آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
بین الملل
۹

خبر

استقبال ترامپ از پیشنهاد برجامی جانسون

رئیس جمهور آمریکا از اظهارات نخست وزیر انگلیس مبنی بر جایگزین کردن توافق هسته ای با توافق «ترامپ» استقبال کرد.به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گفت وگوی بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس که در آن به توافق هسته ای اشاره کرده بود، در صفحه توئیترش نوشت: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس اظهار کرد که «ما باید توافق هسته ای ایران را با توافق ترامپ جایگزین کنیم.» من موافقم!جانسون، در گفت وگو با شبکه BBC گفته بود: اگر قرار است ما برجام را با چیزی جایگزین کنیم، بیایید آن را با «توافق ترامپ» جایگزین کنیم. رئیس جمهور ترامپ یک توافق کننده خیلی خوب است. بالاخره به طریقی باید مانع دستیابی ایران به   سلاح هسته ای شویم.دولت آمریکا در ماه مه سال 2018 با ادعای ناقص بودن این توافق از آن خارج شد. از آن پس، مقامات آمریکایی پیشنهاد کرده اند که باید به توافقی جدید با ایران دست یافت که موارد دیگری از فعالیت های ایران را از جمله برنامه موشکی آن را هم در بر بگیرد، ایران نیز همواره تاکید کرده که در صورت بازگشت آمریکا به برجام و در چارچوب همان توافق حاضر به مذاکره در این رابطه است.

لاوروف: کشورهای عربی باید به دنبال یک سیستم امنیت جمعی باشند

وزیر امور خارجه روسیه طی پیشنهادی به کشورهای عربی گفت که کشورهای حاشیه خلیج فارس باید به دنبال یک سیستم امنیت جمعی باشند.به گزارش خبرگزاری فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که کشورهای خلیج فارس باید به یک سیستم امنیت جمعی فکر کنند. بنا به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، وزیر امور خارجه روسیه در حالی چنین پیشنهادی را به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مطرح کرده است که پیش از این نیز اوایل دی ماه، «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران بار دیگر بر آمادگی ایران برای همکاری با همسایگان خود در خلیج فارس تاکید کرد. «حسن روحانی»، رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 1398، طرح ابتکاری ایران موسوم به «ائتلاف برای امید و امنیت هرمز» را ارائه کرد. از این طرح به اختصار به عنوان «طرح صلح هرمز» یاد می شود. 

برهم صالح: عراق می تواند عامل تفاهم قدرت های منطقه ای و بین المللی باشد

رئیس جمهور عراق ضمن استقبال از وزیر خارجه قطر گفت که کشورش می تواند عامل درک و تفاهم مثبت و نقطه ثبات و صلح قدرت های منطقه ای و بین المللی باشد.به گزارش خبرگزاری فارس، «برهم صالح» رئیس جمهور عراق، در کاخ «السلام» (صلح) ریاست جمهوری در بغداد، میزبان «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه و معاون نخست وزیر قطر بود.به نوشته پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری عراق، در این دیدار، اوضاع جاری منطقه ای و بین المللی و شیوه های آرام سازی فضای موجود برای حفظ امنیت و ثبات منطقه بررسی و بر ضرورت خویشتن داری و غلبه ادبیات حکمت و گفت وگو برای کاهش شدت تنش ها تاکید شد.بر اساس این گزارش، برهم صالح در این دیدار گفت: عراق می تواند عامل درک و تفاهم مثبت و نقطه ثبات و صلح میان قدرت های منطقه ای و بین المللی باشد و از یکپارچه کردن تلاش ها برای حل بحران های کنونی حمایت می کند تا ملت های منطقه در صلح و رفاه و سعادت زندگی کنند. وی افزود که عراق هرگز نقطه آغاز تجاوز علیه کشورهای همسایه خود نخواهد بود یا به میدان جنگ جدیدی که پتانسیل ها و توانمندی های ملت ها را از بین می برد، تبدیل نخواهد شد.