکی ایران، گوشه ای از خسارت وارد شده به این پایگاه را به تصویر می کشد و  با نشان دادن ساختمانی آسیب دیده می گوید:«این سالن، محل زندگی بوده و سربازان آمریکایی در این سالن می خوابیدند.وضعیت این سالن بسیار متفاوت با آن چیزی است که پیش از این از سوی مقام‎های آمریکا گزارش شده است. شگفت آور است! چگونه این حجم از تخریب هیچ تلفاتی نداشته است؟!»

 روایت واشنگتن پست

واشنگتن پست، در یک افشاگری، به ابعاد دیگری از تلفات نیروهای آمریکایی در پایگاه عین الاسد اشاره می کند. «برخلاف ادعای مقامات دولت ترامپ مبنی بر این که هیچ یک از نیرو های آمریکایی مستقر در پایگاه عین الاسد عراق طی حمله موشکی ایران به این پایگاه آسیب ندیده اند، ده ها نیروی آمریکایی در این حمله دچار ضربه مغزی و آسیب جدی شده و تحت درمان قرار گرفته اند.» تجمیع گزارش سی ان ان و واشنگتن پست نشان می دهد کلیت ادعای ترامپ درخصوص سالم ماندن همه نیروهای آمریکایی مستقر در عین الاسد در جریان موشکباران گسترده این پایگاه، بیش از هر زمان دیگری مخدوش به نظر می رسد. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا نسبت به افشای ابعاد گسترده این ماجرا و میزان تلفات نیروهای آمریکایی (اعم از کشته ها و زخمی شدگان این حادثه) بسیار نگران است. این مساله می تواند مولد چالش های تازه ای در مقابل کاخ سفید، آن هم در فاصله کمتر از یک سال باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 باشد. در این صورت، ترامپ  متهم می شود که به افکار عمومی آمریکا در خصوص میزان واقعی تلفات نیروهای مستقر در پایگاه عین الاسد و خسارات وارده به این پایگاه دروغ گفته است و دوم آن که با اقدام تروریستی خود در به شهادت رساندن سردار سلیمانی، بخشی از نیروهای اشغالگر آمریکایی در منطقه را از بین برده و بخشی دیگر را نیز در معرض مرگ و آسیب قرار داده است.